SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Osoba prowadząca: Agnieszka Bok
Data: 19.03.2010r.
Grupa wiekowa: 5-latki
Temat kompleksowy: Wiosna idzie przez świat
Temat dnia: Wiosenna wyprawa w poszukiwaniu Pani Wiosny
Cele operacyjne: dziecko:
- kształci umiejętność swobodnej wypowiedzi,
- reaguje ruchem na dźwięk odpowiednich instrumentów oraz polecenia słowne,
- poprawnie wykonuje ćwiczenia ruchowe,
- wyraża swoje emocje w zabawach,
- rozróżnia zdania prawdziwe od fałszywych,
- potrafi się zrelaksować.
Metody:
- oparte na aktywności dziecka: swobodna wypowiedź, odpowiedzi na pytania, słuchanie, aktywność ruchowa (ćwiczenia doskonalące sprawność ruchową), taniec, relaks.
- oparte na aktywności nauczyciela: pogadanka, opowiadanie fragm. bajki, zadawanie pytań, instruktaż, wydawanie poleceń, gra na instrumentach, nadzór, pochwała.
Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa, grupowa
Środki dydaktyczne: krokus, pacynka krasnala oraz zajączka, piosenki „Wiosenna wycieczka”, „Uprawiamy ogródek”, bębenek, tamburyno, woreczki, kosz, ławka, fragment bajki „Krasnoludkowo, powiat łąkowo”, koperta z pytaniami Pani Wiosny, muzyka relaksacyjna.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie
Za dwa dni pierwszy dzień wiosny mamy, więc do wspólnej zabawy i wyprawy na jej poszukiwanie zapraszamy.
2. Zawołanie
Nauczyciel zachęca, aby dzieci wraz z nim radośnie przywitały wiosnę okrzykiem:
Wiosny szukamy, na wiosnę czekamy
Aby do nas przyszła głośno zawołamy
Na cześć wiosny: HIP HIP HURA!!!
3. Zabawa słowna „Wiosna mnie cieszy, bo ...”
Dzieci siedzą w kole, kolejno podają sobie krokusa i wyjaśniają dlaczego cieszą się z nadejścia wiosny.
4. Przygotowanie grupy do zabaw ruchowych. Rozmowa nawiązująca do zajęcia. Zapoznanie z postacią krasnala, który rusza na poszukiwanie wiosny. Narracja na podstawie fragm. bajki „Krasnoludkowo, powiat łąkowo” („Grupa i Zabawa” 1997, nr 2)
Gdzieś w „Łąkowskim powiecie” leży Krasnoludkowo. Mieszkają tam krasnale. Jest to naród bardzo malutki, o tyci (pokaz). Nosy mają wielkie od ciągłego wąchania kwiatków. Mieszkają oni w malutkich domkach, wykopanych przez krety. Chodzą w zielonych kubraczkach, a na głowach mają kolorowe czapeczki.
5. Zabawa przy piosence „Wiosenna wycieczka” (wg „Wiosenne zabawy przy muzyce”)
Dzieci stoją w dowolnym miejscu sali. Wraz z krasnalem wyruszają na poszukiwanie wiosny. Na hasło:
- „klaszczemy” – uginają rytmicznie kolana i klaszczą;
- „marsz” – maszerują, idą na wycieczkę;
- „rozglądamy się” – zatrzymują się, tworzą daszek z ręki nad oczami i rozglądają się w prawo i w lewo;
- „ptaki” – naśladują fruwanie ptaków;
- „słoneczko” – wykonują rękoma słoneczka, „słonko świeci na wiosennym spacerze”.
6. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Wiosenny deszcz”
Dzieci chodzą za krasnalem przy akompaniamencie bębenka (szybko-wolno). Na dźwięk tamburyna wykonują przysiad i stukają palcami o podłogę (pada deszcz).
7. Zabawa „Uprawiamy ogródek” (wg „Wiosenne zabawy przy muzyce”)
Zaświeciło słońce. Krasnal spojrzał na swój ogródek i postanowił w nim posprzątać. Dzieci stoją w dowolnych miejscach sali, na hasło:
- „kopiemy” - naśladują ruchem ciała kopanie ziemi łopatą (skłony tułowia z ruchem ramion, naśladującym kopania i odkładanie ziemi, akcentowanie przytupnięciem);
- „grabimy” – naśladują grabienie grządek;
- „siejemy” – rozsiewają nasiona, wykonując obroty tułowia;
- „podlewamy” - stoją w lekkim rozkroku ręce mają lekko ugięte i złączone. Dzieci wykonują wymachy ramion w lewo i w prawo zataczając wysoki łuk, jakby podlewały kwiaty konewką;
- „słoneczko” – unoszą ręce i naśladują słoneczko, które ogrzewa ich grządki.
8. Odwiedziny zajączka
Ø Zabawa z elementami czworakowania - dzieci naśladują skoki zajączków (cały dłonie oparte przed sobą na podłodze, dociąganie nóg do rąk). Odpoczynek – siad skrzyżny – zajączki nasłuchują czy nikt nie wchodzi do ogródka.
Ø Zabawa ruchowo-rytmiczna „Na zielonej łące” – dzieci dobierają się w pary, tańczą śpiewają tekst pląsu:
Na zielonej łące raz, dwa, trzy,
Pasły się zające raz, dwa, trzy.
Ale nuda je rozpiera, więc zmieniają już partnera raz, dwa, trzy.
9. Krasnal postanowił dalej szukać wiosny. Przed sobą ujrzał rzeczkę. Bardzo chciał przejść na drugi brzeg więc musiał poszukać kładki.
Zabawa z elementami równowagi. Dzieci przechodzą przez ławeczkę.
10. Zabawa z elementami skoku „Kamienie na ścieżce”. Dzieci przeskakują obunóż przez woreczki leżące na podłodze.
11. Zabawa z elementami rzutu „Kamyki do wody”. Na sygnał słowny dzieci wrzucają woreczki do kosza.
12. Idąc na spotkanie z wiosną krasnal spotkał motyle. Chciał się z nimi przywitać, ale one ciągle mu uciekały. Postanowił je dogonić.
Zabawa bieżna. Dzieci biegają w różnych kierunkach „za motylem”. Na hasło „Hop” wyskok w górę – próba złapania motyla, lądowanie i przysiad.
13. Zabawa Czy to już wiosna?
Krasnal znajduje kopertę, a w niej zadanie. Jeśli wraz z dziećmi poprawnie je rozwiąże otrzyma nagrodę od Pani Wiosny, a jego poszukiwania zakończą się sukcesem. W kopercie znajdują się pytania (zabawa na zasadzie prawda-fałsz). Dzieci podnoszą w górę zielone, kartonowe listki wtedy, kiedy usłyszą informację zapowiadającą wiosnę. Np.
• Po trawie chodzą bociany.
• W lesie wyrosły prawdziwki i kurki.
• Mocno świeci słońce i dni są coraz dłuższe.
• W ogrodzie zakwitły przebiśniegi i krokusy.
• Dzieci zjeżdżają z górki na nartach.
• Na drzewach pojawiły się zielone listki.
• Wieje mroźny wiatr i sypie śnieg.
• Nad stawem kumkają żaby.
14. Niespodzianka Pani Wiosny
Pani Wiosna nie może przyjść sama z powodu wielu obowiązków, ale zostawia swoje nagranie na CD. Nauczyciel puszcza wiosenną melodię, a dzieci poprzez twórczy taniec witają się z Panią Wiosną. Z towarzyszeniem wesołej muzyki tańczą same ręce, same nogi, tańczy noga, tańczy całe ciało.
15. Relaks
Muzyka cichnie. Dzieci leżą na dywanie słuchając odgłosów wiosennej przyrody.
krugra