DROGA KRZYŻOWA-dekalog i przykazania miłości.doc

(43 KB) Pobierz
DROGA KRZYŻOWA

DROGA KRZYŻOWA

DEKALOG I PRZYKAZANIA MIŁOŚCI

 

WPROWADZNIE

Jam jest Pan, Bóg twój, który cię wywiódł z Egiptu, z domu niewoli ... Przez Jezusa Chrystusa wyprowadziłeś nas, Boże Ojcze, z niewoli grzechu. Dokonało się to przez Jego Mękę i Śmierć na krzyżu. On ucząc nas posłuszeństwa względem Ciebie, Ojcze, który jesteś w niebie, pragnie, abyśmy zachowywali Twoją naukę, spełniali Twoją wolę. Objawiłeś nam ją w przykazaniach, które u stóp Góry Synaj Mojżesz przekazał ludowi. Jezus, Twój Syn, pouczył nas, że trzeba wypełnić je do końca – On sam powiedział, że przyszedł po to, aby wypełnić prawo przez Ciebie objawione.

              Pragniemy się uczyć od Jezusa wypełnienia Twojego prawa, Ojcze. Idąc śladami Drogi Krzyżowej chcemy zastanowić się nad przykazaniami pozostawionymi przez Ciebie.

 

              Stacja I: Jezus skazany przez Piłata

Nie będziesz miał Bogów cudzych przede Mną. Skłonności naszej upadłej natury chcą na pierwszym miejscu postawić to, co wydaje się być konieczne w naszym życiu doczesnym: chleb ... sławę ... bogactwo ... Bardzo często te wartości stawiamy przed Tobą, Ojcze. Jednocześnie w ten sposób wydajemy wyrok na Twojego Syna, skazujemy Go na śmierć, wyrzucamy z naszego życia, bo to przecież On nam przypomina: nie samym chlebem żyje człowiek ... Bogu samemu pokłon będziesz oddawał ... Gromadźcie sobie skarby w niebie – nie tu na ziemi, gdzie mól, rdza i złodzieje je niszczą ...

              Panie, pragniemy zawsze stawiać Ciebie na pierwszym miejscu wśród naszych codziennych spraw. Udziel nam potrzebnych łask, abyśmy zdobywając wartości doczesne, także te konieczne do życia na ziemi, zawsze byli poddani Twojej świętej woli.

 

              Stacja II: Jezus bierze krzyż

Nie będziesz brał imienia Pana, Boga swojego nadaremno. Trudno jest dotrzymać wypowiedzianego słowa, obietnicy, złożonej przysięgi. W naszych rozmowach często bierzemy Boga na świadka. Zapominamy o zaleceniu Jezusa: niech mowa wasza będzie tak, tak – nie, nie.

              Jezu, który bierzesz krzyż na swoje ramiona, naucz nas wypełniać wolę Ojca, naucz odpowiedzialności za każde słowo, abyśmy nigdy nie wzywali imienia Bożego ani świętych na świadków naszych słów. Dopomóż nam dochować wierności wszystkim wypowiadanym przez nas słowom, abyśmy zawsze z wielkim szacunkiem odnosili się do Imienia Bożego.

 

              Stacja III: Pierwszy upadek

Pamiętaj, abyś dzień święty święcił. Pamiętam. Niejeden raz czekam na ten dzień z wielkim utęsknieniem, aby odpocząć po całotygodniowej pracy, aby odprężyć się ... Przed wielkimi świętami moje oczekiwanie naznaczone jest wytężonymi przygotowaniami – sprzątanie w domu, wypieki, i wiele jeszcze innych rzeczy. Jednak zdarza mi się zapomnieć, nieraz bardzo często, o tym, co jest najważniejsze, o spotkaniu z Tobą Boże i z Twoim Synem.

              Spraw Panie, aby nasze świętowanie dnia świętego zawsze było ubogacone pełnym uczestnictwem w Eucharystii, pełnym spotkaniem z Tobą.

 

              Stacja IV: Spotkanie z Matką

Czcij ojca swego i matkę swoją, abyś długo żył i dobrze ci się powodziło. Bardzo często zapominamy, że to przykazanie obejmuje wszystkich, bez wyjątku, wszystkich ludzi. Zachowywać je mają nie tylko dzieci, ale wszyscy. Tu nie chodzi o posłuszeństwo ... Tu chodzi o cześć, o szacunek dla ojca o matki, zarówno dla tych żyjących, jak i dla tych, którzy spoczywają już na cmentarzu. Szacunek dla ojca i matki, to życzliwe odnoszenie się do nich, to troska o ich dobre imię. Zawdzięczamy im tak wiele, że po sprawiedliwości nigdy zaciągniętego wobec nich długu nie potrafimy spłacić. Święty Paweł przypomina o jeszcze innym wymiarze tego przykazania, gdy mówi: Dzieci, bądźcie posłuszne w Panu waszym rodzicom, bo to jest sprawiedliwe. A wy, ojcowie, nie pobudzajcie do gniewu waszych dzieci, lecz wychowujcie je stosując karcenie i napominanie Pańskie.

              Boże, obdarz naszych rodziców swoim błogosławieństwem, a zmarłym daj szczęśliwą wieczność.

 

              Stacja V: Szymon z Cyreny

Nie zabijaj. Boże, Ty złożyłeś w nasze ręce odpowiedzialność za życie, dałeś nam część swojej stwórczej władzy. Ojciec i matka mogą decydować o pojawieniu się nowego człowieka, o powstaniu nowego życia. My sami nie możemy dać życia bez Twojej zgody, a jednak uzależniłeś tę zgodę od naszej woli. Jesteśmy narzędziami w Twoim ręku, Panie. Dając nam przykazanie „Nie zabijaj” strzeżesz dwu wielkich wartości: dobra drugiego człowieka i naszego dobra. Broniąc życia innych, chcesz nas uchronić od wielkiego nieszczęścia, bo zabójca, morderca jest bardziej nieszczęśliwy niż jego ofiary. Ty chcesz, abyśmy mieli spokojne sumienia.

              Spraw Panie, abyśmy otaczali szacunkiem każde życie, a szczególnie życie człowieka, zarówno cielesne, jak i duchowe.

 

              Stacja VI: Weronika

Nie cudzołóż. Ciężko jest przeciwstawić się powszechnej opinii, bo można być niewygodnym ... Wielu ludzi zarzuca Ci, Boże, że Twoje wymagania są nieżyciowe. A przecież to Ty jesteś Stwórcą naszego życia. Ty lepiej wiesz, co dla nas jest dobre, co pożyteczne.

              Naucza nas, Boże, umiejętności odkrywania Twojej mądrości nawet wtedy, gdy przyjdzie nam przepychać się przez złowrogi tłum.

 

              Stacja VII: Drugi upadek

Nie kradnij. Boże, dałeś nam to przykazanie, abyśmy budowali prawdziwą, kochającą się wspólnotę ludzi. Naruszając prawo własności prywatnej czy społecznej, zamiast budować – burzymy.

              Boże, spraw abyśmy zrozumieli, że wszystkie dobra na ziemi są darem od Ciebie, który mamy wykorzystać zgodnie z Twoją wolą.

 

              Stacja VIII: Płaczące niewiasty

Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu. Jezus, Twój Syn, stał się ofiarą fałszywego świadectwa. W naszych rozmowach najczęściej posługujemy się plotką i nie zastanawiamy się nad wypowiadanymi słowami, zwłaszcza gdy mówimy o innych. Często powtarzamy usłyszane oszczerstwa, obmowy, pochlebstwa. Nie myślimy o tym, że przez nie wyrządzamy krzywdę drugiemu człowiekowi. A przecież Jezus powiedział: Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, Mnieście uczynili.

              Panie, naucz nas odpowiedzialności za każde słowo, a zwłaszcza za to, które wypowiadamy o drugim człowieku i do drugiego człowieka.

 

              Stacja IX: Trzeci upadek

Nie pożądaj żony bliźniego swego. Bez opanowania siebie samego można upaść najniżej i z takiego upadku najtrudniej jest się podźwignąć. Nieopanowana pożądliwość naszego serca dąży do podporządkowania sobie  rzeczy i ludzi. Natrętne pragnienie przebywania z osobą pożądaną prowadzi bardzo szybko do upadku. Niekontrolowana żądza potrafi człowieka opętać, uczynić go swoim niewolnikiem. Dwie spośród różnych żądz są dla nas najgroźniejsze: nieujarzmiony seks i chciwość.

              Panie nasz i Boże, daj nam moc opanowywania siebie, daj zdolność podporządkowania rozumowi naszych rządz.

 

              Stacja X: Jezus z szat obnażony

Nie pożądaj żadnej rzeczy bliźniego. Chciwość i zazdrość wprowadzają nieład w życie człowieka. Zazdrość niszczy wspólnotę między ludźmi. Chciwość zamyka oczy na potrzeby innych. Pożądanie dóbr materialnych, które należą do naszych bliźnich, łatwo prowadzi do czynów przeciw siódmemu przykazaniu. Zawsze prowadzi do nienawiści.

              Panie, Boże, ustrzeż nas przed chciwością. Nie pozwól, by nasze serca napełniała zazdrość, że ktoś inny posiada więcej albo żyje inaczej. Ustrzeż nas od nienawiści. Naucz nas patrzeć na drugiego człowieka nie pod kątem tego, co posiada, ale jakim jest. Naucz nas Twojego spojrzenia na ludzi i na dobra materialne.

 

              Stacja XI: Jezus przybity do krzyża

Będziesz miłował Pana, Boga twojego, z całego swego serca, z całej duszy swojej, ze wszystkich swych sił. Wypełnieniem prawa jest miłość. To ona zaprowadziła Jezusa na Górę Ukrzyżowania. Twój Syn stał się posłuszny aż do śmierci i to śmierci krzyżowej. Wypełniając Twoje prawo miłości ukazał nam sposób jego wypełnienia.

              Wyrazem naszej miłości do Ciebie, Boże Ojcze, jest posłuszeństwo Twej woli. Ojcze, który jesteś w niebie, chcemy Twoją wolę wypełnić. Zdajemy sobie sprawę z tego, że bez Twojej pomocy tego nie uczynimy, dlatego prosimy: wspomagaj nas swoją łaską, abyśmy coraz bardziej oddawali Ci serce, duszę i wszystkie nasze siły.

 

              Stacja XII: Jezus umiera na krzyżu

Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego. Nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół. Jezus, Twój Syn, dał nam przykład ofiarnej miłości bliźniego oddając za nas swe życie, gdy byliśmy Twoimi nieprzyjaciółmi. Ten przykład zobowiązuje nas do dawania życia za braci.

              Boże Ojcze, stoimy pod krzyżem Twojego Jedynego Syna i patrząc na Jego ofiarę chcemy uczyć się ofiarności, która jest wyrazem miłości bliźniego. Udziel nam potrzebnych łask, abyśmy służąc drugiemu człowiekowi wypełnili to przykazanie.

 

              Stacja XIII: Ciało Jezusa zdjęte z krzyża

Często w naszym życiu zadajemy pytanie Panu Bogu: co mam czynić, aby osiągnąć szczęście życia wiecznego. Od Boga otrzymujemy zawsze tę samą odpowiedź: ZACHOWUJ PRZYKAZANIA.

              Boże, pragniemy zachować wszystkie przykazania, które nam zostawiłeś. Wiemy, że jesteśmy słabi, dlatego prosimy: Przez mękę Twojego Syna umacniaj nasze słabe siły, abyśmy mogli wiernie wypełnić Twoją wolę objawioną w przykazaniach.

 

              Stacja XIV: Grób Jezusa

Boże, zatrzymując się przy pustym grobie Twojego Syna, zdajemy sobie sprawę z tego, że nasze ciała dzień po dniu umierają. Wiemy jednak, że obdarzyłeś nas nieśmiertelną duszą i chcesz, byśmy po ziemskim pielgrzymowaniu powrócili do Twego domu.

              Boże Ojcze, Ty posłałeś na świat swojego Jedynego Syna, który pokazał nam drogę powrotu do Twojego domu. On, Jezus, ukazał nam, że można przejść przez życie kierując się pozostawionymi przez Ciebie drogowskazami dekalogi i przykazań miłości. Udziel nam, prosimy, potrzebnych łask, abyśmy zawsze kierowali się w naszym życiu prawem miłości objawionym przez Ciebie. Prosimy o to przez Jezusa Chrystusa, który za nas przecierpiał mękę i przyjął śmierć na krzyżu, a teraz żyje i króluje na wieki wieków.

3

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin