Terroryzm.doc

(25 KB) Pobierz
Terroryzm to metoda działania polegająca na stosowaniu przemocy skierowanej głównie przeciwko ludności cywilnej i mieniu w cel

INFORMACJA

Gminnego Zespołu Reagowania  w Czchowie opracowana na podstawie materiałów Biura Antyterrorystycznego  Komendy Głównej Policji.

 

Terroryzm to metoda działania polegająca na stosowaniu przemocy skierowanej głównie przeciwko ludności cywilnej i mieniu w celu: zastraszenia, przymuszenia lub okupu.

Skutki terroru mogą obejmować znaczną liczbę ofiar, ponieważ skierowane są na duże skupiska, uszkodzenia budynków, zakłócenia w dostępie do podstawowych usług jak dostawy energii elektrycznej, wody pitnej, łączność lub opieki medycznej.

 

Najczęściej stosowanymi metodami działania terrorystycznego na świecie są ataki bombowe skierowane na duże skupiska ludzi. Podczas ataku bombowego nie można zapobiegać, można  natomiast zapobiegać gdy dochodzi do ujawnienia podłożonego materiału wybuchowego przed jego detonacją. Specjaliści nazywają to incydentem bombowym i zalecają właściwe zachowanie nakazane przez służby porządkowe. Trzeba się im podporządkować.

Informacji o incydencie bombowym nie wolno bagatelizować ani też lekceważyć ponieważ trzeba mieć świadomość że:

- wybuch jest sytuacją nagłą i nieodwracalną,

- jeśli widzisz „bombę”, to ona widzi ciebie, a to oznacza, że jesteś w polu jej rażenia.

 

W sytuacji zagrożenia incydentem bombowym  specjaliści  z Biura Antyterrorystycznego  Komendy Głównej Policji  zalecają:

·         zawczasu pomyśl, którędy można się ewakuować w pośpiechu z budynku lub zatłoczonych  miejsc. Zapamiętaj, gdzie znajdują się klatki schodowe i wyjścia ewakuacyjne,

·         zwróć uwagę na ciężkie lub łatwo tłukące się przedmioty, które mogą być przesunięte, zrzucone lub zniszczone podczas wybuchu. Zapamiętaj elementy z najbliższego otoczenia.

·         należy pamiętać, aby nie przyjmować od obcych osób  żadnych pakunków oraz nie pozostawiać bagażu bez opieki.

·         jeśli jesteś osobą, która przyjęła zgłoszenie o podłożeniu ładunku wybuchowego lub ujawniła przedmiot niewiadomego pochodzenia, co do którego istnieje podejrzenie, że może on stanowić zagrożenie dla osób i mienia, powinieneś ten fakt zgłosić służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo w danym miejscu oraz w miarę możliwości policji. Takiej informacji nie należy przekazywać niepowołanym  osobom, gdyż jej niekontrolowane rozpowszechnienie może doprowadzić do paniki i w konsekwencji utrudnić przeprowadzenie sprawnej ewakuacji osób z zagrożonego miejsca.

 

Zawiadamiając Policję należy podawać następujące informacje:

- rodzaj zagrożenia i źródło informacji o zagrożeniu

- treść rozmowy  z osobą informującą o podłożeniu ładunku wybuchowego

- numer telefonu, na który przekazano informację o zagrożeniu oraz dokładny czas jej

  przyjęcia.

- adres, numer telefonu osoby zgłaszającej

- opis miejsca i wygląd ujawnionego przedmiotu.

Wskazane jest uzyskanie od Policji potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia.

 

Zapamiętaj numery telefonów alarmowych:

999 - Pogotowie Ratunkowe

998 - Straż Pożarna

997 - Policja

9287 - Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego

112 – Telefon alarmowy dla użytkowników telefonów komórkowych

0 800 120 226 infolinia Policji (połączenie bezpłatne)

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin