Scenariusz metoda dobrego startu 2.doc

(41 KB) Pobierz
Scenariusz

Scenariusz

z modyfikacji metody dobrego startu „Piosenki do rysowania”

 



 

Temat:   Rysowanie wzorów do piosenki „Dola parasola

 

Grupa: 5 – 6 letnia

Cele:

·         rozwijanie integracji percepcyjno – motorycznej,

·         ilustrowanie ruchem piosenki i rozwijanie muzykalności,

·         rozwijanie sprawności manualnej i pomysłowości.

 

Cele operacyjne:

·         dziecko dzieli wyrazy na sylaby,

·         dziecko potrafi rozwiązać zagadkę,

·         dziecko potrafi wystukać rytm.

 

Metoda: metoda dobrego startu

Forma pracy: z całą grupą (do 20 osób), z małą grupa (do pracy wyrównawczej), indywidualnie.

Środki dydaktyczne: kartka z wzorem dla każdego dziecka, po 2 woreczki, kredki, piosenka z płyty „Nasze przedszkole” cz.I MAC

 

Przebieg zajęć

 

Zajęcie wprowadzające

Zabawa integracyjna „Hop – hop” – wykonywanie ruchów do słów piosenki „Hop – hop”.

 

Zabawa „Ludzie do ludzi”. Nauczycielka wydaje polecenia uczestnikom stojącym w parach, np. „Ręce do rąk”, „Stopy do stóp” itd. Na hasło „ludzie do ludzi” należy szybko zmienić partnera.

 

Słuchanie piosenki „Dola parasola” (gr. 5-letnia tylko I zwrotkę)

Rozmowa na temat piosenki:

     - określenie tempa i nastroju piosenki,

     - omówienie treści piosenki.

 

Rozwiązywanie zagadki:

                           Gdy otwarty trzymasz w dłoni

                           Wtedy cię przed deszczem chroni    (parasol)

 

              Zajęcia właściwe

Dzieci dzielą wyrazy na sylaby:

Parasol, nos, przekrzywiony, zapłakany.

Dokończenie wyrazów przez dzieci:

Para…(sol)    ścia..(na)   drew…..(niany)   ru…(rka)

Ćwiczenia słuchowe:

·         wystukiwanie rytmu piosenki nogami o podłogę,

·         wystukiwanie rytmu piosenki rękami,

·         wystukiwanie rytmu piosenki na woreczkach brzegiem ręki od lewej do prawej

(2 złączone woreczki dla każdego dziecka na stoliku)

 

ćwiczenia ruchowo- słuchowo – wzrokowe:

·         pokaz wzoru przez nauczycielkę,

·         wodzenie palcem po wzorze przez nauczycielkę do słów piosenki ,

·         dzieci wodzą palcem w powietrzu do piosenki śpiewanej przez nauczycielkę,

·         wodzenie palcem po wzorze przez dzieci przy śpiewie piosenki.

 

Zajęcia końcowe

Uzupełnienie rysunku (wzoru) według własnego pomysłu. Z wzoru rysujemy parasol, ozdabiamy go i dorysowujemy krople deszczu.

 

Uwagi końcowe

Nauczycielka powinna znać piosenkę na pamięć, ponieważ na początku zajęcia wodzenie palcem po wzorze odbywa się wolno.

 

Piosenka

Stał  pa/ra/sol   ko/ło  scia/ny

Prze/krzy/wio/ny  za/pła/ka/ny

Chlip  chlip  chlap  (bis)

Nos  drew/ nia/ny  wy/giął  w  ru/rkę

A  łzy  wko/ło  cie/kną  ciur/kiem

Ref. Chlip  chlip  chlap

        Ciap,  kap,  ciap   (bis)

Z każdego wersu dziecko powinno narysować 2 parasole.

 

Opracowała: Anna Dziarmaga

Zgłoś jeśli naruszono regulamin