ściąga kolos1.doc

(24 KB) Pobierz
Tolerowanie w głąb materiału – w przypadku wałka odchyłka górna jest zerowa, ei<0 , w przypadku otworu odchyłka dolna jest zerowa, ES>0

Tolerowanie w głąb materiału – w przypadku wałka odchyłka górna jest zerowa, ei<0 , w przypadku otworu odchyłka dolna jest zerowa, ES>0. Tolerując w ten sposób za wymiar nominalny przyjmuje się granicę maksimum materiału (MML). Tolerowanie w głąb materiału jest dogodne ze względów technologicznych, zwłaszcza w obróbce nieautomatycznej. W pewnych przypadkach stosowane jest pojęcie granicy minimum materiału (LML).

Rozkład prawdopodobieństwa Gaussa daje możliwość obliczenia prawdopodobieństwa, że dowolny wynik pomiaru znajduje się w zadanym przedziale wartości x.  Jeśli na dokładność obróbki wpływa dużo przypadkowych i niezależnych od siebie czynników, można spodziewać się rozkładu normalnego. Rozkład normalny wymiarów obrabianych przedmiotów jest spotykany w praktyce. Najczęściej można go zaobserwować przy obróbce dużej liczby wyrobów (produkcja masowa), w warunkach automatycznej kontroli czynnej.

Rozkład równomiernystosuję jeśli np. zużycie narzędzia jest dominującym czynnikiem wpływającym na wymiar obrabianego przedmiotu. Nastawienie obrabiarki koryguje się gdy wymiar dochodzi do granicy pola tolerancji.

Pasowanie – charakter współpracy, czyli wzajemna relacja wałka i otworu, określana różnicą ich wymiarów przed połączeniem. Pojęcie pasowania ma charakter geometryczny. Suma tolerancji otworu i wałka tworzących połączenie scharakteryzowane danym pasowaniem nazywa się tolerancją pasowania: Tp=To+Tw

Wskaźnik (determinant) pasowania – róznica wymiarów otworu i wałka.Graniczne wartości wskaźnika pasowania:

Pmax = Ao – Bw = EI – es

Pmin = Bo – Aw = ES – ei

 

Pasowanie luźne: Pmax > Pmin >= 0

Pasowanie mieszane: Pmax > 0 > Pmin­

Pasowania ciasne: 0 >= Pmax > Pmin

 

Średnia wartość wskaźnika pasowania:

Pm = (EI-es) + (ES – ei) / 2

Tp­ = Pmax - Pmin

Pasowanie luźne Tp = Smax­ - Smin

Pasowanie mieszane Tp = Smax + Nmax

Pasowanie ciasne Tp = Nmax – Nmin

 

Układ pasowań – usystematyzowany zbiór pasowań o różnych właściwościach.

Zasada stałego otworu – układ pasowań (z otworem podstawowym) polegający na ustaleniu odchyłki otworu, a dobraniu odpowiednio obu odchyłek drugiego elementu, w tym przypadku wałka, w różny sposób zależnie od rodzaju pasowania. Element, który ma ustalone odchyłki – otwór – nosi nazwę podstawowego (stałego). Element podstawowy (otwór) toleruje się w głąb materiału.

Wybór zasady pasowań w określonej konstrukcji zależy od wielu czynników o charakterze konstrukcyjnym i technologicznym.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin