Bezpieczeństwo informacji - literatura(2).doc

(415 KB) Pobierz
Robert Białoskórski Słownik pojęć i skrótów Bezpieczeństwo informacji

Robert Białoskórski  Słownik pojęć i skrótów Bezpieczeństwo informacji

 



    Od Autora: Era XXI wieku to wiek informacji. Siła globalnych powiązań sprawia, że informacja jako nośnik określonych treści jest wszechobecna i wszechpotężna. Skala oddziaływania informacji sprawia, że mamy obecnie do czynienia m.in. ze zjawiskiem określonym przez Zbigniewa Brzezińskiego jako globalne przebudzenie polityczne, które sprawia, że najważniejsze światowe wydarzenia, dzięki środkom masowej komunikacji, aktywizują ludzi niemal na całym świecie.
W świecie informacji znaczącą rolę odgrywają informacje podlegające specjalnej ochronie, w tym zwłaszcza informacje niejawne, których ujawnienie spowodować może dotkliwe skutki dla obywateli, państwa czy też grupy państw. Szczególnego znaczenia nabiera zatem problematyka bezpieczeństwa informacji obejmująca całokształt zagadnień związanych z zabezpieczeniem informacji przed ich niepożądanym ujawnieniem. Kierując się wagą problemu postanowiłem zaproponować Państwu słownik, w którym starałem się zawrzeć jak największą ilość haseł poświęconych temu zagadnieniu. Przygotowane one zostały w oparciu o analizę i krytykę źródeł ujętych w załączonym wykazie.
Jeśli chociaż w części praca ta spełni Państwa oczekiwania i okaże się przydatna w zrozumieniu tak ważnej obecnie sfery życia społecznego, jaką jest bezpieczeństwo informacji, to zakładany cel uznam za spełniony.

 

    Recenzja prof. dr. hab. Wojciecha Michalaka: (...) Jest to pierwsze opracowanie o charakterze leksykalnym, które systematyzuje wiedzę odnoszącą się do bezpieczeństwa informacyjnego i definiuje kilkaset pojęć i terminów z tego zakresu. Kompleksowe ujęcie przedmiotowej problematyki, podawanie pierwotnych źródeł poszczególnych pojęć i terminów w postaci przypisów oraz syntetyczne definiowanie haseł stanowią największe walory tego dzieła, które powinno być podręcznym poradnikiem w niemal wszystkich uczelniach, instytucjach administracji państwowej i samorządowej, pod-miotach usługowych i gospodarczych oraz innych organach
i ogniwach społecznych.

 

   Od Wydawcy: Chętnie myślimy, że bezpieczeństwem informacji zajmują się specjaliści. Nic bardziej mylnego. W XXI wieku dotyczy to nas wszystkich - dlatego warto mieć tę książkę.

 

 



Robert Białoskórski Wypełnianie ankiety bezpieczeństwa osobowego
- Poradnik praktyczny na drodze dostępu do informacji niejawnych



Opis: Inspiracją do podjęcia pracy nad prezentowanym opracowaniem były przede wszystkim wyniesione przeze mnie osobiste doświadczenia związane z wypełnianiem ankiety bezpieczeństwa osobowego w trakcie ubiegania się o dostęp do informacji niejawnych wymagany na pełnionych przez wiele lat stanowiskach służbowych w resorcie ministerstwa obrony narodowej. Potrzebę taką potwierdziły następnie doświadczenia wyniesione z zajęć ze studentami Akademii Obrony Narodowej z problematyki ochrony informacji niejawnych. Decyzja taka podyktowana wreszcie była brakiem na rynku wydawniczym pracy poświęconej wyłącznie temu zagadnieniu.

Praca ma charakter praktycznego poradnika, w którym osoby ubiegające się o dostęp do informacji niejawnych, znajdą liczne wskazówki ilustrowane przykładami, w jaki sposób należy wypełnić ankietę bezpieczeństwa osobowego, aby właściwa służba ochrony państwa bez zastrzeżeń mogła przystąpić do procedury postępowania sprawdzającego.


