Scenariusz zajęć adaptacyjnych
Grupa Odkrywcy
Temat zajęć: zabawy z figurami geometrycznymi
Data: 30. 08. 2012
Prowadząca zajęcia: mgr Honorata Antkowiak
Cel ogólny:
· integracja grupy
Cele szczegółowe:
· rozwijanie inwencji twórczej, pomysłowości
· utrwalenie kierunków w prawo i w lewo
· rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej
· doskonalenie orientacji w schemacie ciała i przestrzeni
· utrwalanie kształtów i nazw figur geometrycznych
· kształtowanie spostrzegawczości
Środki dydaktyczne:
· piosenka
· figury geometryczne
· piłeczka
· kreatywne pianki, woda
Formy pracy:
· zbiorowa
· praca w parach, trójkach
Metody pracy:
· werbalna: śpiew,
· oglądowa: pokaz ilustracji
· oparta na działalności praktycznej
· kinezjologia edukacyjna
Realizacja podstawy programowej:
· obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują; grzecznie zwraca się do innych w domu, w przedszkolu
· przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych)
· utrzymuje porządek w swoim otoczeniu
· zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;
· mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji;
· uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach;
· grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;
· uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach
· śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru
· liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego
· rozróżnia stronę lewą i prawą
Przebieg zajęć:
1. Na dzień dobry!
Wspólny śpiew piosenki powitalnej
Dzień dobry dzień dobry wszyscy się witamy
Dzień dobry dzień dobry, dobry humor mamy.
2. Kinezjologia edukacyjna:
· kreślenie leniwej ósemki w powietrzu,
· słoń
3. „W prawo i w lewo” – zabawa integracyjna
W rytm muzyki dzieci przekazują sobie piłeczkę w koło z prawej ręki do prawej ręki kolegi, przerwa w muzyce oznacza zmianę kierunku ruchu. Następnie zmiana rąk
4. „Praczki” – zabawa ruchowa ze śpiewem
Śpiewamy piosenkę z równoczesnym wykonywaniem określonych czynności, piosenka nr 45 cz. II. „W co się bawić dziećmi. Piosenki i zabawy: Ciało i przestrzeń”. Marta Bogdanowicz
Tu lewą mam rączkę, tu prawą rączkę mam /dzieci pokazują ręce
Jak praczki pracują pokażę ja wam
Tak piorą tak piorą przez cały długi dzień 2 x /zaciskają dłonie w pięści i
pocierają ręką o rękę
..........Wieszają , wieszają przez cały długi dzień 2x /podnoszą ręce do góry
.........Prasują , prasują przez cały długi dzień 2x /dłoń zwijają w pięść i poruszają
ręką w poziomie
..........Składają , składają przez cały długi dzień 2x /wykonują ruchy naśladujące
składanie bielizny
.........Tańcują , tańcują przez cały wolny dzień 2 x /tańczą
5. „ Układanki”- zabawa dydaktyczna
Dzieci w grupach otrzymują figury geometryczne( koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt) nazywa je, starają się wspólnie ułożyć je wg wzoru
6. „Kółko czy kwadrat?”- zabawa ruchowa, orientacyjno- porządkowa
Dzieci spacerują po obwodzie koła, nauczyciel pokazuje figury geometryczne. Każda figura odpowiada określonym czynnościom. Kwadrat- podskoki, koło- skłony, trójkąt- wiatraczki.
7. „Kreatywne pianki”- działalność plastyczna- konstrukcyjna
Tworzenie z kreatywnych kolorowych pianek przedmiotów według wzoru podanego przez nauczyciela lub na dowolny temat np. ślimak.
Opracowała:
mgr Honorata Antkowiak
honia100