Zabawy z powietrzem.doc

(32 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

 

Osoba prowadząca: Agnieszka Bok

Data: 30.04.2010r.

Grupa wiekowa: 3-4 latki

Temat kompleksowy: Dbamy o naszą ziemię

Temat dnia: Zabawy z powietrzem

 

Cele operacyjne: dziecko:

- wymienia miejsca i przedmioty, gdzie znajduje się powietrze,

- wie, że powietrze jest niezbędne do życia ludzi, zwierząt, roślin,

- wprawia w ruch różne przedmioty poprzez dmuchanie,

- rozwija umiejętność logicznego myślenia oraz wnioskowania na podstawie zabaw badawczych.

 

Metody:

- oparte na aktywności dziecka: metoda własnych doświadczeń, oglądowa, drama, burza mózgów, swobodna wypowiedź, odpowiedzi na pytania, ćwiczenia oddechowe, rysowanie.

 

- oparte na aktywności nauczyciela: pokaz, prezentacja, instruktaż, nadzór nad wykonywaniem zadań, zadawanie pytań, rozmowa, pochwała.

 

Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa, grupowa

 

Środki dydaktyczne: balon, globus, dwa słoiki różnej wielkości, świeczka (tzw. podgrzewacz), bibuła, plastikowa rurka, kubki z wodą, słomki, kartki w kształcie kwadratu, kolorowe kredki, nożyczki, pinezki, patyczek. 

 

Literatura wykorzystana: H. Wilken, Dzieci stają się przyjaciółmi przyrody. Edukacja ekologiczna w przedszkolu i szkole podstawowej, Kielce 2004; U. Kapela, Gdzie jest powietrze?, „Wychowanie w Przedszkolu” 2003, nr 3, s. 161-162.

 

 

 

Przebieg zajęć:

1. Zabawa przy piosence „Wszyscy są, witam was ...”

Dzieci siedzą w kole i śpiewając wykonują następujące czynności:

Wszyscy są, witam was                            - gest ręką, wskazują na wszystkie dzieci

Zaczynamy. Już czas!                                          - klepią się rytmicznie o uda

Jestem ja, jesteś ty.                                          - wskazują ręką na siebie i kolegów

Raz, dwa, trzy!                                          - klaszczą trzy razy w swoje dłonie

 

2. Powitanie z użyciem balonu

Dzieci nadal siedzą w kole. Nauczyciel mówi: „Witam, np. Zosię” i podaje jej balonik. Dzieci dają sobie dalej nadmuchany balon i witają się wzajemnie.

 

3. Zabawa dydaktyczna „Gdzie ukryło się powietrze?”

Nauczyciel  nadmuchuje balon i pyta: Dlaczego ten balon rośnie?

Następnie puszcza nadmuchany balon i pyta: Co się stało z balonem?

 

Na podstawie obserwacji zadajemy dzieciom kolejne pytania:

- Gdzie znajduje się powietrze?

- Czy widzimy powietrze?

- Jeżeli go nie widzimy, to skąd wiemy, że jest?

- Czy możemy je złapać?

- Czy powietrze ma smak?

- Kiedy jest ono brudne i kto je oczyszcza?

 

Pokazujemy następnie dzieciom globus i mówimy, że powietrze, mimo że go nie widzimy, jest wszędzie, otacza całą kulę ziemską (pokazujemy gestem obszar atmosfery znajdującej się wokół Ziemi). Powietrze znajduje się nie tylko na zewnątrz nas, ale także w środku każdego
z nas i w środku różnych przedmiotów.

Prosimy dzieci, by wymieniły przedmioty, w których znajduje się powietrze.

 

4. Zabawa ruchowo-pantomimiczna „Nadmuchiwana lalka”

Dzieci dobierają się w pary. Każda para otrzymuje plastikową rurkę. Ustalają między sobą, kto będzie odgrywał rolę lalki, a kto będzie ją pompował. Jedno dziecko kuli się więc na podłodze, przypominając balon, z którego uszło powietrze. Drugie natomiast przy użyciu patyczka zaczyna nadmuchiwać lalkę. Bardzo powoli „dziecko-lalka” rośnie ku górze, od głowy poprzez szyję, ramiona, ręce, plecy, pupę, nogi i stopy. Następnie dmuchające dziecko wyciąga z lalki korek i z delikatnym syczeniem lalka znów traci powietrze i osuwa się do początkowej pozycji.

 

5. Ćwiczenia oddechowe

·         Dzieci otrzymują kubeczki z wodą i słomki. Dmuchają.

Nauczyciel pyta: Co dzieje się kiedy dmuchamy? (tworzą się bąbelki powietrza)

·         Dzieci otrzymują bibułki. Nabierają nosem powietrza i dmuchają w nie tak, by unosiły się w powietrzu. Tłumaczymy, że powietrze możemy poczuć, gdy wieje wiatr.

 

 

6. Zabawa badawcza „Badacze powietrza”

·         Przykrywamy słoikiem zapaloną świeczkę. Dzieci obserwują, co się stanie.

·         Ustawiamy dwa słoiki różnej wielkości i zapalone świeczki. Dzieci zakładają, która świeczka szybciej zgaśnie.

 

7. Praca plastyczna „Kolorowy wiatraczek”

Rozdajemy dzieciom białe kartki w kształcie kwadratu z narysowanymi liniami poprzecznymi. Dzieci każde z czterech powstałych pól malują na inny kolor, a następnie tną kartkę wzdłuż linii do zaznaczonego punktu. Tak przygotowane kawałki papieru nauczyciel zagina go wewnątrz i luźno przypina je pinezką do patyczka.

Każdy dmucha w swój wiatraczek.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin