Komis.doc

(74 KB) Pobierz

Umowa komisu

 

Niekiedy traktowana jako szczególny rodzaj umowy zlecenia.

Jest formą pośrednictwa polegającą na zawieraniu umów z osobami trzecimi we własnym imieniu.

 

Regulowana przepisami kc.

 

Do umów komisu, w których jedna ze stron jest os fiz nabywającą rzecz w celach niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej stosuje się przepisy o sprzedaży konsumenckiej.

 

Definicja ustawowa Art 765kc:

 

Przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych z zakresie swego przedsiębiorstwa na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz w imieniu własnym, za wynagrodzeniem w formie prowizji.

 

Rodzaje:

 

1.      Komis sprzedaży- komitent zachowuje własność rzeczy oddanej w komis aż do chwili jej zbycia przez komisanta

2.      Komis kupna- komisant nabywa własność rzeczy od osoby trzeciej, aby przenieść własność rzeczy na komitenta i wydać mu tę rzecz.

 

Cechy:

 

         konsensualna

         odpłatna

         wzajemna

         zobowiązująca

         handlowa

         ma charakter jednorazowej czynności prawnej, nie ma charakteru ciągłego

 

Stosunek wygasa wraz z wykonaniem umowy lub upływem czasu, na jaki została zawarta, bez względu na to czy komisant rzecz nabył czy zbył

 

Komisant nie nabywa rzeczy od komitenta, umowę zawiera w swoim imieniu, ale na cudzy rachunek.

 

Strony:

 

Stronami mogą być os fiz, os pr a także podmioty posiadające zdolność prawną

 

Komisant

-         powinien być kwalifikowanym przedsiębiorca prowzdącym przedsiębiorstwo komisowe, wpisane do rejestru

-         występuje w roli zastępcy pośredniego komitenta

 

Przedmiot:

 

Zlecenie dokonania określonej czynności prawnej polegającej na zawarciu umowy kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych oraz papierów wartościowych (wg niektórych autorów)

 

Obowiązki stron:

 

Komisant

 

1.      zobowiązanie do zawarcia umowy kupna lub sprzedaży i do wydania wszystkiego, co uzyskał, a w szczególności przelania praw które nabył na rzecz komitenta.

2.      Dążenie do nabycia lub zbycia rzeczy na warunkach korzystnych dla emitenta

3.      Sprzedanie rzeczy narażonej na zepsucie z zachowaniem należytej staranności jeżeli wymaga tego interes komitenta i gdy nie można czekać na jego zarządzenie. O dokonaniu sprzedaży musi niezwłocznie poinformować komitenta.

4.      Zachowanie należytej staranności, zwłaszcza w zaprezentowaniu rzeczy, jej reklamy i innych czynności zmierzających do jej sprzedaży

 

Komitent

 

1.      Zapłata prowizji komisantowi- komisant nabywa roszczenie jej zapłaty z chwilą gdy komitent otrzymał rzecz albo cenę. Gdy umowa wykonywana częściami- roszczenie o prowizję w miarę wykonywania umowy. Prawo do prowizji przysługuje mu także, gdy umowa nie została wykonana z przyczyn leżących po stronie komitenta.

 

Prawo zastawu:

 

  Dla zabezpieczenia roszczeń o prowizję, zwrot wydatków, zaliczek i wszelkich należności wynikających ze zleceń komisowych komisantowi przysługuje ustawowe prawo zastawu na rzeczach stanowiących przedmiot komisu, dopóki znajdują się one u niego lub u osoby dzierżącej je w jego imieniu lub dopóki może nimi rozporządzać za pomocą dokumentów.

 

Jest również uprawniony do zaspokojenia ww należności z wierzytelności nabytych przez niego na rachunek komitenta , z pierwszeństwem przed wierzycielami komitenta.

 

Odpowiedzialność komisanta

 

Komisant ponosi odpowiedzialność ze wady rzezcy, o których wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć.

 

Jego odpowiedzialność jest wyłączona w stosunku do ukrytych wad fizycznych i prawnych rzeczy,jeśli przed zawarciem umowy podał je do wiadomości kupującego.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin