plomien afryki.txt

(2 KB) Pobierz
Rolina ta jest uważana za jedno z najpiękniejszych drzew na wiecie. W okresie kwitnienia daleka wyglšda jakby stało w płomieniach, dzięki swoim przepięknym, dużym (do 15 cm rednicy) pomarańczowo-czerwonym kwiatom, przez co nazywane jest Płomieniem Afryki lub też Ognistym Drzewem. Kwiaty pojawiajš się od wiosny do lata. Ojczyzanš tej roliny jest Madagaskar, ale obecnie jest masowo sadzona w tropikalnych rejonach wiata. W warunkach naturalnych tworzy parasolowatš koronę o rednicy do 18m. Osišga wysokoć od 6 do 9 metrów. Licie długie, podwójnie złożone, pierzaste, w ładnym, ciemnozielonym odcieniu. W czasie suszy mogš być okresowo zrzucane.

W naszym klimacie rolina może być uprawiana w pojemnikach. Latem wystawiamy jš do ogrodu w miejsca dobrze nasłonecznione, na zimę natomiast przenosimy do pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem.

Warunki uprawy
Rolina wymaga stanowisk jasnych, słonecznych. Najlepszym podłożem do jej uprawy będzie mieszanka torfu i gliny. Lato rolina może spędzić w ogrodzie na miejscu słonecznym i ciepłym. Szczególnš uwagę należy zwrócić na regularne podlewanie w okresie letnim, ponieważ nawet krótkotrwała susza powoduje opadnięcie wszystkich lici. Wprawdzie rolina szybko się zregeneruje, ale przez okres do dwóch tygodni nie będzie tak atrakcyjna jak zwykle.

Zimę Delonix Regia powinna spędzić w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem (temp. od 5 do 15°C), ale także jasnym. Zimš podlewamy tylko tyle, aby podłoże w pojemniku nie przeschło zbyt mocno, stymulujšc tym samym porę suchš, gdy rolina traci licie - czyli zimowy okres spoczynku. Licie pojawiš się wiosnš w raz z przepięknymi kwiatami. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, wiosnš przed rozpoczęciem okresu wegetacji rolinę warto przesadzić do większego pojemnika lub donicy i rozpoczšć regularne podlewanie, podajšc jednoczenie wiosennš dawkę nawozu wolnodziałajšcego, który wystarczy na cały sezon.

Rozmnażanie
Rolinę można rozmnażać z nasion lub sadzonek. Nasiona wysiewa się w okresie wiosennym. Sš one duże i majš doć grubš okrywę nasiennš, dlatego konieczne jest poddanie ich procesowi skaryfikacji (nacięcie nożem lub przetarcie papierem ciernym), a następnie moczenie ich w letniej wodzie (nie może być zimna!) od 1 do 2 dwóch dni. Nasiona wysiewamy na głębokoć do 1 cm, do dobrze przygotowanej ziemi, możemy przykryć je piaskiem lub perlitem. Podłoże utrzymujemy w stanie lekko wilgotnym (ale nie mokrym). Przy utrzymaniu temperatury 22 do 25°C nasiona powinny wykiełkować w cišgu około miesišca (w różnych ródłach można znaleć rozbieżne informacje o okresie kiełkowania - od 2 do 4 tygodni lub od 4 do nawet 12 tygodni).

Zgłoś jeśli naruszono regulamin