PAMIĘCI.doc

(469 KB) Pobierz

Pamięciami półprzewodnikowymi nazywamy cyfrowe układy scalone przeznaczone do przechowywania większych ilości informacji w postaci binarnej

 

Podstawowe parametry pamięci:

- pojemność

- czas dostępu

- transfer danych

 

Podział Pamięci

 

- pamięć RAM - nazywamy pamięć półprzewodnikową o dostępie swobodnym przeznaczoną do zapisu i odczytu. RAM jest pamięcią ulotną, co oznacza, że po wyłączeniu jej zasilania informacja w niej przechowywana zostanie utracona.

 

- pamięć ROM - nazywamy pamięć półprzewodnikową o dostępie swobodnym przeznaczoną tylko do odczytu. ROM jest pamięcią nieulotną.

 

Ze względu na technologię wykonania pamięci RAM dzielimy na dwie grupy:

 

- pamięci dynamiczne – DRAM

- pamięci statyczne – SRAM

 

Różnice między tymi grupami:

 

- DRAM wolniejsze od pamięci SRAM

- DRAM są znacznie tańsze

- Pamięci dynamiczne znacznie łatwiej ulegają scalaniu (większe pojemności)

- dla pamięci dynamicznej konieczny jest proces odświeżania

 

Pamięci dynamiczne są stosowane do budowy głównej pamięci operacyjnej komputera natomiast pamięć SRAM do budowania pamięci podręcznej (tzw cache) .

 

MODUŁY PAMIĘCI DRAM:

DIP (1981 r.) (ang. Dual In-line Package), czasami nazywany DIL – w elektronice rodzaj obudowy elementów elektronicznych, głównie układów scalonych o małej i średniej skali integracji.

Wyprowadzenia elementu umieszczone są w równej linii na dwóch dłuższych bokach prostokątnej obudowy. Obudowy typu DIP produkowane są z wersjach DIP4 (cztery wyprowadzenia), DIP8 (osiem wyprowadzeń), DIP14 (czternaście wyprowadzeń), DIP16, DIP20 i większych. Produkowane są także obudowy typu SDIP, SK-DIP i innych, które różnią się od obudów DIP wymiarami, odległością między wyprowadzeniami itp. Obudowy typu DIP przeznaczone są do montażu przewlekanego (ang. THT, Through-Hole Technology). Odległość między wyprowadzeniami to 2,54 mm. Pozostałe wymiary obudów DIP także są ustandaryzowane, ale różne w zależności od liczby wyprowadzeń. Ilość wyprowadzeń (pinów) wynosi 8, 14, 16, 18, 20, 22, 24, 28, 32, 36, najwyżej 40, 42, 48, rzadko 64.

Image

SIPP (1982 r.) (z ang. Single Inline Pin Package) jest drugą generacją pamięci DRAM, która powstała w wyniku zapotrzebowania na rynku na łatwy w montażu na płycie głównej rodzaj pamięci RAM. Układ SIPP używał 30 pinów wzdłuż obrzeża i wyeliminował potrzebę, aby każdy chip DRAM był montowany indywidualnie. SIPP zrewolucjonizował sposób, w jaki komputery osobiste (PC) używały pamięci RAM, ponieważ znacznie szybciej można go było zmienić na inny model.

Image

SIMM (1994 r.) (z ang. Single Inline Memory Module) to pojedynczy moduł pamięci liniowej. Jest to następna po SIPP generacja pamięci DRAM.

Istotną innowacją w układzie SIMM było to, że nie posiadał od wystających elementów tzw. pinów tak jak w poprzedniej wersji DRAM, którą był SIPP, ponieważ były one umieszczone na powierzchni płytki montażowej. Inną ważną zmianą było też takie fizyczne ukształtowanie płytki pamięci SIMM, aby nie było można zainstalować jej niewłaściwie. Technicznie pomogło to wyeliminować możliwość potencjalnych uszkodzeń w trakcie montażu układu pamięci na płycie głównej.

Image

30 - pinowe (256 KB, 1 MB, 4 MB, 16 MB)Zastosowanie: FPM RAM

Image

72 - pinowe ( 1 MB, 2 MB, 4 MB, 8 MB, 16 MB, 32 MB, 64 MB, 128 MB)

Zastosowanie: FPM RAM, EDO RAM

 

 

 

DIMM (ang. Dual In-Line Memory Module) – złącza na płycie głównej w których można montować pamięci 168 pin SDRAM DIMMS, 184 pin DDR DIMMS, 240 pin DDR2 DIMMS

Najpopularniejsze typy DIMM to:

 

72-pinowe, stosowane w SO-DIMM (32 bitowe)

144-pinowe, stosowane w SO-DIMM (64 bitowe)

168-pinowe, stosowane w SDR SDRAM

184-pinowe, stosowane w DDR SDRAM

240-pinowe, stosowane w DDR2 SDRAM

240-pinowe, stosowane w DDR3 SDRAM

ImageImage

168-pinowe: (16 MB, 32 MB, 64 MB, 128 MB, 256 MB, 512 MB.

Zastosowanie: EDO RAM, SDRAM

Image

184-pinowe

Zastosowanie: DDR SDRAM.

Image

240-pinowe

Zastosowanie: DDR-II SDRAM.

RIMM (ang. Rambus Inline Memory Module) – jeden z rodzajów kości pamięci komputerowej, na którym umieszczone układy scalone z pamięcią Rambus DRAM (RDRAM).

Najpopularniejsze kości typu RIMM:

 

160-pinowe, stosowane SO-RIMM

184-pinowe, stosowane RIMM 16-bitowe

232-pinowa, stosowane RIMM 32-bitowe

326-pinowa, stosowane RIMM 64-bitowe

 

Kości 16-bitowe pamięci RIMM na płytach głównych muszą być montowane w parach, kości 32-bitowe mogą być instalowane pojedynczo. Każde niewykorzystane gniazdo pamięci na płycie głównej (ang. slot) musi być zamknięte specjalną zaślepką.

Kości pamięci RIMM wyposażone są w radiator, konieczny do odprowadzania nadmiaru ciepła.

Image

184-pinowe

Zastosowanie: RDRAM.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin