INSTRUKCJA BEZPIECZNEJ PRACY
PRZY OBSŁUDZE WYCISKARKI SOKU Z POMARAŃCZY
1. Wyciskarka jest urządzeniem przystosowanym do wyciskania soku z pomarańczy o różnej wielkości. Jego konstrukcja pozwala na automatyczne wyciskanie soku jak też przerwanie wyciskania po napełnieniu zbiornika. W normalnych warunkach czynności obsługi ograniczają się do uzupełnienia zapasu pomarańczy, wyrzucaniu odpadków i rozlewania soku. Używanie urządzenia niezgodnie z przeznaczeniem jest zabronione.
2. Uruchamianie urządzenia może być dokonywane wyłącznie przez pracownika upoważnionego przez kierownika.
3. Przed załączeniem należy skontrolować wyposażenie stanowiska pracy oraz stan techniczny wyciskarki, a szczególnie trzeba sprawdzić stan techniczny podłączenia zasilania elektrycznego. Wtyczkę przewodu zasilającego można podłączać tylko do uziemionego gniazda.
4. Kategorycznie zabronione jest eksploatowanie wyciskarki pozbawionej urządzeń zabezpieczających i ochronnych.
5. Wszelkie zanieczyszczenia posadzki mogące spowodować poślizgnięcie, należy niezwłocznie usunąć.
6. W przypadku samoczynnego wyłączenia się urządzenia przed zakończeniem pracy z przyczyn innych niż zadziałanie wyłącznika pływakowego poziomu w zbiorniku soku, jego ponowne załączenie może nastąpić po ustaleniu i usunięciu przyczyny tego faktu. Maszynę należy wyłączyć natychmiast w przypadku stwierdzenia nieprawidłowego funkcjonowania, zwłaszcza jeżeli w trakcie pracy emitować będzie nietypowe dźwięki.
7. O wszelkich usterkach i nieprawidłowościach w pracy urządzenia należy bezzwłocznie powiadomić przełożonego.
8. Czyszczenie maszyny oraz wszelkie czynności konserwacyjne i naprawcze dokonywane być mogą tylko po odłączeniu jej od zasilania elektrycznego.
9. Dokonywanie jakichkolwiek zmian lub przeróbek wyciskarki jest absolutnie zabronione. Naprawę może wykonywać tylko osoba zapoznana z zaleceniami producenta w tym zakresie.
10. Po zakończeniu pracy należy odłączyć zasilanie wyciskarki, uporządkować i sprzątnąć stanowisko pracy, a zwłaszcza wyczyścić urządzenie. Należy zwrócić uwagę, na to by silnika i przyłącza elektrycznego nie zalać wodą.
11. Do obsługi urządzenia może być dopuszczona osoba uprzednio przeszkolona z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku pracy oraz posiadająca aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na tym stanowisku.
12. W razie wątpliwości dotyczących zachowania warunków bhp przy wykonywaniu poleconych czynności należy się zwrócić do przełożonego o ich wyjaśnienie.
13. Pracownik może być dopuszczony do pracy przy maszynie tylko w wymaganej odzieży roboczej i obuwiu roboczym.
INSTRUKCJA BHP nr. 032
Strona 1 z 1
OPRACOWAŁ:
Inspektor ds. BHP
Edward Szot
ZATWIERDZIŁ:
11.07.2001 r. Dyrektor Hipermarketu
Dariusz Bator
Data i podpis
TESCO /POLSKA/ Sp. z o.o.
Hipermarket Wrocław
niunia085