Własna produkcja rozsady warzyw.doc

(65 KB) Pobierz
Własna produkcja rozsady warzyw

Własna produkcja rozsady warzyw

Produkcję rozsady we własnym zakresie wykonujemy najczęściej w celu uzyskania jak najwcześniejszych zbiorów lub pozyskania warzyw o małej popularności i rzadkich odmian.
Produkcja rozsady w domu lub w ocieplanej szklarni ma sens tylko w lutym i marcu, późniejsze wysiewy pod rozsadę robimy na rozsadniku lub pod folią.

Własnoręczne wyprodukowanie zdrowej rozsady warzyw w warunkach domowych nie nastręcza dużych trudności.
Do tego celu niezbędny jest duży i dobrze nasłoneczniony parapet okienny, ziemia do rozsady warzyw (najlepszy jest atestowany substrat torfowy - można także wymieszać ze sobą 2 części ziemi kompostowej, 2 części ziemi ogrodowej lub darniowej, 2 części torfu wysokiego i 1 część gruboziarnistego pisku) i pojemniki lub donice do siewu.
Najlepsze do produkcji rozsady są tacki wielodoniczkowe - plastykowe lub celulozowo-torfowe. Rozsada wyprodukowana w takich doniczkach nie wymaga pikowania, co przyśpiesza termin dojrzewania i zbioru warzyw. Ponadto, doniczki celulozowo-torfowe i torfowe mogą być wsadzone do gruntu, gdzie się rozpuszczą bez szkody dla sadzonek.
Na 2 dni przed siewem, pojemniki wypełniamy ziemią którą zraszamy wodą, aby ziemia nagrzała się i dobrze osiadła. Wielopaki najlepiej umieścić w plastykowych kuwetach co ułatwi przenoszenie i utrzymanie stałej wilgotności podłoża (można też zastosować dodatkowo maty podsiąkowe lub kilka warstw tkaniny flanelowej).

Przed siewem możemy nasiona moczyć ok. 24 godz. w letniej wodzie co przyśpieszy kiełkowanie (o zaprawianiu nasion przed szkodnikami i chorobami piszę na stronie: Zaprawianie nasion). Siew nasion do dużych pojemników wykonujemy rzutowo lub w rzędach. Drobne nasiona lekko ugniatamy i przysypujemy odkażonym piaskiem (wyparzonym lub wygrzanym w piekarniku) na grubość 1-2 mm. Delikatnie zraszamy wodą o temperaturze pokojowej. Tak wyprodukowane siewki bedą wymagały pikowania do pojedyńczych doniczek.
Do pojedyńczych donic siejemy 2-3 nasionka - większe nasionka wciskamy w ziemię, drobniejsze przyklepujemy i zasypujemy 1-2 mm warstwą odkażonego piasku. Delikatnie podlewamy odstaną wodą.
Musimy pamiętać, aby dobrać wielkość donic w zależności od gatunku warzywa. Np. nasiona selera czy sałaty wysiejemy w małe doniczki (2x2 cm), pomidora czy ogórka w duże (co najmniej 7x7 cm), a pora w wysokie (min. 10 cm).
Po wysianiu nasion najlepiej przykryć donice folią, aby zapobiec nadmiernemu przesychaniu ziemi. Folię zdejmujemy po ukazaniu się pierwszych siewek.
Do czasu ukazania się pierwszych siewek, donice mogą stać w miejscach nienasłonecznionych. Ale po pierwszych wschodach, donice należy przenieść na wcześniej przygotowane, dobrze nasłonecznione miejsce.
Po ukazaniu się siewek, w każdej donicy pozostawiamy jedną najsilniejszą roślinkę, pozostałe uszczykujemy paznokciem.
Pielęgnacja siewek w okresie od wschodów do wysadzenia w gruncie to w rzeczywistości najtrudniejsza rzecz w całym procesie produkcji rozsady.
W tym właśnie okresie z powodu zbyt wysokiej temperatury powietrza i zbyt małej ilości światła dochodzi do wyciągnięcia (wybiegnięcia) i zżółknięcia roslin.
Aby temu zapobiec, musimy w dzień utrzymywać właściwą dla danej roślinki temperaturę powietrza, a w nocy obniżyć ją o 4-5 oC w stosuku do dziennej. Również w dni pochmurne powinniśmy obniżyć temperaturę powietrza o 2-3 oC. Na tej stronie podane są wymagane temperatury w czasie produkcji rozsady różnych warzyw: Hasło Ogrodnicze.
Zatem potrzebny nam będzie dość dokładny termometr i możliwość regulacji wysokości temperatury, np. poprzez uchylenie okna, nawiew, regulowanie termostatem kaloryfera, przeniesienie roślin w inne miejsce (ja na noc przenoszę tacki do łazienki, gdzie mam najniższą temperaturę) itp.
Jeżeli dni pochmurne utrzymują się dłużej, musimy nasze roślinki dodatkowo podświetlać od świtu do nocy!. Możemy to zrobić przy pomocy świetlówek, inne źródła światła mogą zbytnio nagrzewać powietrze.
Nie możemy również zapomnieć o regularnym podlewaniu odstaną wodą. Podczas podlewania nie zraszamy roślinek.
Kiedy roślinki wytworzą dwa liście, rozpoczynamy 2-4 krotne dokarmianie roztworem nawozów wieloskładnikowych (najlepiej nawozem ekologicznym) w stężeniu podanym przez producenta.
Na 7-10 dni przed wysadzeniem rozsady, codziennie hartujemy je w temperaturze zewnętrznej (np. na tarasie, balkonie) stopniowo zwiększając czas ekspozycji od 2 godzin do całej doby. Tak przygotowane rozsady nadają się do wysadzenia w gruncie na grządkach.

Warzywa które powinno się uprawiać z rozsady: kard, karczoch, seler korzeniowy i liściowy, szpinak nowozelandzki, pomidor, papryka, oberżyna,
- które należy uprawiać z rozsady dla uzyskania wcześniejszego plonu: brokuł, kalafior, kalarepa, kapusta biała i czerwona, sałata masłowa, por, cebula,
- i takie, które możemy uprawiać z rozsady: kawon, melon, dynia, cukinia, ogórek, bób.

Domowa (szklarniowa) produkcja rozsady niektórych gatunków warzyw

Gatunek warzywa

Termin siewu nasion

Czas produkcji rozsady

Wymagana temperatura

Termin wysadzania

Kapusta biała, czerwona

od 15 lutego do końca lutego

7-8 tygodni

20oC do wschodów, po wschodach: w dzień 14-18 oC, w nocy: 12-14 oC, a pod koniec produkcji 10-12 oC

kwiecień

Kapusta pekińska

od 15 lutego

7 tygodni

optymalnie 20oC

od 1-10 kwietnia

Kalafior

od 15 lutego do końca lutego

7-8 tygodni

18-20oC do wschodów, po wschodach: w dzień 14-18 oC, w nocy: 12-14 oC, a pod koniec produkcji 10-12 oC

kwiecień

Brokuł

od końca lutego do połowy marca

6-7 tygodni

18-20oC do wschodów, po wschodach: w dzień 14-18 oC, w nocy: 12-14 oC, a pod koniec produkcji 10-12 oC

kwiecień

Kalarepa

od 15 lutego do końca lutego

35-40 dni

optymalna to około 12oC ale nie może spadać poniżej 8oC

kwiecień

Sałata masłowa

od końca lutego do połowy marca

30-45 dni

16-18oC

koniec marca do połowy kwietnia

Cebula

od końca lutego do połowy marca

8-9 tygodni

18-20oC do wschodów, po wschodach: w dzień 15-18 oC, w nocy: 10-12 oC

koniec kwietnia, początek maja

Seler korzeniowy i naciowy

od połowy lutego do początków marca

12-13 tygodni

22-24oC do wschodów, po wschodach: w dzień 14-18 oC, w nocy: 12-14 oC

w drugiej połowie maja

Pomidor

druga i trzecia dekada marca

5-8 tygodni

22-25oC do wschodów, po wschodach: w dzień 18-20 oC, w nocy: 14-16 oC

w połowie maja

Por

druga i trzecia dekada marca

8-10 tygodni

18-22oC do wschodów, po wschodach: w dzień 16-18 oC, w nocy: 14-16 oC

od połowy maja do połowy czerca

Papryka

druga i trzecia dekada marca

5-8 tygodni

25-28oC do wschodów, po wschodach: w dzień 20-22 oC, w nocy: 18-20 oC

tydzień później od pomidorów

Kard, karczoch

koniec lutego

10-12 tygodni

optymalnie 20oC

od połowy do końca maja

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin