Wnioski PII-trans.doc

(20 KB) Pobierz
Wnioski:

Wnioski:

           Po przeprowadzeniu ćwiczenia i dokonaniu szeregu pomiarów możemy stwierdzić, że w badanym transformatorze straty w stali rosną początkowo kwadratowo a następnie liniowo wraz ze wzrostem napięcia U1.

            Zaobserwowaliśmy, że w stanie jałowym transformatora prąd w uzwojeniu pierwotnym wzrasta kwadratowo wraz z przyrostem napięcia w tymże uzwojeniu.

            W stanie jałowym transformatora cosinus kąta przesunięcia fazowego maleje dosyć silnie ze wzrostem napięcia U1 i zbliża się do wartości bliskich 0,26. Świadczy to o tym, że w stanie jałowym występuje dosyć duże przesunięcie fazowe między napięciem a prądem.

            Zjawisko takie nie zachodzi w przypadku obciążenia transformatora. Zarówno dla napięcia U1=220V, jak i dla U1 =400V przesunięcie fazowe dla dużych obciążeń bliskie jest jedności.

            Zależność napięcia U2 od I2 niezależnie od napięcia w uzwojeniu pierwotnym ma charakter wybitnie liniowy, zgodny z prawem Ohma. Dzieje się tak ze względu na znikomą wartość strat w stali w porównaniu ze stratami w miedzi.

            Stwierdziliśmy że sprawność transformatora wzrasta z jego obciążeniem niezależnie od napięcia U1 i jest wysoka. Sięga średnio wartości 96,5%.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin