SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Osoba prowadząca: Agnieszka Bok
Data: 22.09.2009r.
Grupa wiekowa: 3-4 latki
Temat kompleksowy: Nadeszła jesień.
Temat dnia: Odwiedziny Pani Jesieni.
Cele operacyjne: dziecko:
- rozpoznaje i nazywa przedstawioną porę roku – jesień,
- zna charakterystyczne symbole jesieni,
- odgaduje zagadkę dotyczącą omawianej pory roku,
- śpiewa jesienną piosenkę,
- nazywa skarby jesieni: orzech, szyszka, kasztan, żołądź,
- klasyfikuje skarby jesienie wg określonej zasady,
- potrafi ułożyć proste rytmy poprzez odtworzenie wzoru,
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych,
- wykonuje masażyk relaksacyjny na plecach innego dziecka,
- koloruje ilustrację jesiennego żołędzia z zastosowaniem odpowiednich barw.
Metody:
- oparte na aktywności dziecka: swobodna wypowiedź, taniec, śpiew, aktywność ruchowa, aktywność plastyczna.
- oparte na aktywności nauczyciela: odczytanie zagadki, listu oraz wierszowanego masażyku „Jesień”, śpiew, taniec, instruktaż, pogadanka, zadawanie pytań, pochwała.
Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa, grupowa
Środki dydaktyczne: piosenki: Kasztany (Klanza), Jesień, Pani Jesień, Kasztanki, Wiewióreczka, ilustracja Pani Jesieni, list od Pani Jesieni, kosz pełen orzechów, kasztanów, szyszek oraz żołędzi, ilustracja pory roku – jesień, obrazki z emblematami różnych pór roku, wierszowany masażyk „Jesień” (M. Bogdanowicz, Przytulanki czyli wierszyki na dziecięce masażyki), karty pracy – ćwiczenia plastyczne nr 3 (Przedszkole czterolatka).
Przebieg zajęć:
1. Zabawa integracyjna „Kasztany” (Klanza)
Wieje, wieje, wieje wiatr - energiczne ruchy rękoma w prawo i lewo
I spadają liście z drzew - młynek
Kasztan tu, kasztan tam - wskazywanie dłońmi
Raz, dwa, trzy, cztery - klaskanie
2. Wprowadzenie w tematykę zajęć – portret Pani Jesieni
Prezentacja ilustracji „Pani Jesień” wraz z zagadką:
Co to za pani w złocie, czerwieni
Sady maluje, lasy przemieni?
Omówienie wyglądu Pani Jesieni, wysłuchanie piosenki „Pani Jesień”.
3. Odczytanie listu od Pani Jesieni
Prezentacja kosza z darami jesieni oraz odczytanie listu:
Kochane przedszkolaki!
Już od kilku dni bacznie was obserwuję podczas waszych zabaw w przedszkolu oraz na placu zabaw. Dziś postanowiłam poznać was bliżej i wspólnie z wami się pobawić. Przybyłam z dalekiej krainy, w której jestem królową. Mam wiele pracy: maluję cały świat na żółto, brązowo oraz czerwono, strącam listki z drzew, bawię się w berka z psotnym wiatrem,a niekiedy tańczę z kropelkami deszczu.
Zauważyłam, że bardzo lubicie niespodzianki, więc przygotowałam ich dziś dla was sporo. Na początek spójrzcie na mój podarek – kosz pełen darów jesieni. Następnie wasza pani powie wam jakie zadania dla was przygotowała.
Życzę miłej zabawy.
Pani jesień
2. Zadania Pani Jesieni:
a) Spójrzcie do kosza i nazwijcie oraz rozpoznajcie dotykiem dary jesieni: szyszkę, żołędzia, orzecha i kasztana.
b) Spójrzcie na piękny jesienny krajobraz – jestem ciekawa, czy spośród przygotowanych przeze mnie obrazków będziecie umieli dobrać właściwe dla mojej pory roku (loteryjka obrazkowa „Dopasuj do pory roku”).
c) Bardzo lubię śpiewać i tańczyć – zatańczcie dla mnie proszę jesienny taniec, a dowiecie się wiele o mojej pracy (piosenka „Jesień” na podstawie książki Kalendarz muzyczny w przedszkolu).
1. Jesień, jesień idzie, 2. Idzie, idzie jesień, 3. Prześpią się rośliny
Czas już na porządki: za jesienią zima, pod pierzynką śniegu.
Pozagrabiać liście ale nasz ogródek A więc do roboty!
I przekopać grządki każdy mróz przetrzyma. Dzieci do szeregu!
Dzieci ustawione w kole stoją zwrócone twarzami do środka.
I zwrotka – naśladują grabienie liści i kopanie grządek
II zwrotka – podają sobie ręce i idą w kole w prawą stronę
III zwrotka – przykucają, a następnie w drugiej połowie zwrotki wstają i rytmicznie klaszczą w dłonie.
d) Psotny wiatr narobił dużo zamieszania w moim koszyku – drogie przedszkolaki pomóżcie mi posegregować przyniesione dary.
(dzieci tworzą 4 zbiory: kasztanów, żołędzi, szyszek i orzechów)
e) Teraz zabiorę was na spacerek do parku. Patrzcie uważnie pod nóżki, bo leżą tam piękne kasztany. Jestem ciekawa komu z was uda się uzbierać najwięcej.
(Zabawa ruchowa „Zbieramy kasztany” - dzieci chodzą po sali do melodii „Kasztanki”, na hasło „zbieramy kasztany” starają się zebrać, jak najwięcej kasztanów rozrzuconych przez nauczyciela).
f) Bardzo lubię korale – ułóżcie dla mnie naszyjnik.
(tworzenie rytmów – najpierw nauczyciel podaje jakiś wzór np. 2x kasztan, orzech, szyszka, 2x żołądź, a dzieci muszą go powtórzyć, następnie tworzą własne rytmy).
g) Pobawmy się teraz w moją ulubioną zabawę „Wiewiórki w dziuplach”.
Zróbcie małe kółeczka-dziuple (4 osobowe + jedna osoba w środku). Gdy będzie grała muzyka (piosenka „Wiewióreczka”) wiewióreczka śpi, gdy natomiast melodia ucichnie wiewiórka wyskakuje z dziupli po orzeszki.
(Pozostałe dzieci tworzące koło tańczą trzymając się za ręce. Zabawę powtarzamy tle razy, aby każde dziecko miało okazję być wiewiórką).
h) Oj, trochę zmęczyła mnie ta zabawa, a więc czas na relaks – zróbmy sobie masażyk.
Dzieci siedzą w parach, jedna osoba odwrócona do drugiej pleckami. Słuchają wiersza „Jesień” (M. Bogdanowicz, Przytulanki czyli wierszyki na dziecięce masażyki) i powtarzają za nauczycielem określone ruchy.
Treść wiersza
Sposób wykonywania masażu
Drzewom we włosy dmucha wiatr
Dmuchamy lekko we włosy dziecka
A deszczyk robi: kap, kap, kap
Uderzamy opuszkami palców
Krople kapią równiuteńko
Szepczą cicho „Mój maleńki”
Śpij już, śpij już, już śpij, już śpij
Głaszczemy dziecko po pleckach
Leci listek, leci przez świat
Jeździmy paluszkiem po plecach
Gdzieś tam na ziemię cicho spadł
Lekko naciskamy w jednym miejscu
Leci drugi, leci trzeci
Wędrujemy dwoma palcami po plecach
Biegną zbierać liście dzieci
Szybko stukamy wszystkimi palcami
A potem wszystkie liście
Układają w piękne kiście
Gładzimy dziecko po plecach
i) Moje ostatnie zadanie dotyczy malowania – usiądźcie przy stolikach. Pokolorujcie na zielono liścia małego żołędzia i czapeczki drugiego. Na brązowo pokolorujcie dużego żołędzia i dokończcie rysować łodygę (Ćwiczenie plastyczne nr 3).
krugra