W sposób oczywisty w pracy nie ma gotowych i właściwych odpowiedzi na stawiane w ankiecie bezpieczeństwa osobowego zagadnienia, które gwarantowały by uzyskanie dostępu do informacji niejawnych. Każda osoba sprawdzana zobowiązana jest bowiem do wypełnienia ankiety bezpieczeństwa zgodnie z najlepszą wolą oraz wiedzą i nie ma w niej miejsca na odpowiedzi dobre lub złe, lecz wyłącznie na odpowiedzi prawdziwe. Stwierdzenie faktu świadomego poświadczenia nieprawdy w ankiecie bezpieczeństwa pozbawia bowiem osobę sprawdzaną możliwości uzyskania dostępu do informacji niejawnych.

Książka ma zatem pełnić rolę przewodnika ułatwiającego właściwe wywiązanie się osoby sprawdzanej z obowiązku wypełnienia ankiety bezpieczeństwa osobowego, jako jednego z warunków uzyskania dostępu do informacji niejawnych.

Pracę oparto przede wszystkim na treści ustawy o ochronie informacji niejawnych (zwanej dalej ustawą) z 22 stycznia 1999 r. z późniejszymi zmianami oraz obszernie cytowanej w rozdziale trzecim treści dostępnego na stronie internetowej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (www.abw.gov.pl) pt. "Wskazówki Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dotyczące wypełniania ankiety bezpieczeństwa osobowego dla osób objętych postępowaniem sprawdzającym w związku z dostępem do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą zastrzeżone, poufne, tajne i ściśle tajne".

Podane w treści książki dane osobowe są fikcyjne i mają charakter przykładowy.

Spełnieniem oraz prawdziwą satysfakcją z podjętej pracy będzie przede wszystkim pozytywna recenzja osób, którym powyższa lektura pomogła w uzyskaniu elitarnego członkostwa w gronie osób dopuszczonych do informacji niejawnych.

                            

     

 

  Robert Białoskórski Kompendium ochrony informacji niejawnych w pytaniach i  odpowiedziach

     



        Od Autora

       Inspiracją do podjęcia pracy nad prezentowanym opracowaniem były wyniesione przeze mnie doświadczenia z zajęć ze studentami Akademii Obrony Narodowej dotyczących problematyki ochrony informacji niejawnych. Analiza dostępnej na rynku literatury przedmiotu doprowadziła mnie do konstatacji, iż zawarty w nich sposób prezentacji, niełatwego przecież, zwłaszcza pod względem prawnym materiału, nie jest w należyty sposób dostosowany do potrzeb dydaktycznych, czy to wykładowcy, czy też słuchacza. Zresztą nie było to też zasadniczym celem ich autorów. Przedstawienie powyższych zagadnień w formie pytań i odpowiedzi, w mojej ocenie jest rozwiązaniem, które uzupełnia ten niedostatek. Niniejsze opracowanie w żadnym razie nie pretenduje jednak do aspiracji podręcznika z zakresu ochrony informacji niejawnych, a raczej materiału szkoleniowego, czy też jak to zostało określone w tytule - kompendium wiedzy specjalistycznej.

Poniższe wydawnictwo to przede wszystkim próba zwartej prezentacji materiału z zakresu przepisów prawnych dotyczących tej problematyki, w  tym przede wszystkim ustawy o ochronie informacji niejawnych zwanej dalej ustawą .

Praca składa się z jedenastu rozdziałów problemowych. Omawiane zagadnienia opatrzone zostały w przypisach odwołaniami, zarówno do konkretnych przepisów ustawy oraz innych aktów prawnych, jak również cytowanej literatury. Zawarty w załączeniu tekst ustawy, jak również teksty innych najważniejszych przepisów prawnych z tej dziedziny (w wersji elektronicznej na CD) pozwala na sprawne odszukanie i odniesienie się do stosownych przepisów źródłowych.

Jeśli choć w części prezentowana publikacja okaże się przydatna zarówno tym osobom, które dopiero zapoznają się z problematyką ochrony informacji niejawnych, jak też być może również i tym, którzy już wykorzystują zdobytą wcześniej wiedzę w praktyce, postawiony sobie cel uznam za spełniony.
 

    

 

 

    Marek Witkowski, Dorota Jęda: Ochrona informacji

niejawnych

Opis: Publikacja szczegółowo traktuje wszystkie aspekty systemu ochrony informacji niejawnych w naszym kraju. Czytelnik znajdzie odpowiedź na wszystkie pytania i wątpliwości w tym zakresie. Zarówno na te podstawowe: czym są informacje niejawne, w jakich warunkach należy je wytwarzać, przechowywać, przekazywać, jakie warunki należy spełnić, aby mieć dostęp do takich informacji, jak i szczegółowe np. jak dostosować lub adaptować istniejące pomieszczenia w siedzibie urzędu czy firmy na potrzeby pomieszczenia kancelarii tajnej.

Warto zaznaczyć, że w odróżnieniu od innych opracowań w tym zakresie, autorzy wskazują nie tylko teoretyczne, ale również praktyczne rozwiązania - organizacyjne i techniczne. Autorzy przypominają także o konsekwencjach karnych, za nieprawidłowe postępowanie lub ujawnienie tych informacji osobom nieupoważnionym.

"Ochrona informacji niejawnych" to nieodzowna pomoc zarówno dla specjalistów, którzy ochroną informacji niejawnych zajmują się na co dzień i chcą zapoznać się w sposób jasny i klarowny ze zmianami w ustawodawstwie w tej dziedzinie, ale i dla osób, które muszą zapoznać się z tajnikami przechowywania i dystrybucją dokumentów poufnych.

Książka ta z całą pewnością powinna znaleźć się w bibliotece instytucji administracji państwowej i samorządowej, sądu, prokuratury, jednostki sił zbrojnych, Policji, Straży Pożarnej oraz wszystkich tych czytelników, którzy mogą dysponować informacjami stanowiącymi tajemnicę służbową.
Do książki dołączony jest na płycie CD aktualny zbiór niezbędnych tekstów jednolitych aktów prawnych o ochronie informacji niejawnych i wyciągi z pozostałych przepisów regulujących te kwestie w innych obszarach funkcjonowania państwa, samorządów organów wymiaru sprawiedliwości oraz gospodarki.

 


  Marek Witkowski Kancelara Tajna - co to jest?




Niech każdy spróbuje szybko odpowiedzieć na tak sformułowane pytanie. Niech nie korzysta przy tym z tekstu przepisów lub innych publikacji. Może okazać się, że nie jest to tak prozaicznie proste, jakby się mogło wydawać. Stąd warto zastanowić się przez chwilę, czym jest w istocie kancelaria tajna.

Punktem wyjścia do takich rozważań muszą być jednak określenia kancelarii tajnych zawarte w przepisach i opracowaniach fachowych. Na ich podstawie można stwierdzić, że kancelaria tajna to:

Po pierwsze - komórka organizacyjna, a więc wyodrębniony twór organizacyjny podstawowego szczebla wykonawczego, powołany do realizacji określonych zadań w zakresie ochrony informacji niejawnych;
Po drugie - obszar, czyli wyodrębnione pomieszczenie lub zespół pomieszczeń, wyróżniający się specyficznym systemem zabezpieczeń, w obrębie którego są realizowane zadania kancelarii;
Po trzecie - pracownik lub zespół pracowników o określonych uprawnieniach i kwalifikacjach, umożliwiających wykonywanie zadań kancelarii;
Po czwarte - dokumentacja pracy kancelaryjnej, zwana też często urządzeniami ewidencyjnymi.

Te cztery moduły występują równolegle i współzależnie. Zostaną one szczegółowo omówione w tej książce.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin