SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Osoba prowadząca: Agnieszka Bok
Data: 22.04.2010r.
Grupa wiekowa: 5-latki
Temat kompleksowy: Jestem Europejczykiem
Temat dnia: W ojczyźnie pana Andersena
Cele operacyjne: dziecko:
- wskazuje Danię na mapie Europy,
- rozpoznaje flagę Danii,
- wie, kim byli i jak wyglądali wikingowie,
- wymienia symbole omawianego kraju,
- rozwiązuje zagadki dotyczące baśni Andersena,
- interesuje się literaturą,
- słucha wybranej baśni,
- ilustruje baśń „Księżniczka na ziarnku grochu”.
Metody:
- oparte na aktywności dziecka: metoda oglądowa, własnych doświadczeń, swobodna wypowiedź, odpowiedzi na pytania, burza mózgów, rozwiązywanie zagadek, drama, ilustrowanie ruchem treści piosenki, słuchanie piosenki i baśni, rysowanie;
- oparte na aktywności nauczyciela: umowa, rozmowa, pogadanka tematyczna, zadawanie pytań, wydawanie poleceń, pokaz, czytanie zagadek i baśni, śpiew, taniec, pochwała.
Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: mapa Europy, flaga Danii, ilustracja wikinga, jego łodzi, kopenhaskiej syrenki, czapeczki „Hełm wikinga” (zrobione metodą origami), piosenka „Dania” oraz szanty dla dzieci, treść zagadek, książki z baśniami Andersena, białe kartki A4, kredki.
Przebieg zajęć:
1. Zaproszenie na wyprawę do Danii
Wskazanie Danii na mapie Europy, omówienie wyglądu flagi. Określenie jej położenia względem Polski (zaznaczenie, że dzieli oba kraje jedynie Morze Bałtyckie). Wybór przez dzieci najlepszego środka transportu – łodzi.
2. Zabawa „Wikingowie wyruszają na podbój mórz”
Zaprezentowanie dzieciom postaci wikinga oraz jego łodzi. Omówienie jego wyglądu. Poinformowanie, że wikingowie byli kiedyś morskimi żeglarzami i wojownikami, zamieszkują północne części Europy, w tym Danię.
Rozdanie czapek wikingów (wzór wg książki M. Six „Origami. Zginaj, składaj, baw się”). Usadowienie się w łodzi (siadają parami), pokazanie sposobu wiosłowania, a następnie włączenie melodii dziecięcych szant i wyruszenie w rejs do Danii.
Na hasło:
- „na prawą burtę” – dzieci przechylają się w prawo,
- „cała naprzód” – wiosłują i pochylają się do przodu,
- „na rufę” – oznacza odchylenie do tyłu,
- „sztorm” – łapią się za ręce.
3. Słuchanie piosenki „Dania” (wg „Śpiewające brzdące” wyd. 1, cz. 8)
Wymienienie symboli charakterystycznych dla Danii: klocki LEGO oraz Legoland, stolica Kopenhaga (jej wskazanie na mapie), baśnie Andersena, syrenka kopenhaska (pokazanie ilustracji syrenki, wspomnienie, iż została rozsławiona poprzez baśń „Mała syrenka”).
4. Zabawa ruchowa do piosenki „Dania”
Stoją w rozsypce:
1. Zbudujemy z lego domek - kładą jedną rękę na drugą (przekładanka)
a Andersen nam opowie - rozkładają obie ręce
o przygodach kota w butach, - naśladują kocie uszy
który w Danii mieszka sobie. - klaszczą w rytm ćwierćnut
Ref: Dania, Dania, Dania kochana - dobierają się w pary i kręcą w kółku
piękne baśnie dzieciom dała.
Dzięki niej lego, wszyscy dziś znamy, - zmiana kierunku obrotów
baśni Andersena słuchamy.
2. W legolandzie wszystko małe, - obniżają ręce na wysokość kolan
dzieci bawią się wspaniale. - klaszczą
Małe domki, małe rzeczki, - ręce na biodrach, obrót w podskokach
krasnal wzrostu Calineczki. - rękoma imitują czapkę krasnala
3. Gdy do Danii dopływamy, - dzieci tworzą duże koło i tańczą po jego obwodzie
to syrenkę spotykamy.
W Kopenhadze, w porcie stoi,
swoim wdziękiem miasto stroi.
5. Rozwiązywanie zagadek, dotyczących baśni Andersena
ü Kto to jest? Chociaż mróz i ziąb na dworze
Ona bosa wśród tłumu stoi i zziębniętym głosem woła:
Kup zapałki bardzo proszę! („Dziewczynka z zapałkami”)
ü Na podwórku je tępiono. Kto powie, dlaczego?
Gdy podrosło, łabędzie przyjęły go, jak swego. („Brzydkie kaczątko”)
ü W jakiej bajce spotkacie dziewczynkę noclegu szukającą
i przez całą noc na twardym ziarenku śpiącą? („Księżniczka na ziarnku grochu”)
ü Jaka to królowa odgadnijcie sami,
Zimą patrzy na świat i jeździ wielkimi saniami? („Królowa Śniegu”)
ü Wyskoczyła raz z kwiateczka
Mała, śliczna panieneczka.
Ropuch, chrabąszcz oraz kret
Żenić się z nią chcieli wnet.
Inny koniec ma bajeczka ...
Elfa woli ... („Calineczka”)
6. Oglądanie książek z baśniami Andersena, dzieci wypowiadają się na temat znanych im baśni.
7. Słuchanie baśni „Księżniczka na ziarnku grochu”
- Z kim chciał ożenić się książę?
- Jak wyglądała księżniczka, która pewnego dnia zapukała do bram miasta?
- Jak królowa chciała się przekonać, czy jest to prawdziwa księżniczka?
- Czy księżniczka okazała się tą prawdziwą? Dlaczego?
- Co by było, gdyby księżniczka nie poczuła ziarnka grochu?
8. Malowanie na temat baśni „Księżniczka na ziarnku grochu”
9. Zorganizowanie wystawy prac dzieci.
krugra