Scenariusz 7 - Umiem uważnie słuchać.doc

(33 KB) Pobierz
Scenariusz Nr 7

Scenariusz zajęć Nr 7

 

Temat kompleksowy:              Ja i inni

Temat dnia:                            Umiem uważnie słuchać

 

Cele:

-         rozwijanie umiejętności aktywnego słuchania,

-         zrozumienie i wykonywanie poleceń,

-         wzbudzenie zaufania do innych,

-         używanie precyzyjnych określeń dotyczących kierunków w przestrzeni,

-         dostosowanie się do sytuacji wymagającej współpracy.

 

Pomoce:

Koperty, kolorowy papier z szablonem serduszek, nożyczki, chustki
do zawiązywania oczu, mazaki, sztalugi, papier dużego formatu na jedną parę, dzwoneczek, tor przeszkód ułożony z różnych przedmiotów, kartoniki
z poleceniami, małe karteczki.

 

Przebieg:

  1. Zabawy integrujące:

       „Serduszka”

Każde dziecko otrzymuje kopertę. Wycina z papieru kolorowego
5 serduszek. Dzieci podchodzą do pięciorga wybranych przez siebie koleżanek i kolegów, których lubią i wkładają im do koperty jedno serduszko. Przy wręczaniu serduszek próbują powiedzieć obdarowanemu, za co je lubią.

       „Zaczarowany dzwoneczek”

Dzieci poruszają się swobodnie po sali. Na dźwięk dzwoneczka stają
w miejscu i wykonują polecenie prowadzącego zabawę.

Przykłady poleceń:

-         z rozpostartymi ramionami biegniemy przez salę,

-         stąpamy boso po rozgrzanym piasku,

-         leje jak z cebra, każdy bierze pod swój parasol dwie osoby itp.

  1. Zabawy ćwiczące umiejętność aktywnego słuchania.

       „Zagubione kaczątko

Dzieci rozchodzą się po sali, siadają na podłodze i zakrywają dłońmi usta. Jedno dziecko, które będzie szukać zaginionego kaczątka odchodzi na bok. W tym czasie dzieci ustalają, kto będzie poszukiwaną kaczką. Jego zadaniem będzie wydawanie dźwięków głośniejszych od pozostałych. Dziecko, które stało z boku, chodzi między kaczkami i przysłuchuje się, aby wskazać właściwą. Kiedy odgadnie siada obok zgubionego kaczątka, które teraz odchodzi na bok, aby za chwilę w taki sam sposób szukać następnej kaczki.

       „Posłuchaj co lubię, co mnie interesuje”

Jedno z dzieci opowiada o swoich zainteresowaniach, ulubionej bajce lub zabawie ze swoim przyjacielem. Pozostałe uważnie słuchają opowiadania, po czym mają powtórzyć to co opowiadał kolega.

  1. „Opowiem ci bajkę” – zabawa w parach.

Dzieci siedzą naprzeciw siebie i rozmawiają na temat ulubionej bajki. Następnie siadają do siebie tyłem i kontynuują dialog.

       Swobodne wypowiedzi na temat tego, kiedy lepiej im się rozmawiało, jak się czuły w czasie rozmowy plecami do siebie.

  1. Zabawa „Ciuciubabka”

Dzieci dobierają się parami. Jedno dziecko z pary ma zasłonięta oczy. Drugie prowadzi je pomiędzy przeszkodami za pomocą słów. Dziecko
z zasłoniętymi oczami musi uważnie słuchać instrukcji kolegi, aby nie potknąć się o przeszkodę.

  1. „Rysowanie pod dyktando” – zabawa plastyczna

Jedno z dzieci jest malarzem. Drugie „dyktuje” mu, co ma namalować - odczytując proste polecenia z kartki. Po skończonej pracy dzieci porównują dokładność wykonanej pracy. Później następuje zmiana ról.

  1. Słoneczko”- ułożenie listy zachowań pomagających w słuchaniu
    i przeszkadzających w odbiorze informacji.

7.     „Pakujemy plecak” – doskonalenie uważnego słuchania.

Nauczycielka rozpoczynająca zabawę mówi: „Jadę na wycieczkę
i wkładam do plecaka ... „ (np. termos). Kolejne dziecko powtarza za nauczycielką początek zdania i to co spakowała, oraz dodaje kolejną rzecz. Następne dzieci powinny wymienić poprzednie rzeczy w kolejności ich „pakowania” i dodać swoje.

  1. Pożegnanie w kręgu „Iskierka przyjaźni”

 

 

                                                                                                                      Opracowała

                                                                                                                Krystyna Badowska

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin