R05-T.DOC

(544 KB) Pobierz
Szablon dla tlumaczy

Rozdział 5. Przygotowanie na instalacje sieci

Rozdział 5.
Przygotowanie na instalacje sieci

W tym rozdziale:

·         Określanie celów działania sieci

·         Planowanie sieci

·         Planowanie zawartości komputerów

·         Rozważania związane z aplikacjami


Zanim zaczniesz planować swoją sieć, musisz podjąć klika podstawowych decyzji. Musisz rozwiązać klika zagadnień, takich jak typy programów które chcesz używać, ilość środków które chcesz przeznaczyć na tą inwestycje oraz możliwości rozwoju sieci w przyszłości. Przemyśl wymagania stawiane przez dany typ sieci oraz rozmieszczenie sprzętu w domu. Takie wcześniejsze planowanie pozwoli Ci podjąć decyzje dotyczące sprzętu i oprogramowania z którego sieci ma korzystać.

Określanie celów działania sieci

Aby stwierdzić jaki sprzęt i jakie oprogramowanie będzie potrzebne w sieci musisz określić w jakim celu sieć ta ma działać. Musisz rozważyć takie zagadnienia jak koszt sprzętu, szybkość sieci, topologię sieci, użycie sieci i inne. Rozważ także potrzeby rodziny – jakie są ich oczekiwania w stosunku do sieci?

Rozważ jakie aplikacje będą używane przez każdego z użytkowników sieci. Przeanalizuj które rzeczy już posiadasz, a które musisz jeszcze dokupić. Pod uwagę weź nie tylko aktualny stan, ale także przeszłość swojej sieci.

 

PATRZ TAKŻE

Rozdział 19. Zawiera informacje o licencjonowaniu i używaniu aplikacji poprzez sieć. Licencjonowanie odnosi się do liczy komputerów na których aplikacja może być zainstalowana. Producenci oprogramowania używają licencji to kontrolowania legalności użycia oprogramowania.

 

PORADA BIUROWA

Weź pod uwagę możliwość rozwoju firmy. Na przykład w przyszłości może zaistnieć konieczność zatrudnienia kolejnych pracowników oraz dodania kolejnych usług, takich jak księgowość, list płac, programy magazynowe, usługi dla klientów, dostęp do Internetu i inne. Postaraj się uwzględnić te czynniki w przedziale do 5 lat wprzód.

 

Określ funkcje jakie będzie spełniał twój system sieciowy – współdzielenie plików i drukarek, współdzielenie innych urządzeń zewnętrznych, zapewnianie dostępu do Internetu i inne. Określanie tych funkcji pozwoli Ci zorientować się w sprzęcie i oprogramowaniu którego potrzebujesz.

Potrzeby rodziny

Zanim zdecydujesz się na określony typ sieci i zanim zakupisz sprzęt sieciowy powinieneś usiąść razem ze swoją rodziną i zorientować się w jej potrzebach. Zrób listę tych potrzeb i poproś każdego członka rodziny o wypełnienie jej. Sprawdź gdzie potrzeby się pokrywają i zanotuj to. Zdecyduje które potrzeby są najważniejsze i skoncentruj się na nich. Inne potrzeby także uwzględnij jeżeli możesz sobie na to pozwolić.

 

PORADA

Poproś swoją rodzinę aby wymyślili jakieś nazwy użytkowników i hasła które będą używać w sieci. Zdecyduj, czy chcesz znać hasła każdego, czy też nie. Dobrym pomysłem jest to, aby jedna osoba znała hasła wszystkich, tak na wypadek gdyby ktoś zapomniał swojego hasła.

 

Najpierw powinieneś się zastanowić na systemem operacyjnym. Czy wszyscy używają Windows 95 i 98? Oba systemy posiadają wbudowane oprogramowanie sieciowe. Używają tych systemów możesz zaoszczędzić trochę pieniędzy, ponieważ posiadają one wbudowane programy do poczty elektronicznej, przeglądarkę WWW, system zarządzania plikami i programy do zarządzania siecią. Oczywiście możesz podłączać do sieci inne systemy operacyjne, takie jak DOS i Windows 3.11, ale korzystanie z sieci jest znacznie łatwiejsze, gdy wszyscy posiadają Windows 95 lub 98. Pomyśl o modernizacji komputerów, jeżeli jest to możliwe.

 

UWAGA

Rozważ także umieszczenie w sieci serwera. Więcej informacji na temat planowania i zakładania sieci z serwerem zawiera rozdział 4.

 

Rysunek 5.1 przedstawia różne komputery i systemy operacyjne podłączone do sieci równorzędnej. Każdy komputer używa innego oprogramowania pozwalającego mu na korzystanie z sieci.

 

Rysunek 5.1. Podłączanie różnych komputerów do sieci równorzędnej

Notebook Computer – Komputer przenośny

Windows 95 - Windows 95

iMac – iMac

DOS and Windows 3.1 – DOS oraz Windows 3.1

PalmPilot – PalmPilot

 

UWAGA

Możesz chcieć zostawić DOS i Windows 3.11 na komputerze ze względu na wymagania niektórych aplikacji, albo dlatego, że nie wymagasz więcej od komputera. Możesz także mieć komputer Macintosh lub organizer Palm na których nie ma systemu Windows 95/98. Więcej informacji na temat integracji innych system w sieci zawiera rozdział 10.

 

Następnie musimy omówić aplikacje. Jakie aplikacje już posiadasz? Jakie będziesz chciał wykorzystywać w najbliższej przyszłości? Nie zapomnij także o planach długoterminowych.

Czy istnieją jakieś aplikacje które chcesz współdzielić przez sieć? Na przykład możesz używać w sieci gry. Sieciowe programy zajmujące się rozkładami zajęć pozwalają na utrzymywanie aktualnych rozkładów wszystkich członków rodziny. Współdzielenie ich w sieci oznacza, że każdy będzie mógł wpisać tutaj swój rozkład i sprawdzić rozkłady innych. Więcej informacji na ten temat zawiera rozdział 19.

Innym przykładem są programy księgowe. Dzięki sieci mogą one współdzielić pomiędzy sobą dane. Podczas używani przez takie programy danych sieciowych, aktualnie wykorzystywany zestaw danych jest blokowany, tak że nikt inny nie może go zmienić. Dzięki temu nie ma możliwości uszkodzenia danych.

Rysunek 5.2 przedstawia współdzielone foldery osobistego programu finansowego oraz zawartość tych folderów. Możesz współdzielić te foldery, dzięki czemu będzie mógł z nich korzystać współmałżonek.

 

Rysunek 5.2. Współdzielenie plików i folderów dla aplikacji działających przez sieć

 

Powinieneś także wziąć pod uwagę wszystkie urządzenia, w które wyposażone są Twoje komputery. Są to: drukarki, skanery, napędy CD-ROM, napędy Zip, modemy i inne. Na przykład, czy Twoja drukarka nie jest już zbyt przestarzała i może być współdzielona w sieci? Najprawdopodobniej wciąż jej używasz, ale zwróć uwagę na to, że większa ilość korzystających z niej użytkowników oznacza większe jej obciążenie. Możesz być zmuszony do zakupu nowej drukarki do użytku w sieci.

 

PORADA

Wciąż możesz korzystać ze starej drukarki pozwalając jednej osobie na wyłączne jej użycie. Lub współdzieląc ją. W tym drugim przypadku możesz korzystać ze starej drukarki, gdy nowa jest zajęta.

 

Jeżeli planujesz mocno wykorzystywać w sieci napęd CD-ROM możesz chcieć kupić szybszy napęd, aby zmniejszyć czas ładowania programów z tego napędu. Jeżeli w twoim domu masz dwoje lub więcej uczących się dzieci, to CD-ROM może być często używany (ze względu na dużą ilość pomocy naukowych na nośnikach CD). Szybszy napęd oznacza większą wydajność podczas używania takich programów.

Jeżeli nie posiadasz komputera z dużym dyskiem twardym – na którym wszyscy będą zachowywać swoje pliki i wykonywać kopie zapasowe – możesz kupić napęd Zip. Napęd Zip można w sieci udostępnić, tak jak każdy inny napęd. Do zapisywania danych używa on dyskietek o pojemności 100 MB (250 MB w nowszych wersjach – przyp. tłum.). Dyskietki te są idealne do wykonywania kopii zapasowych.

Na koniec pomyśl o przyszłości Twojej sieci. Czy będziesz wkrótce do niej dodawać nowy komputer? Czy myślisz o łączenia jej z siecią rozległą? Czy masz jakieś palny dotyczące nowego hobby, podłączenia do Internetu, lub dodania aparatu cyfrowego? Zrób listę rzeczy, które możesz chcieć dodać do sieci w przyszłości i uwzględnij ją podczas planowania sieci.

Budżet

W zależności od Twoich wymagań możesz wydać na sieć domową pomiędzy 50 a 6 000 złotych. Możesz połączyć dwa komputery prostą, lecz efektywną siecią, a możesz także położyć okablowanie w całym domu tak, aby mogły z niego korzystać domowe urządzenia sterujące, zabezpieczające i multimedialne.

Ilość pieniędzy, które będziesz musiał wydać na sieć domową zależy od kilku rzeczy:

·         Jak ważna jest sieć w życiu Twojej rodziny?

·         Przez ile czasu dziennie jest wykorzystywana?

·         Czego od niej oczekujesz?

Pomyśl o to tym jak szybka, łatwa w użyciu i użyteczna powinna być sieć. Jeżeli planujesz intensywnie korzystać z sieci – załóżmy codziennie przez kilka godzin – to powinieneś wybrać szybszą sieć. Jeżeli sieci będzie używało codziennie dwoje lub więcej ludzi to jest sens inwestowania w sieć szybszą i bardziej niezawodną.

PORADA BIUROWA - wykreślona

Jeszcze teraz nie musisz dokładnie wiedzieć ile pieniędzy wydasz na każdy element sieci. Musisz tylko wiedzieć ile posiadasz środków na budowę całej sieci. Może to być 200 zł lub mniej, 600 lub mniej, bądź 4000 zł.

 

UWAGA

Gdy poznajesz sprzęt i oprogramowanie miej ciągle na uwadze koszty. W poszukiwaniu cenników odwiedź kilka miejsc, aby znaleźć najbardziej optymalne dla Ciebie rozwiązanie.

 

Inne zagadnienia związane z siecią

Poza analizą budżetu i potrzeb rodziny, powinieneś rozważyć czego oczekujesz od sieci. Czy chcesz połączyć dwa, trzy, cztery, czy więcej komputerów? Czy wszyscy będą używać sieci w tym samym czasie? Czy drukarka będzie wykorzystywana cały czas, czy tylko okazjonalnie? Czy sieć będzie miała połączenie z Internetem? Jak wiele aplikacji będzie uruchamianych poprzez sieć?

Rysunek 5.3 przedstawia sieć o czterech komputerach. Każdy z komputerów ma podłączone jakiegoś rodzaju urządzenie zewnętrzne: skaner, kolorową drukarkę, drukarkę laserową, czy urządzenie PalmPilot. Połączenie tych czterech komputerów daje użytkownikom dostęp do wszystkich tych urządzeń.

 

Rysunek 5.3. Rozważ jak użyteczny będzie każdy komputer w sieci

 

Zadane wcześniej pytania pomogą Ci odpowiedzieć na dwa znacznie ważniejsze pytania: jak duży będzie ruch w sieci oraz jaka szybkość sieci będzie wymagana? Im więcej pracujesz w sieci, im więcej jest ludzi korzystających z niej, tym szybsza musi być sieć.

Pomyśl także jaki będzie układ sieci w Twoim domu. Gdzie umieścisz najszybsze komputery? Gdzie będą zlokalizowane drukarki? Kto najbardziej potrzebuje drukarek? Czy Twój dom składa się z wielu pięter? Czy dwa komputery mogą się znajdować w jednym pomieszczeniu?

 

PORADA BIUROWA

Podczas planowania układu sieci musisz brać pod uwagę nie tylko najbardziej wygodne miejsca na umieszczenie drukarek i komputerów, ale także miejsca najbardziej bezpieczne. Na przykład jeżeli posiadasz drogi serwer, kolorową drukarkę laserową, skaner i inny kosztowny sprzęt, to możesz chcieć umieścić go poza zasiągiem wszystkich. Możesz nie chcieć, aby pracownicy lub klienci bawili się twoim drogim sprzętem.

 

Na ile sieć powinna być niezawodna? Jeżeli kupisz tańszy sprzęt sieć nie będzie tak niezawodna, niż w przypadku użycia droższego, markowego sprzętu. Załóżmy, że awarii ulegnie karta sieciowa. Komputer z niej korzystający będzie wyłączony z sieci, aż nie kupisz nowej karty. Czy będzie to problem? Odpowiedź na to pytanie pozwoli Ci później zdecydować jakiego użyć okablowania, sprzętu sieciowego i innych elementów sieci.

Planowanie sieci

Podczas planowania sieci musisz sobie zadać wiele pytań związanych ze sprzętem i oprogramowaniem. Zanim podejmiesz jakieś wiążące decyzje musisz posiąść sporo wiedzy. Ta książka ma za zadanie tę wiedzę Ci przekazać. Podczas zdobywania wiedzy powinieneś jednak pamiętać o kilku rzeczach.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, najpierw musisz zaplanować modernizację komputerów – system operacyjny, pamięć, twarde dyski i inne. Zanim połączysz wszystko w sieć upewnij się, że każdy komputer jest w „dobrej formie”. Następnie zajmij się przydziałem współdzielonych zasobów. Zdecyduj, gdzie będzie się znajdować każdy komputer i każde urządzenie zewnętrzne. Gdy będziesz miał już pojęcie gdzie powinna się znajdować każda część sprzętu możesz pokusić się o narysowanie mapy sieci (na którym umieścisz miejsca ułożenia kabli i umieszczenia sprzętu).

Możesz także stworzyć dokument podsumowujący, lub listę potrzebnych rzeczy (tak sprzętowych, jak i programowych). Listę tę wypełniasz decydując jakich składników sprzętowych i programowych będziesz potrzebował. Jeszcze raz sprawdź każdy komputer, aby upewnić się, że ma on odpowiednią do działania w sieci konfigurację.

Rysunek 5.4 przedstawia listę potrzeb stworzoną w programie Word. Wykonanie listy za pomocą edytora tekstu pozwala ją w prosty sposób modyfikować.

 

Rysunek 5.4. Sporządź prosta listę aktualnie posiadanego sprzętu i możliwych modernizacji

 

Rysowanie planu sieci

Mapa sieci opisuje w jaki sposób urządzenia są ze sobą połączone. Pokazuje one nie tylko miejsce w którym znajdują się komputery i ich urządzenia zewnętrzne, ale także zawiera ważne informacje na temat okablowania, sprzętu sieciowego, a nawet typu używanego sprzętu. Skrupulatne stworzenie planu podczas tworzenia sieci pozwala na używanie jego jako podstawowego dokumentu później, na przykład podczas rozbudowy sieci ,czy usuwaniu awarii.

Rysunek 5.5 przedstawia prosty plan sieci. Zawiera ona pokoje wraz z lokalizacją komputerów i ich urządzeń zewnętrznych. To początkowa faza tworzenia planu, teraz powinieneś dodać do niego okablowanie i sprzęt sieciowy. Możesz używać tego rysunku jako podsumowania dokumentującego wszystkie zmiany w sieci.

 

Rysunek 5.5. Rysunek zawierający lokalizacje komputerów i ich urządzeń zewnętrznych

Scanner – Skaner

Teeneger’s Room – Pokój nastolatka

Dad’s Office – Biuro taty

Color Inkjet Printer – Kolorowa drukarka atramentowa

Mom’s Den – Pokój mamy

Laser Printer – Drukarka laserowa

 

W dalszej części tej książki będą się znajdowały różne przykładowe plany. Użyj ich do zbudowania własnego. Możesz go stworzyć na kartce papieru, lub użyć programu do rysowania. Użyj najbardziej wygodnej metody. Ważne jest, aby tworzenie mapy było proste, dzięki czemu łatwo będzie ją aktualizować.

Oto kilka rzeczy, które powinieneś uwzględnić podczas tworzenia planu i towarzyszącej mu dokumentacji:

·         Informacje o komputerach,

·         Informacje o urządzeniach zewnętrznych,

·         Aplikacje,

·         Sprzęt i oprogramowanie sieciowe

·         Informacje o okablowaniu

·         Użycie aplikacji sieciowych

·         Jakiekolwiek specjalne ustawienia komputerów

·         Ustawienie sieci Internet i dostawcy tej sieci

 

PORADA BIUROWA

W przypadku twojej firmy powinieneś posiadać informacje o konfiguracji sieci, dzięki czemu gdy zakupisz nowy sprzęt nie będziesz musiał tracić wiele czasu na szukanie informacji o konfiguracji, aplikacjach i innym sprzęcie. O wykonanie i utrzymywanie takiej listy możesz poprosić pracownika. Dodatkowo możesz tam zamieścić dziennik problemów, awarii i innych zdarzeń, które mogą być pomocne podczas rozwiązywania problemów.

 

Rysunek 5.5 przedstawia inny typ planu sieci. Użycie rysunków i list elementów pozwala na przechowywanie pogrupowanych informacji w odpowiednim miejscu.

 

Rysunek 5.6. Wykonaj dokumentacje tak, aby była czytelna i łatwa w modyfikacji

 

Z czasem, gdy rozbudujesz sieć wykonasz koleją mapę sieci. Trzymaj wtedy całą swoją dokumentacje w jednym bezpiecznym miejscu. Jeżeli dokumentacja istnieje w postaci elektronicznej, to powinieneś także wykonać jej papierową kpię, tak na wpadek gdyby nastąpiła jakaś awaria komputerów.

Zrozumienie wymagań sieci

Poza komputerami i urządzeniami peryferyjnymi będziesz musiał nabyć sprzęt sieciowy. Jego typ zależy od Twoich preferencji, potrzeb i ilości dostępnych środków. Ogólnie rzecz ujmując będą to karty sieciowe, okablowanie oraz przypuszczalnie inny sprzęt, na przykład hub lub gniazdka.

Komputery możesz połączyć używając kabla sieciowego, lub wykorzystać urządzenia bezprzewodowe. Zamiast układania nowego kabla sieciowego możesz wykorzystać okablowanie telefoniczne lub sieci energetycznej. Możesz ewentualnie wykonać okablowanie w całym domu, nie tylko na potrzeby sieci komputerowej.

 

PATRZ TAKŻE

Rozdziały 6. i 7. Zawierają więcej informacji na temat okablowania i technologii bezprzewodowych.

 

Swoją sieć możesz budować od podstaw, samemu wybierając sprzęt i okablowanie. Możesz także skorzystać z zestawu zwanego zwykle networking kit. Zestaw taki zawiera wszystko, co potrzebne do połączenia dwóch lub trzech komputerów oraz szczegółowe instrukcje.

 

PATRZ TAKŻE

Rozdział 8. Zawiera szczegółowe informacje na temat typów dostępnego sprzętu sieciowego.

 

Musisz także zdecydować, czy budujesz sieć równorzędną, czy klient-serwer.

 

PATRZ TAKŻE

Rozdziały 3. i 4. szczegółowo wyjaśniają różnice pomiędzy tymi typami sieci.

 

Sieć równorzędna

Tak jak w przypadku każdej sieci i tu musisz zdecydować na jakim okablowaniu ją stworzysz. Potrzebujesz także kart sieciowych oraz najprawdopodobniej huba (w zależności o typu wybranego okablowania). Za tym możesz dodać do sieci różne dodatkowe urządzenia (w zależności od potrzeb).

Na przykład możesz chcieć dodać modem lub punkt dostępowy do Internetu. Aby tego dokonać potrzebujesz linii telefonicznej lub innego typu połączenia z Internetem oraz oprogramowania pozwalającego współdzielić połączenie. Taką dodatkową funkcje możesz dodać do sieci w każdej chwili i nie wymaga ona sieci równorzędnej. Jeżeli wykonasz prawidłową dokumentacje sieci, będziesz mógł później w prosty sposób dodać nowe elementy do sieci.

Rysunek 5.7 przedstawia sieć równorzędną z hubem i dostępem do Internetu. Każda drukarka w tej sieci jest podłączona do jednego z komputerów i współdzielona dla wszystkich pozostałych. Modem jest podłączony do jednego z komputerów, a wszyscy pozostali użytkownicy mogą z niego korzystać. Więcej informacji na ten temat zawiera rozdział 15.

 

Rysunek 5.7. Współdzielony dostęp do Internetu w sieci równorzędnej

Printer- Drukarka

Hub – Hub

Printer – Drukarka

Modem – Modem

 

Możesz chcieć podłączyć do sieci komputery z innymi systemami operacyjnymi niż Windows 95/98. Ma przykład jeżeli chcesz podłączyć komputer podręczny będziesz potrzebował kabla i stacji dokującej. Znowu, elementy te nie są konieczne do założenia sieci i możesz je dodać w późniejszym czasie. Jeżeli chcesz do sieci podłączyć komputer pracujący z systemem Macintosh, DOS lub Windows 3.11 będziesz potrzebował dodatkowego oprogramowania. Nie będziesz jednak musiał kupować żadnego nowego sprzętu.

Zakładanie sieci równorzędnej wymaga dodatkowego nakładu sił podczas ustawiania systemów. W sieci typu klient-serwer jest to prostsze, ale w ostatecznym rozrachunku wymaga więcej sprzętu i pracy.

Sieć klient-serwer

Jeżeli chcesz założyć sieć klient-serwer to najpierw powinieneś postarać się o serwer. W prostej sieci klient-serwer możesz do tego celu użyć komputera z systemem Windows 95/98, w większej przedąłby się mocniejszy komputer z sieciowym systemem operacyjnym. Wymaganie odnośnie komputera zależą oczywiście o typu sieciowego systemu operacyjnego którego używasz.

Rysunek 5.8 przedstawia sieć klient-serwer. Serwery używają sieciowego systemu operacyjnego Windows NT Server, który udostępnia im pliki, drukarki oraz dostęp do Internetu. Klienci korzystają z systemów Windows 95 i Windows 3.11.

 

Rysunek 5.7. W sieci klient-serwer tylko serwer współdzieli zasoby

NT Server - NT Server

Printer – Drukarka

Hub – Hub

Windows 3.11 Client – Klient Windows 3.11

Windows 95 Clients – Klienci Windows 95

 

Obecność serwera najbardziej odróżnia ten typ sieci od sieci równorzędnej. Poza serwerem elementy tworzące sieć klient-serwer są takie same jak elementy tworzące sieć równorzędną.

Jeżeli jako serwer będziesz wykorzystywał komputer z systemem Windows 95/98, to musisz się upewnić, że posiada on wystarczającą ilość pamięci RAM, przestrzeni na dysku oraz zasilacz awaryjny. W przypadku Windows 95/98 oznacza to, że komputer powinien mieć 64 MB tej pamięci, ale lepiej gdy będzie miał 128 MB. Powinieneś mieć także przynajmniej 8 GB miejsca na dysku na przechowywanie dokumentów, kopii zapasowych i innych plików.

Rysunek 5.9 przedstawia przykład sieci klient-serwer z komputerem Windows 98 jako serwerem. Serwer ten współdzieli drukarkę, pliki i dostęp do Internetu. Wszystkie komputery są podłączone do serwera. Tylko on współdzieli swoje zasoby, ale klienci także mogą współdzielić swoje zasoby.

 

Rysunek 5.9. Jeżeli jako serwer będziesz używać Windows 95 lub 98 upewnij się, że posiada on większą ilość pamięci RAM i większy dysk

Modem – Modem

Printer – Drukarka

Hub – Hub

Windows 98 Clients – Klienci Windows 98

 

Planowanie zawartości komputerów

Najłatwiejszym zadaniem jest planowanie zawartości każdego z komputerów. Innymi słowy powinieneś zaplanować strukturę folderów na każdym z komputerów. Poza już istniejącymi na każdym komputerze folderami możesz dodać kolejne zawiązane z określonymi plikami, czy użytkownikami.

Możesz także wykonać plan współdzielenia folderów i plików. Jeżeli podczas udostępniania zasobów będziesz się trzymał pewnych wytycznych, to w efekcie unikniesz wielu niepotrzebnych strat plików i korzystanie z sieci będzie dla wszystkich łatwiejsze.

Zarządzanie folderami

Foldery które już istnieją (Windows, Program Files i inne) powinny zostać niezmienione. Nigdy nie zmieniaj nazwy i położenia tych folderów. Na przykład jeżeli zmienisz nazwę folderu Windows na inną to system przestanie działać. W rejestrze Windows istnieją bowiem pewne wpisy które wskazują na folder Windows i żaden inny.

Rysunek 5.10 przedstawia foldery zwykłego komputera Windows 98. Następujących folderów nie powinieneś współdzielić, przenosić, ani zmieniać nazwy: Eapci, ethernet, GWDocs, Iomega, Msinput, Plugplay, program Files, psfonts oraz Windows (nazwy folderów na Twoim komputerze mogą być inne – przyp. tłum.). Foldery te zawierają programy, ustawienia i inne pliki potrzebne do działania systemu Windows, twoich aplikacji oraz różnego sprzętu, takiego jak napęd CD-ROM, napęd Zip i inne urządzenia.

 

Rysunek 5.10. Pozostaw niektóre foldery swojego komputera w spokoju

 

 

Możesz jednak stworzyć dowolną liczbę własnych folderów w których będą się znajdować twoje dane, gry, kopie zapasowe i inne pliki. Podczas tworzenia własnych folderów lub folderów na innych komputerach w sieci upewnij się, że ich nazwy są łatwe do zapamiętania.

Nie umieszcza także ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin