ZADANIA ODIMIENNĄ METODA NAUKI CZYTANIA I PISANIA WG.doc

(49 KB) Pobierz
ZADANIA ODIMIENNĄ METODA NAUKI CZYTANIA I PISANIA WG

ZADANIA ODIMIENNĄ METODA NAUKI CZYTANIA I PISANIA WG. I. MAJCHRZAK

 

1.                  Lista obecności

Dzieci siedzą na dywanie, nauczycielka rozsypuje wizytówki na dywanie. Dzieci odszukują swoich wizytówek a następnie przypinają je na tablicy na tzw. „Liście obecności”.

 

2.                  Mali rybacy

Dzieci siedzą w kręgu, w środku kilka obręczy – jezior. W każdej obręczy kolorowe rybki z imionami dzieci, Przedszkolacy śpiewają piosenkę „Młody rybak”:

Jestem młody rybak,

Złote sieci mam,

Która rybka najpiękniejsza

To ją wybiorę i zjem

Mniam, mniam.

Po piosence, dzieci rozpoznają swoja rybkę – wizytówkę wśród innych, określają kolor obręczy oraz kolor rybki.

 

3.                  „Pociąg

Nauczycielka ustawia w rzędzie krzesełka z imionami dzieci, dzieci w tym czasie stają jeden za drugim, ją kolor obręczy oraz kolor rybkiypinają je na tablicy na tzw. podróżują w takt melodii do piosenki „Jedzie pociąg” po całej sali – na znak gwizd (gwizdkiem) pociągu dzieci odnajdują swoje krzesełko (można kilka razy zmieniać miejsce krzesełka).

 

4.                  „Moje stopy”

Nauczycielka rozkłada na dywanie stopy z imionami dzieci, włącza muzykę, w trakcie której dzieci biegają po sali,  na przerwę z muzyce dziecko ma odnaleźć swoje stopy, po odnalezieniu siada na dywanie i ustawia je przed sobą.

 

5.                  „Zabawa z literą a A” ( możliwa wersja z każdą literą alfabetu)

Nauczycielka wiesza na ścianie na wysokości wzroku dzieci taśmę papieru zwierającą wszystkie litery alfabetu. Dzieci siedzą przy stole, każde z nich ma swoją wizytówkę oraz plastelinę, nauczycielka prezentuje dzieciom literę a A, dziecko które odnalazło w swojej wizytówce daną literkę zaznacza ją kulką z plasteliny.

 

 

6.                  „Loteryjka fonetyczna z imionami

 

Dzieci siedzą ze swoimi wizytówkami, każde ma do dyspozycji ołówek do zaznaczania liter biorących udział w grze. Nauczycielka przypina na tablicy rzeczownik. Dzieci, w których imieniu występują litery tego rzeczownika zgłaszają ten fakt i skreślają daną literę na swojej wizytówce określając którą literę mają. To dziecko, które pierwsze skreśli wszystkie litery swego imienia wygrywa i jest nagradzane brawami.

 

7.                  „Koperty”

Na sali rozłożone koperty z imieniem dziecka, nauczycielka poleca: odnajdź swoją kopertę i ułóż z liter swoje imię. Zadaniem dziecka jest ułożenie swojego imienia najpierw według wzoru, potem z pamięci.

 

8.                  „Wizytówka”

Nauczycielka rozdaje dzieciom koperty. Dziecko układa imię kolegi lub koleżanki według wzoru na wizytówce, aż uczyni to z pamięci.

 

9.                  „Znam twoje imię”

Nauczycielka rozkłada wizytówki na podłodze, dziecko bierze jedną z wizytówek odczytuje imię i wręcza ją właścicielowi. Jeżeli żadnej nie rozpoznaje to odszukuje swoją wizytówkę.

 

 

10.              „Który samolot startuje”

Wszystkie dzieci jako samoloty stoją na lotnisku, mają zawieszone swoje wizytówki na szyi.

Nauczycielka pokazuje jedną z liter i te dzieci, które mają ją w swoim imieniu startują do

lotu.

 

11.              „Rozdajemy wizytówki” – „Rybak”

Kartoniki z wyrazami (np. kot, koń, pies, rak, mak, rok, itp.) z wpiętym spinaczem znajdują się w kole (staw). Za pomocą ręki- wędki dzieci wyławiają karteczki. Mogą je jednak zachować tylko wtedy, gdy potrafią przeczytać zapisany tekst. Jeśli nie, muszą wrzucić „rybę” do „stawu”.

 

12.              „Loteryjka obrazkowo-wyrazowa

Dzieci otrzymują karty z obrazkami oraz napisy (ułożone jeden na drugim, tak aby był widoczny tylko jeden wyraz). Odczytany prawidłowo napis daje prawo do zakrycia odpowiedniego obrazka.

 

13.              „Znajdź słowo”

Nauczycielka etykietuje kilkanaście do kilkudziesięciu przedmiotów, mebli, zabawek w sali. Dzieci losują duplikaty tych słów, szukają ich wśród rozwieszonych napisów i porównują.

Można użyć tamburyna dla nadania coraz szybszego tempa, bądź ulubionej piosenki dzieci.

Po pewnym czasie należy zdjąć lub zasłonić napisy, a dzieci poprosić o przyporządkowanie wylosowanych wyrazów.

 

14.              „Zabawki”

Dzieci losują napisy, odczytują, wybierają odpowiednią zabawkę i układają ją na stoliku, obok ustawiają etykietkę.

Druga wersja:

Po cichym odkryciu słowa dziecko odszukuje wzrokiem przedmiot i głośno określa jego charakterystyczne cechy.

 

15.              „Części ciała”

Dzieci siedzą na dywanie, dobierają się parami. Każde dziecko otrzymuje komplet wyrazów.

Odczytuje je i przykleja do odpowiedniej części ciała kolegi lub na arkuszu papieru na którym jest narysowane ciało człowieka.

 

16.              „Dary jesieni”

Dzieci siedzą na dywanie. Każde dziecko otrzymuje komplet wyrazów. Ciche czytanie wyrazów. Ułożenie wyrazów pod właściwym owocem i warzywem.

 

Lub zamiennie z pkt 17. w zależności od pory roku

 

17.              „Jaki to owoc?” ( Jakie to warzywo?)

Nauczycielka wchodzi do sali z koszykiem owoców. Informuje dzieci, że nie pamięta jak te owoce się nazywają. Dzieci odczytują napisy i układają pod właściwym owocem.

( Podobną zabawę można przeprowadzić używając zamiast owoców - warzyw.)

 

18.              „Jakie to zwierzę?”- deszcz wyrazów

Obrazki rozłożone na dywanie, dzieci siedzą w kole. Każde dziecko podchodzi i nazywa zwierzę na obrazku, dziecko odczytuje wyrazy i układa przy odpowiednim obrazku.

 

19.              Album

Każde dziecko dostaje napis, odczytuje go, a następnie wykonuje ilustracje zgodnie z napisem, nakleja podpis. Łączenie prac w album.

 

20.              „Kolory”

Dzieci losują napisy – nazwy kolorów, odczytują, wybierają odpowiedniego koloru wstążkę z bibuły, tańczą ze wstążkami przy muzyce.

 

21.              „Słowniczek”

Dziecko otrzymuje zestaw od 4 do 6 obrazków oraz napisy. Dziecko rozkłada najpierw obrazki, a kartki ze słowami są ułożone jedna na drugiej. Nauczyciel proponuje dziecku zadanie, aby dopasował podpisy do obrazka. Dziecko nazywa obrazki, odczytuje otrzymane napisy i podpisuje obrazki. Zadanie można wykonywać tak długo, aż dziecko będzie sobie radziło z zestawem obrazków i słów.

 

22.              „Zabawy z wyrazami”

Każde dziecko dostaje zestaw wyrazów np. kot, but, dom, mak, itp. Nauczyciel ma przygotowane kartoniki z tymi wyrazami, które dzieci mają na planszach. Nauczyciel pokazuje kartonik z wyrazem, równocześnie mówiąc go głośno. Dzieci wyszukują taki sam wyraz wśród swoich wyrazów na planszy. Dziecko, które odnalazło demonstrowany przez nauczyciela wyraz na swojej planszy, dostaje kartonik z wyrazem kładzie go na rozpoznanym wyrazem. Kolejno demonstrujemy wyrazy, tak aż pierwsze dziecko zakryje swoje wizytówki.

 

23.              „Moje obrazki

Każde dziecko otrzymuje zestaw wyrazów, odczytuje wyrazy i nakleja na kartkę.

Następnie wykonuje ilustrację do podpisu., np. koń, płot, kot, itp.

 

24.              „Dokończ zdanie”

Na tablicy przypięte jest zdanie z brakującym wyrazem. Dzieci odczytują to zdanie oraz 3 wyrazy, z których wybierają właściwy do uzupełniania zdania. Dzieci siadają w kole, chętne dzieci odczytują uzupełnione zdanie.

 

 

 

25.              „Układamy opowiadanie”

Na podłodze są rozłożone zdania, chętne dzieci odczytują zdania. Dzieci z pomocą nauczyciela układają zdania w logiczną całość. Praca zespołowa – rysowanie ilustracji do opowiadania.

 

26.              Taniec Literek”

Każde dziecko odszukuje wśród liter tę, która jest pierwsza w jego imieniu i przypina do swojej bluzki. Dzieci zapraszają do tańca:
— dziecko, które ma taką literę w swoim imieniu
— dziecko, którego imię kończy się tą samą literą.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin