Zmiana ustawień BIOSU.doc

(42 KB) Pobierz
Zmiana ustawień BIOSU

Zmiana ustawień BIOSU

czyli instalka nowego windowsa

Twój komputer nie ma zainstalowanego na dysku systemu operacyjnego,                   a więc w tej chwili jest mało przydatny. Kluczowym problemem jest to, że nie masz możliwości uruchomienia instalatora systemu umieszczonego na płycie.                       Na szczęście instalacyjny nośnik z systemem MS Windows XP jest przygotowany       w taki sposób, że odpowiednio skonfigurowany komputer jest w stanie uruchomić się z niego i rozpocząć instalowanie systemu.

Dokładnej mówiąc, chodzi o to, że płyta CD ma zapisany specjalny sektor startowy, który pozwala na uruchomienie instalatora MS Windows XP. Konieczne jest jednak wskazanie komputerowi, gdzie ma szukać wspomnianego sektora. Niezbędna opcja jest częścią BIOS-u komputera i należy ją zmienić.

Zmień ustawienia komputera tak, by mógł on uruchomić się ze startowej płyty CD. Postępuj zgodnie z poniższymi poleceniami.

1. Włącz komputer za pomocą przycisku Power.

2. Zaczekaj, aż na ekranie monitora zobaczysz ekran podobny do tego z rysunku poniżej

zmiana ustawień biosu

3. Przyjrzyj się dolnej krawędzi ekranu i sprawdź, za pomocą jakiego klawisza możesz wejść do SETUP-u. W przypadku mojego komputera jest nim DEL, ale możesz się spotkać również z innymi klawiszami np. F1, F2, Esc, Alt, Ctrl, Ctrl+Esc+Alt lub inne. Wszystko zależy od tego, jaką masz płytę główną w swoim komputerze.

4. Użyj przycisku pozwalającego na wejście do SETUP-u i zaczekaj, aż na ekranie monitora pojawi się ramka podobna do tej z rysunku poniżej. Jeżeli nie udało Ci się wejść do SETUP-u komputera, naciśnij Reset i klawisz wejścia do SETUP-u.

jak wejść do biosu

5. Po pojawieniu się ramki przedstawionej na rysunku powyżej musisz odszukać opcję odpowiedzialną za wskazanie kolejności urządzeń, na których znajduje się sektor startowy. Niestety, w różnych wersjach BIOS-u niezbędne opcje są umieszczone w innych miejscach.

Na przykład BIOS z rysunku powyżej posiada oddzielne menu o nazwie Boot              w górnej części ekranu. Po zaznaczeniu opcji Boot zobaczysz listę urządzeń,            z których komputer może się uruchomić.

W innych wersjach BIOS-u opcji odpowiedzialnych za zamianę kolejności urządzeń, z których może się uruchomić komputer, musisz szukać pod nazwami: Boot Sequence, First Boot Device, Second Boot Device, Third Boot Device lub Boot Order.

6. Zmiana kolejności urządzeń, z których komputer może się uruchomić, jest stosunkowo prosta, ale w zależności od rodzaju BIOS-u może przebiegać inaczej.         W powyższym przykładowym BIOS-ie należy zaznaczyć opcję CD-ROM Drive           i naciskając klawisz +, doprowadzić do tego, aby znalazła się ona na pierwszym miejscu.

Innym sposobem zmiany kolejności urządzeń startowych jest zaznaczenie opcji First Boot Device i przy użyciu klawisza PageUp wskazanie napędu CD-ROM. Możesz spotkać się również z innymi sposobami zmiany kolejności urządzeń startowych. Potrzebny opis w takim przypadku będzie znajdować się w dokumentacji dołączonej do komputera lub do płyty głównej.

7. Wprowadzone zmiany należy zapisać. Również ta operacja może różnie wyglądać w zależności od posiadanej wersji BIOS-u. Jednak najczęściej wystarczy nacisnąć klawisz Esc, aby wrócić do głównego menu SETUP-u, następnie zaznaczyć opcję Save and Exit Setup i nacisnąć Enter. Musisz jeszcze potwierdzić chęć zapisu ustawień.

8. Po zapisaniu zmian komputer automatycznie zostanie ponownie uruchomiony            i w tej chwili sprzęt jest gotów do rozpoczęcia instalacji systemu operacyjnego.

 

 

 

2

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin