PORADNIK JAK ZŁOŻYĆ KOMPUTER.doc

(254 KB) Pobierz
PORADNIK JAK ZŁOŻYĆ KOMPUTER

PORADNIK JAK ZŁOŻYĆ KOMPUTER

 

 

              Zacznę od razu z grubej rury. Nie będę pisał  o teorii, bo na tym etapie nie jest Ci to potrzebne, przejdę od razu do praktyki.

              Przy składaniu PCta będziesz musiał(a) często zaglądać do instrukcji od płyty głównej. Każda płyta jest inna i dlatego czasem odwołuję się w tym poradniku do instrukcji.

 

              Zakładam że masz już potrzebne podzespoły i akcesoria.

-          Obudowa ATX z zasilaczem 230V

-          Płyta główna ATX

-          Procesor wraz z wiatrakiem i radiatorem

-          Pamięć RAM

-          Dysk twardy

-          Stacja dyskietek

-          Napęd CD-ROM

-          2 kable IDE 80 żyłowe

-          1 kabel FDD

-          pasta sylikonowa (będzie z procesorem lub radiatorem)

-          zestaw śrubek (będą z obudową)

-          kabel audio do CD-ROMu (będzie z CD-ROMem)

 

 

Wszystkie operacje jakie będziesz musiał(a) wykonać są pokazane na zdjęciach, tak abyś mógł(a) bez problemu je wykonać.

 

Przygotuj miejsce pracy (dywan, biurko).

 

1.      Połóż na dywanie płytę główną

2.      odchyl dzwignię podstawki od procesora. Spójrz na ułożenie rogów na procesorze i podstawce. Wkładaj procesor zgodnie z rogami. Rób to ostrożnie, nic na sił, tak aby nie uszkodzić rdzenia i nie powykrzywiać nóżek procesora.

3.      Po włożeniu opuść dzwignię.

 

  

 

4.      Nałóż teraz pastę sylikonową na procesor.

 

 

5.      Teraz nałóż wentylator z radiatorem na procesor. Rób to ostrożnie. Radiator musi stać prosto i stabilnie.

6.      Będziesz musiał(a) użyć dużo siły, aby dobrze zaczepić radiator. Nie bój się, ale uważaj.

 

   

 

7.      Podłącz wiatrak do CPU FAN1. W instrukcji obsługi znajdziesz gdzie on się znajduje.

8.      Teraz włóż pamięć RAM na slot.

 

 

 

9.      Wkładając RAM zwróć uwagę na przerwę między stykami w kości i slocie. Wciśnij go i wepnij haczyki. Sprawdź czy kość dobrze jest włożona, czy nie jest przekrzywiona.

10.  Jeśli wszystko jest OK. Włóż płytę do obudowy. Sprawdź jakie jest ułożenie otworów na płycie i w obudowie. Wyjmij płytę i wkręć podłużne śrubki w te miejsca gdzie były otwory na płycie. Włóż ponownie płytę i przykręć ją śrubkami z gwintami. Płyta nie może dotykać obudowy, musi stać na śrubkach. Przykręć ją dokładnie.

 

 

 

11.  Teraz musisz podłączyć kabel zasilający płytę główną. Jest to najgrubszy kabel wystający z zasilacza. W instrukcji znajdziesz gdzie znaleźć wtyk (ATXPWR1) gdzie go podpiąć.

 

 

 

12.  OK. Wyłam zaślepkę z przodu obudowy. Zrób to od wewnątrz, najlepiej uchwytem od śrubokręta.

 

13.  Sprawdź zworki na tylnim panelu CD-ROMu. Na jego wierzchu powinna być instrukcja jak je ułożyć. Ustaw CD-ROM na Master. (Na zdjęciu jest przykładowe ułożenie zworek).

 

 

14.  Włóż w dziurę po zaślepce CD-ROM.

 

 

15.  Podłącz kabel od dźwięku (mały, szary, z czarnymi końcówkami) do CD-ROMu. Miejsce to jest pod napisem AUX na tylnim panelu CD-ROMu.

 

 

16.  Teraz podłącz kabel żyłowy IDE. Czerwona żyła na tym kablu ma być po stronie wtyku zasilania CD-ROMu.

 

 

17.  Podłącz zasilanie do CD-ROMu. Jest to jeden z tych kolorowych kabli wystających z zasilacza. Jest obojętne który z nich wybierzesz.

18.  Przykręć CD-ROM.

19.  Teraz włóż stację dyskietek do kieszeni w obudowie

 

 

20.  Podłącz kabel żyłowy. Tu czerwona linia przebiegająca wzdłuż musi być odwrócona od wtyku zasilania stacji. (Odwrotnie jak przy CD-ROMie)

 

 

21.  Teraz podłącz zasilanie. Wtyk jest malutki, wiec na pewno go znajdziesz w śród kabli wystających z zasilacza.

 

 

22.  Przykręć stację dyskietek.

23.  Musisz sprawdzić na wierzchu dysku twardego ułożenie zworek. Ustaw go na MASTER. (Na zdjęciu jest przykładowe ułożenie zworek).

 

 

24.  Teraz włóż dysk twardy do kieszenie w obudowie.

 

 

25.  Włóż kabel żyłowy. Tak samo jak przy CD-ROMie, czerwona żyła musi znajdować się od strony zasilania.

26.  Podłącz teraz kolorowy kabel zasilający do dysku. Jest obojętne który wybierzesz.

27.  Przykręć dysk twardy.

28.  Musisz popodłączać CD-ROM, STACJE DYSKIETEK i DYSK do płyty głównej.

29.  Wszystkie kable żyłowe które podłączyłeś maja swoje wtyki na płycie głównej. Miejsca te znajdziesz w instrukcji obsługo do płyty głównej. Dysk – IDE1, CD-ROM – IDE2, Stacja dyskietek – FLOPPY1. Nie ma możliwości żebyś włożył(a) je na odwrót. Wtyki mają specjalne zabezpieczenie, które uniemożliwia złe wsadzenie ich.

 

 

 

 

 

30.  Nie zapomnij o podłączeniu kabla audio, który wsadziłeś wcześniej do CD-ROMu. Tak samo jak wcześniej miejsce gdzie go wpiąć znajdziesz w instrukcji. AUX1

 

 

31.  Teraz musisz podłączyć wszystkie przyciski, które znajdują się z przodu obudowy. Będzie to reset, power, głośniczek systemowy i diody.

32.  Gdzie i jak podłączyć kabelki masz wyjaśnione w instrukcji. Jest to bardzo prosta rzecz, gdyż na każdym kabelku masz skrót nazwy odpowiadający za daną czynność.

 

 

 

 

Te same skróty są w instrukcji obsługi i na płycie głównej. PANEL1

33.  Teraz włóż kartę graficzną w slot AGP (ten brązowy). Rób to ostrożnie. Będziesz musiał(a) użyć trochę siły.

 

 

 

34.  Karta graficzna na końcu ma haczyk, na płycie głównej znajduje się suwak. Przesuń ten suwak na haczyk. Nie jest to konieczna dla poprawnego działania karty.

 

 

35.  Przykręć grafikę.

36.  Przykręć ściany obudowy.

37.  GRATULUJĘ!!! Właśnie skączyłeś składanie swojego pierwszego komputera. Teraz wystarczy go podłączyć do zasilania.

 

 

38.  Podłącz mysz, klawiaturę, monitor i zasilanie.

 

   

 

 

39.  Jeśli wszystko zrobiłeś zgodnie z tym poradnikiem i z instrukcją obsługi od płyty głównej, to po włączeniu power, powinieneś usłyszeć dźwięk wiatraków od procesora i zasilacza, a w późniejszej fazie na ekranie monitora powinny ci się ukazać napisy i start biosu. Dysk, CD-ROM zostaną wykryte automatycznie.

 

 

 

40.  Dalej nie musisz już czytać jeśli twój komputer wystartował bez problemów, ale jeśli głośnik systemowy wyje jak szalony, albo komputer wcale się nie uruchomił, czytaj dalej.

41.  Głośnik systemowy wyje jak szalony – sprawdź czy dobrze włożyłeś kartę graficzną, czy RAM nie wyskoczył ze slotu, albo czy nie jest przekrzywiony radiator od procesora. Czasem wystarczy delikatnie poruszać tymi częściami a czasem trzeba odnowa je wkładać. W przypadku radiatora można go postawić na odwrót, w przypadku RAMu i karty graficznej można je tylko wyjąć i włożyć spowrotem. UWAGA- przy zdejmowaniu radiatora będziesz musiał(a) wyjąć płytę z obudowy. Płyta główna jest podniesiona i przy dużym nacisku jaki byś musiał użyć, mógłbyś ją uszkodzić.

42.  Komputer się nie włączył – sprawdź czy dobrze podłączyłeś  przewód zasilający płytę główną i czy dobrze wpiąłeś power do płyty.

43.  Jeśli komputer ruszył, ale nie znajduje dysku, CD-ROMu czy stacji dyskietek - sprawdź czy dobrze podłączyłeś kable żyłowe. Możliwe że mogłeś je przekręcić, sprawdź to i popraw.

44.  Wiatraki chodzą, ale na ekranie nic się nie pojawia, głośnik milczy – w 99% źle jest włożona pamięć ram lub nie współgra z twoją płytą. Dziać tak się może tak w przypadku gdy radiator na procesorze jest krzywo założony.  UWAGA- przy zdejmowaniu radiatora będziesz musiał(a) wyjąć płytę z obudowy. Płyta główna jest podniesiona i przy dużym nacisku jaki byś musiał(a) użyć, mógłbyś (mogłabyś) ją uszkodzić.

 

 

 

*Nie biorę odpowiedzialności za wszelkie zniszczenia spowodowane po przez nieumiejętne  stosowanie się do podpunktów poradnika!

 

 

Dostępny jest:

-          PORADNIK JAK ZROBIĆ UPDATE BIOSU AMI i AWARD.

 

 

ZAPRASZAM NA KOLEJNE MOJE AUKCJE ALLEGRO

J

 

  

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin