Ochrona leszczyny.doc

(486 KB) Pobierz

Ochrona leszczyny - 2010 r.

Drukuj

E-mail

 

Napisał: Administrator   

Ĺroda, 05 maj 2010

 

 Ochrona leszczyny przed chorobami i szkodnikami w 2010 r.

Na plonowanie leszczyny w warunkach klimatycznych polski maja wpływ różne czynniki. Jednym z ważnych czynników jest ochrona przed chorobami i szkodnikami.

Główną chorobą powodującą  spustoszenie w orzechach niekiedy do 80% na plantacjach niechronionych jest brunatna zgnilizna powodowana przez grzyb Monilia coryli, popularnie nazywana moniliozą. Poraża ona już małe zawiązki orzechów jak i wyrośnięte orzechy. Na chronionych plantacjach nie udało się dotychczas wyeliminować całkowicie moniliozy, ale porażenie orzechów jest znacznie mniejsze, zwykle kilka do kilkunastu procent. Na leszczynie może wystąpić mączniak prawdziwy (charakterystyczny biały nalot na spodniej stronie liści, pojawiający się zwykle pod koniec lata). Zalecenia na 2010 r. nie obejmują zwalczania tej choroby. Choroba może osłabiać leszczynę ale nie powoduje porażenia orzechów.W ostatnich latach na plantacjach leszczynowych w centralnej Polsce stwierdzono przez pracowników ISiK w Skierniewicach bakteryjną zgorzel leszczyny. Jest to choroba powodowana przez bakterię Xanthomonas arbicola pv. corylina. Objawia się ona podłużnymi nekrozami, zamieraniem wierzchołków i brunatnieniem pąków liściowych na młodych rozwijających się pędach. Na liściach pojawiają się małe nieregularne, oliwkowe, uwodnione plamy koloru czerwonawego do brunatno-brązowego, podonie na okrywach orzechowych i dojrzałych orzechach. Należy obserwować plantacje, czy nie występują opisane objawy, w celu identyfikacji tej choroby w innych rejonach kraju. W zwalczaniu tej choroby skuteczne byłyby preparaty miedziowe, niestety nie zostały ujęte w aktualnym programie ochrony.       Do najgroźniejszych szkodników w leszczynie należy słonkowiec orzechowiec (Curcullio nucum L.) powodujący robaczywienie orzechów. Na plantacjach spotykany jest misecznik śliwowy i coraz częściej wielkopąkowiec leszczynowy. Ponadto można spotkać dłużynkę leszczynową, chrząszcze roślinożerne, gąsienice zjadające liście i mszyce, przy silnym wystąpieniu mogą one powodować  zagrożenie dla leszczyny.Zestaw preparatów w aktualnym programie nie jest dostateczny do zwalczania w/w chorób i szkodników.Należy zwracać  uwagę  na materiał sadzeniowy, aby był wolny szczególnie od wielkopąkowca leszczynowego i misecznika śliwowego.                         

Aktualny program ochrony leszczyny

 

Zwalczane chorobyi szkodniki

Środki chemiczne

Dawkakg (l)/ha

Terminy zabiegów i uwagi

Misecznik śliwowy

Bulldock 025 EC         Fastac 100 EC

0,750,15–0,18

Opryskiwać w okresie odpowiadającym fazie białego pąka u śliw

Wielkopąkowiecleszczynowy

Brak preparatów zarejestrowanych do zwalczania tego szkodnika

 

Termin zwalczania przypada zwykle w drugiej połowie maja

Słonkowiec orzechowiec,Dłużynka leszczynówka

Fastac 100 EC              Decis 2,5 EC

0,180,45-0,6

Opryskiwać w okresie żerowania chrząszczy, zwykle pod koniec maja lub na początku czerwca. W razie potrzeby zabieg powtórzyć po 7-10 dniach

                          W nawiasach podano okres karencji w dniach

Monilioza

Pomarsol F 80 WG    (7)       Thiram granulo 80 WG  (7)   Sadoplon 75 WP       (7)  Dithane Neo Tec 75 WG  (14)                            Manconex 80 WP     (14)

4,5 4,54,5 3,0-4,53,0-4,5

Opryskiwać od połowy maja co 10-14 dni . Wykonać 4-5 zabiegów.

Przędziorki

Obecnie brak jest zarejestrowanych środków ochrony do zwalczania tych szkodnikow. Zwalczanie celowe po zauważeniu licznych przędziorków

Gąsienice zjadające liście

Bulldock 025 EC      (7)Fastac 100 EC           (7)Decis 2,5 EC             (7)

0,750,15-0,180,45-0,6

Opryskiwać w razie licznego pojawienia się szkodnika. Preparaty te zwalczają jednocześnie mszyce.

Mszyce

Pirimor 500 WG  (7)  Agro Pirymikarb 500WG   (7)Fastac 100 EC          (7) Decis 2,5 EC            (7)

0,75 0,750,15- 0,180,45-0,6

Stosować w przypadku licznego pojawienia się szkodnika.

 Uwaga -  Przy zwalczaniu moniliozy na starszych plantacja i w sprzyjających warunkach do infekcji przez grzyba (ciepło i wilgotno) wykonanie dodatkowo 1 – 2 oprysków może zwiększyć efekt ochrony. 

Przed stosowaniem oprysku dokładnie przeczytać etykietę danego preparatu i zabieg stosować zgodnie z zaleceniami.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin