Andrzejki2.doc

(66 KB) Pobierz
"Andrzejki" kultywowanie tradycji i obrzędów ludowych

"Andrzejki" kultywowanie tradycji i obrzędów ludowych

Co roku w naszym przedszkolu podtrzymuje się tradycje związane z "Andrzejkami". Robimy to w różny sposób: zapraszając rodziców do wspólnej zabawy, bądź w poszczególnych grupach wróżymy i lejemy wosk. Tym razem postanowiłam wciągnąć do zabawy wszystkie dzieci, począwszy od "maluszków" po "starszaków" oraz włączając do niej personel przedszkola. Miała to być zabawa dla wszystkich.

Oczywiście pomysł wymagał odpowiedniego przygotowania. Na zebraniu grupowym z rodzicami poprosiłam ich o przygotowanie strojów: magów, wróżek i cyganek potrzebnych dla dzieci z naszej grupy (sama też go przygotowywałam).

Na tydzień przed zbliżającymi się "Andrzejkami" rozpoczęliśmy wspólnie z dziećmi przygotowania do wróżb. Na zajęciach przygotowaliśmy karteczki z imionami dziewczynek i chłopców, zawodami (dzieci cięły i składały w kosteczkę), zbieraliśmy świece do lania wosku, oprawiliśmy "Księgę wróżb", poznawaliśmy wróżby i sposoby ich przeprowadzania, bo to dzieci miały wróżyć.

W dniu "Andrzejek" dzieci podzieliły się na zespoły odpowiedzialne za przeprowadzenie danej wróżby i barwny korowód ruszył od sali do sali wróżąc i bawiąc się z dziećmi.

Wychodząc z sali zabieraliśmy dzieci zaprowadzając ich na salę gimnastyczną, gdzie zabawa trwała dalej - tańce, zabawy i lanie wosku.

W ten sposób całe przedszkole rozbrzmiewało muzyką, śmiechem i radością.

Gdy odwiedziliśmy wszystkie grupy przedszkolne, udaliśmy się do gabinetu dyrektora i kuchni, nie zapomnieliśmy o woźnych oddziałowych i konserwatorach.


SCENARIUSZ "ANDRZEJEK"

I. Przygotowania w sali:
- Podział na grupy;
- Przygotowanie potrzebnych akcesoriów;
- Przypomnienie sposobu wróżenia.

II. Odwiedziny w poszczególnych grupach:
- Wejście do sali - śpiewanie piosenki "Andrzejkowe wróżby" ze zbioru Bożeny Formy: "Rok w wierszu i piosence":

Andrzejkowe mamy święto,
co się dzisiaj nam wywróży?
Mamy miskę pełną wody,
wosk w garnuszku i klucz duży.

Ref: Wosk lejem, wosk lejemy...
Zaraz wszyscy się dowiedzą,
co nam wróżby, co nam wróżby,
co nam wróżby przepowiedzą.

Gosi z wosku wyszedł piesek,
może pieska wnet dostanie.
Robertowi samolocik,
więc poleci gdzieś w nieznane.

Ref: Wosk lejemy...

Pawełkowi z wosku piłka,
a Jarkowi wyszły narty.
To są właśnie ich marzenia,
więc te wróżby to nie żarty.

Ref: Wosk lejemy...

- Organizacja wróżenia: dzieci siedzą w kole
1. Buty- ustawianie butów jeden za drugim po przekątnej sali; który wyjdzie pierwszy za drzwi ta dziewczyna/ chłopiec, wyjdzie pierwsza za mąż/ ożeni się (w grupach młodszych but wskazuje dziecko, które pojedzie w podróż dookoła świata);
2. "Kim będę, gdy dorosnę?" - dzieci losują karteczki, na których są symbole różnych zawodów. Wróżba przepowiada, jaki zawód będą wykonywali w przyszłości. (Można było wylosować kartkę z napisem "milioner");
3. "Kubeczki" - losowanie kubeczków pod, którymi ukryte są: - mirt oznaczający pozostanie w stanie panieństwa lub kawalera;
- obrączka - ślub;
- krzyżyk - osobę duchowną;
- pieniądz - bogactwo;
4. "Imiona" - przekłuwanie serca z wypisanymi imionami chłopców z jednej
strony, dziewczyn z drugiej. Wróżba daje odpowiedź na pytanie o imiona
przyszłych żon i mężów;
5. Nauczycielka wróży z kart "Wielkiej księgi wróżb" wychowawczyni;



6. "Grosik" - na zakończenie dzieci otrzymują grosik, odwracając się tyłem do miski z wodą rzucają nim przez lewe ramię; komu grosik wpadnie do miski ma szansę na spełnienie wróżb.

III. Zabawy na sali gimnastycznej:
- Taniec przy muzyce mechanicznej;
- Tańce integracyjne:
1. "Muzyczne impresje ruchowe" - uczestnicy ustawiają się w kilka pociągów, prezentowanych jest sześć utworów muzycznych różniących się tempem, wyrazem. Pierwsza osoba w pociągu pokazuje ruchy do pierwszego fragmentu, pozostałe naśladują, potem druga itd. Pokazujący zmienia się wraz ze zmianą muzyki.
2. "Poprzez świat" - ustawienie w kole, cztery kroki po obwodzie koła, zwrot do środka i cztery wachnięcia (w prawo, w lewo, w prawo, w lewo), cztery kroki po obwodzie koła, cztery wachnięcia, cztery kroki do środka z podnoszeniem rąk, cztery kroki do tyłu z opuszczaniem rąk- powtórzyć.
3. "Siedmioskoczek" - w wesoły, rytmiczny utwór wplecione są sygnały trąbki, gdy dzieci je usłyszą, przerywają taniec i wykonują figurę.
4. Taniec z kartkami papieru (do utworu "Fale Dunaju")- dzieci poruszają kartkami w rytm utworu.
5. Lanie wosku - dziecko trzyma duży klucz, a nauczyciel leje wosk zachowując pełne bezpieczeństwo, dzieci swoje "odlewy" kładą na kartce, której wcześniej użyli do tańca.
6. Powrót do sali - odczytywanie z wychowawczynią, wróżby z bryły wosku.

IV. Wróżenie personelowi przedszkola.

V. Podziękowanie dzieciom i nagrodzenie ich słodyczami.

Dzieci podjęły się i zrealizowały zadania wymagające współpracy w zespole. Nagrodą za trud była wspólna zabawa z wszystkimi dziećmi z naszego przedszkola, wspaniałe stroje, które dzieci bardzo lubią i poczucie ważności własnej osoby. Zabawa sprzyjała lepszemu poznaniu się i integrowaniu społeczności przedszkolnej.

Serdecznie chcę też podziękować koleżankom, które pomogły mi wdrożyć pomysł w życie. Pani Dorocie T., która "wróżyła" z drugą grupą dzieci i Pani Ewie K. zajmującej się dziećmi na sali gimnastycznej. Ponieważ nasze przedszkole liczy sześć oddziałów, tylko sprawna organizacja i porozumienie mogły sprawić, że zabawa była świetna.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin