Wyróżnienie w konkursie na najciekawszy scenariusz zajęć z wykorzystaniem programów edukacyjnych serii „Królik Bystrzak” oraz programów do nauki matematyki – „Matematyczna przygoda” i „Wesołe działania matematyczne”.
Autor scenariusza: Ewa Pawlak
Przedszkole nr 50 we Wrocławiu
Temat scenariusza: „Wesołe zabawy z balonami”
Programy wykorzystane podczas zajęć: „Królik Bystrzak dla Zerówki”
Scenariusz dla grupy 6-latków
Temat: „Wesołe zabawy z balonami”
Cele operacyjne:
- dziecko:
- potrafi wyrazić za pomocą koloru, jak się czuje w danej chwili,
- potrafi omówić wyniki wspólnie przeprowadzonych doświadczeń z balonami,
- na podstawie obserwacji potrafi powiedzieć, jakie przedmioty (lekkie czy ciężkie) może poruszać powietrze,
- potrafi ruchem przedstawić słuchaną muzykę,
- umie ułożyć wyraz z sylab,
- rozpoznaje cyfry i potrafi liczyć w zakresie 10-ciu,
- porządkuje przedmioty,
- wykonuje polecenia,
- potrafi współdziałać w zespole,
- umie posługiwać się myszką komputerową.
Środki dydaktyczne:
- baloniki – kartoniki w różnych kolorach, karteczki z imionami dzieci, medale – kartoniki z sylabami,
- duże pudło,
- balony, miska z wodą, piórka, wata, klucze, klocki, pudełko, butelka po syropie,
- muzyka na kasecie,
- program „Królik Bystrzak dla Zerówki” – „Poczta panny Ślimakówny”, „Licz ze Świnokoltką”,
- baloniki – kartoniki, duży, kolorowy materiał,
- kredki, flamastry, farby, pędzle, kolorowy papier, nożyczki, klej.
Przebieg zajęć:
I 1. Zabawa wprowadzająca „Kolor jaki dziś lubię”
Umieszczenie przez dzieci na tablicy baloników – kartoników w wybranym przez siebie kolorze. Zwrócenie uwagi na nastrój grupy.
2. Zabawa ruchowa „Balonik” połączona z ćwiczeniami oddechowymi (powolny wdech powietrza nosem, wydech ustami na głosce „s”)
II 1. Zagadka: „Dzieci go kochają i wznoszą do góry
Dorośli fruwają w nim aż pod chmury”. (Balon)
Po rozwiązaniu zagadki nauczycielka otwiera duże pudełko, wyciąga z niego balony i rzuca je w kierunku dzieci. Dzieci odbijają je nad głową i do nauczycielki.
2. „Czary-mary”
Wymyślanie przez dzieci zaklęć w celu wyczarowania magicznego balonu.
Po kilku propozycjach nauczycielka wyciąga „zaczarowany balon”, (są to dwa balony – jeden w środku drugiego; wewnętrzny balon wypełniony jest wodą), i rzuca go w stronę dzieci. One próbują go odbić, podrzucać. Zwracają uwagę na inny sposób poruszania się balonu.
3. Zabawy badawcze z balonami – wspólne rozwiązywanie problemów:
- „Co znajduje się w balonie?” – zanurzanie balonu w wodzie
- Czy powietrze może poruszać przedmioty? Czy wszystkie? – skierowanie strumienia z nadmuchanego balonu na różne przedmioty – piórka, watę, klocek, pudełko i obserwowanie, czy i które przedmioty przesuwają się po stole
- Czy gorące powietrze unosi się do góry? – na opróżnioną butelkę po syropie nakładamy balonik, a butelkę umieszczamy w miseczce. Do miski wlewamy ostrożnie gorącą wodę i obserwujemy co dzieje się z balonikiem; próby wyjaśnienia – dlaczego
4. Taniec z balonem przy muzyce magnetofonowej (ekspresja ruchowa dzieci)
Dzieci poruszają się z balonem swobodnie interpretując muzykę, najpierw pojedynczo, następnie w parach i w czwórkach.
5. „Lecę balonem i widzę...”
Swobodne wypowiedzi dzieci na podany temat, aktywność twórcza dzieci.
6. „Licz ze Świnkolotką” – praca z komputerem
Dzieci umieszczają na skrzydłach Świnkolotki odpowiednią liczbę baloników odczytaną z jej naszyjnika.
7. „Lecimy”
Dzieci w nagrodę za dobrze wykonane zadania losowo dostają medale – kartoniki z sylabami. Następnie poruszają się zgodnie z akompaniamentem granym na tamburynie.
Na przerwę dobierają się parami, by powstał wyraz. Odczytanie powstałych wyrazów.
Na zakończenie każde dziecko łapie lewą ręką brzeg dużej chusty i wspólnie próbują udać się w dalszą podróż – falują chustą, podnoszą ją, opuszczają.
8. „Poczta Panny Ślimakówny” – praca z komputerem
Dzieci pomagają pannie Ślimakównie mierzyć i porządkować balony, które następnie przyczepiają do paczek w określonej kolejności.
9. „Królik Bystrzak” – praca plastyczna
Wypełnianie postaci królika Bystrzaka wydrukowanego z pomocą programu lub samodzielnie narysowanego przez dziecko dowolną techniką: kolorowanie kredkami, malowanie farbami, wycinanie z papieru kolorowego – do wyboru przez dziecko.
10. Omówienie prac i urządzenie wystawki.
flek