SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Osoba prowadząca: Agnieszka Bok
Data: 16.10.2009r.
Grupa wiekowa: 5-latki
Temat kompleksowy: Moja rodzina
Temat dnia: Zawody naszych rodziców
Cele operacyjne: dziecko:
- wzbogaca swój słownik o nazwy zawodów,
- zna zawody swoich rodziców,
- uczy się szacunku do każdego rodzaju pracy,
- potrafi odtworzyć opowiadanie na podstawie historyjki obrazkowej,
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych,
- uczy się współdziałać w grupie,
- poprawnie rozwiązuje zagadki,
- prawidłowo rozpoznaje i nazywa akcesoria do różnych zawodów,
- odgrywa krótkie scenki pantomimiczne,
- przedstawia w formie plastycznej swój wymarzony zawód.
Metody:
- oparte na aktywności dziecka: taniec, śpiew, reagowanie na sygnały dźwiękowe, uporządkowywanie ilustracji, swobodna wypowiedź, rozwiązywanie zagadek, drama, malowanie.
- oparte na aktywności nauczyciela: pokaz, taniec, śpiew, czytanie opowiadania oraz zagadek, przydzielanie zadań, zadawanie pytań, pogadanka.
Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa, grupowa.
Środki dydaktyczne: pląs „Walczyk na powitanie”, opowiadanie wraz z historyjką obrazkową „Spacer Paulinki po mieście” („Nauczycielka Przedszkola” 2009, nr 36, s. 21), melodia do zabawy ruchowej „Fryzjer”, plansze do gry dydaktycznej „Poznajemy zawody” wraz z rekwizytami („Nauczycielka Przedszkola” 2009, nr 35), ilustracje: mikrofon, pędzel, koperta, piłka, przybory do malowania, karta pracy „Narysuj, kim chcesz być, kiedy dorośniesz”.
Przebieg zajęć:
1. Pląs „Walczyk na powitanie” (wg „Tańce, pląsy i zabawy przy muzyce dla dzieci w wieku przedszkolnym”)
Ustawienie w kręgu z trzymaniem za ręce
Do przodu raz, do tyłu dwa - krok walca do przodu i do tyłu wraz z delikatnym ukłonem
i zaczynamy taniec - kroki walca do przodu i do tyłu
Z melodią, co płynie na trzy, j.w.
Taki taniec na powitanie j.w.
Na prawo raz, na lewo dwa - krok walca w prawo i lewo wraz z delikatnym ukłonem
i to już cały taniec - kołysanie w prawo i lewo
co lubi, gdy go liczysz na trzy j.w.
taki taniec na powitanie j.w.
2. Słuchanie opowiadania „Spacer Paulinki po mieście”
- omówienie opowiadania,
- odtworzenie treści za pomocą historyjki obrazkowej,
- ustalenie, z jakim zawodem umieszczonym na plakatach dzieci miały bezpośredni kontakt.
3. Zabawa relaksacyjna „U masażystki”
Dzieci dobierają się w pary i wzajemnie wykonują sobie dowolny masaż pleców.
4. Rozmowa z dziećmi na temat zawodów
- jakie znacie jeszcze zawody?
- kim z zwodu są wasi rodzice oraz na czym polega ich praca?
5. Zabawa ruchowa „Fryzjer” (wg „Śpiewające brzdące” wyd.2, cz.1)
Do zabawy potrzebne są krzesła (ilość o połowę mniejsza niż liczba dzieci) rozstawione w różnych miejscach sali. Część dzieci siada na krzesła i odgrywa rolę klientów salonu fryzjerskiego, a pozostali uczestnicy są fryzjerami. Na hasło:
- mycie – myją głowy,
- ręcznik – wycierają głowę,
- strzyżenie – udają obcinanie włosów,
- czesanie – czeszą klienta,
- suszenie – suszą włosy,
- lustro – pokazują lusterko,
- pożegnanie – podają sobie ręce,
- marsz – fryzjer sprząta, a klient chodzi między krzesłami.
Na ponowne hasła następuje zamiana miejsc.
6. Gra dydaktyczna „Poznajemy zawody”
Dzielimy dzieci na cztery grupy: kucharzy, stolarzy, ogrodników oraz mechaników samochodowych. Każda grupa otrzymuje dużą ilustrację prezentującą dany zawód.
Gra polega na zapełnieniu całej planszy rekwizytami, wchodzącymi w skład omawianego zawodu. Owych kartoników do zdobycia jest po 6 dla każdej z drużyn. Rekwizyty wręcza nauczyciel, jako punkty za prawidłowo wykonane zadanie. Wygrywa ta grupa, która jako pierwsza zdobędzie wszystkie ilustracje.
Zadania dla drużyn:
· Zagadki (po 2 dla drużyny):
Choć to nie rolnik, lecz rolę ma.często w teatrze lub w filmie gra. (aktor)
Wśród świateł jaskrawych pracuje,By potem efekty swej pracy w ciemności wydobyćI na białych kartach kolory rozłożyć.A potem możecie w niejednej gazeciePodziwiać ujęcia w jego pięknych zdjęciach.
(fotograf)
Jak się nazywa taki lekarzKtórego pacjent głośno szczeka? (weterynarz)
Za ladą sklepową. Sprzeda to i owo (sprzedawca)
Kto pracuje w hełmie. Pnie się po drabinieKiedy syczy ogień. I gdy woda płynie? (strażak)
Nie jest kotem, a bez strachu. Chodzi po każdym dachu. Brudne ręce ma i twarz. Ty go też zapewne znasz (kominiarz)
Kto tnie materiał, aby z części małychZrobić całą bluzkę lub garnitur cały? (krawiec)
Kto na skrzyżowaniu bez obawy stajeBo ręką zatrzyma auta i tramwaje? (policjant)
· Scenki pantomimiczne „Zgadnij, jaki to zawód” (2 dla drużyny)
Wytypowany gracz za pomocą ruchu i gestu ilustruje wskazany przez nauczyciela zawód:tancerz, lotnik, kierowca, bokser, żołnierz, ksiądz, fryzjer, lekarz.
· Przyporządkuj rekwizyt do zawodu:- szukanie w sali rekwizytów dotyczących następujących zawodów: kucharka, fryzjer, zegarmistrz, lekarz,- odgadywanie zawodu za pomocą rekwizytów z ilustracji: mikrofon, pędzel, koperta, piłka.
7. Zabawa „Szewczyk Dratewka”Dzieci ściągają jeden kapeć i wkładają go do środka koła. Szewczyk naprawia buty w kole stukając w podeszwę i mówiąc: Jestem Szewczyk doskonały, zaraz bucik naprawię cały. Następnie zgaduje do kogo należą dane papcie i wręcza je właścicielowi.
8. Ćwiczenie plastyczne – rysunek „Kim chciałbym zostać w przyszłości”
agag61