Scenariusz otwartej lekcji przyrody w klasie VI
prowadzonej przez mgr Jolantę Smoleńską
Temat: Surowce mineralne na Ziemi.
Cele lekcji:
a) wiadomości
Uczeń:
· wymienia rodzaje surowców wydobywanych na świecie
· zna pojęcia: minerał, skała, kamienie szlachetne
· zna sposoby transportowania surowców
b) umiejętności
· uzasadnia, dlaczego należy zmniejszyć wydobycie surowców mineralnych
· charakteryzuje poszczególne rodzaje surowców mineralnych
· potrafi wskazać na mapie świata najważniejsze miejsca występowania surowców mineralnych
c) postawy
· potrafi zaproponować działania zmierzające do ograniczenia wydobycia surowców mineralnych
· współpracuje w zespole
· rozwija zainteresowania przyrodnicze i ekologiczne.
Metody:
· praca z tekstem
· praca z atlasem do przyrody
· dywanik pomysłów
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
· podręcznik, zeszyt ucznia
· M.M. Augustyniak – „Atlas do przyrody IV-VI”
· arkusze papieru do „dywanika pomysłów”
· karty pracy
· mapa ścienna – „Mapa fizyczna świata”
· symbole graficzne surowców mineralnych, tankowców, kolei, rurociągów
· okazy dostępnych kamieni szlachetnych.
Faza wprowadzająca:
1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, podział na grupy, podanie tematu lekcji.
Faza realizacyjna:
Faza podsumowująca:
- Dlaczego należy zmniejszyć wydobycie surowców mineralnych na świecie.
· dla wszystkich - ćw. 1 i 2 str. 79 w ,,Zeszycie ucznia”
· dla chętnych – ćw. 3 str. 80 w ,,Zeszycie ucznia”.
Opracowała:
mgr Jolanta Smoleńska
TEKST RELAKSACYJNY
Usiądź wygodnie na krześle. Poczuj jak twoje stopy dotykają podłogi. Twoje plecy dotykają oparcia krzesła. Nie krzyżuj, nóg ręce oprzyj na kolanach. Zamknij oczy. O tak! Bardzo dobrze!
Wyobraź sobie, że jesteś nad cichym, spokojnym jeziorem. Wokół widzisz las. Przez świeżą zieleń prześwituje słońce. Stoisz na czystej, pustej plaży i wpatrujesz się w toń jeziora. Jest błękitna, jak niebo, które w nim się odbija. Wyobraź sobie dokładnie kolory. Posłuchaj dźwięków. Poczuj zapach wody i lasu. Jest ciepło. Kładziesz się na piasku i patrzysz w niebo. Obłoki przesuwają się po niebie. Przyglądasz się kształtom, które przybierają. Jest ciepło i spokojnie. Ty jesteś wewnętrznie cichy i spokojny. Jesteś pełen harmonii. Kiedy otworzysz oczy, będzie w tobie spokój-tak długo, jak zechcesz. Będziesz pełen energii, bo dobrze odpocząłeś. Będziesz skoncentrowany i gotowy do rozwiązywania trudnych problemów. Jeśli zechcesz-wrócisz tam. A teraz otwórz oczy.
Tekst zaczerpnięto z książki: M. Chomczyńska-Miliszkiewicz, D. Pankowska, Polubić szkołę. WSiP, Warszawa 2001
Jolanta Smoleńska
sampkk