PINEZKA - maj 2009.doc

(554 KB) Pobierz

 

 

 





 

MIESIĘCZNIK Z ŻYCIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W MAZIARNI

Maj 2009, Nr 8

Cena 0,50 zł

 

Wiosną, 26 maja,

kiedy wszystko budzi się do życia, Mama ma swoje święto. Mama jak wiosna, daje nam nowe życie. 

Ale nie tylko tego dnia, 
nie tylko wiosną

kochaj swoją Mamę.

Kochaj Ją zawsze,

kochaj każdego dnia.

 

Kochanym Mamom
w podziękowaniu za czułe serce
pełne troski i wyrozumiałości
oraz za cudowną podróż
pełną tajemniczości
po świecie pięknym i wielkim

 

Dzieci

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WAŻNE DATY

3 maja 1791 roku…

 

to data, którą powinien znać każdy Polak. To właśnie wtedy uchwalono pierwszą w Europie, a drugą na świecie (po Stanach Zjednoczonych) konstytucję, czyli ustawę zasadniczą. Jej głównymi inicjatorami byli: Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. Prace nad przygotowaniem trwały dosyć długo, ale prowadzono je w ścisłej tajemnicy. Groźba nowego rozbioru Polski przyspieszyła uchwalenie ustawy. Formowała ona podstawowe zasady ustroju Rzeczypospolitej, wzmacniała władzę państwową. Religia katolicka została określona

 

 

jako panująca, przy jednoczesnym zapewnieniu wolności i opieki prawnej innym wyznaniom. Władzę w państwie podzielono na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Władzę prawodawczą miał sprawować sejm. Uchwały miały zapadać większością głosów. Władzę wykonawczą sprawował król. Sejm wybrał komisje mające charakter ministerstw. W całym kraju wprowadzono język polski jako obowiązujący język urzędowy.

 

26 maja

W Polsce po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki w 1923 roku w Krakowie. Dzień Matki obchodzony jest w ponad 40 krajach na świecie. W Polsce życzenia naszym Matkom składamy 26 maja i jest to bardzo ważne święto.

Tradycja obchodzenia Dnia Matki wywodzi się prawdopodobnie jeszcze ze starożytnej Grecji. W samym środku wiosny przystępowano do celebrowania święta Matki Natury. Podczas uroczystości, których punktem kulminacyjnym było palenie ofiar przyniesionych przez uczestników, składano hołd bogini Rei, żonie Kronosa, będącej tw.

matką wszechświata oraz wszystkich bóstw. W starożytnym Rzymie istniał zwyczaj obchodzenia święta bogini Cybele, również uważanej za matkę bogów. Święto to nazywano Hilaria i trwało ono trzy dni, prawdopodobnie od 15 do 18 maja.
              Współczesny Dzień Matki nosi w sobie wiele pozostałości po rzymskich Hilariach. Tak jak w przypadku wielu innych pogańskich świąt, Hilaria zostały w części zapożyczone przez zwierzchników wczesnego kościoła katolickiego i przemianowane na święto Matki Boga.
              Obecnie obchodzony Dzień Matki jest również ściśle związany z historią "matczynej niedzieli" obchodzonej od XVI wieku w Anglii i Szkocji. W każdą czwartą niedzielę Wielkiego Postu młode służące i młodzi parobkowie puszczani byli do swoich domów, by spędzić ten dzień ze swoimi matkami. Tradycją było przynoszenie matkom drobnych upominków lub specjalnego "matczynego ciasta", jeżeli w odwiedziny do domu jechała dziewczyna.

DZIEŃ ZIEMI -  HISTORIA NARODZIN

Najpierw był pomysł...

 Pomysłodawcą Dnia Ziemi był senator Stanów Zjednoczonych Gaylord Nelson.

            Idea Dnia Ziemi zmieniała się przez kilka lat począwszy od roku 1962. Wtedy to Nelson zaczął zastanawiać się nad sposobem ustanowienia ochrony środowiska przyrodniczego jako stałego elementu polityki państwowej USA. Jednak nie było to tak proste, jak mogłoby się wydawać... Do swojego pomysłu udało mu się przekonać ówczesnego Prezydenta Kennedy. We wrześniu 1963 roku

 

 

 

WIEŚCI SZKOLNE

 

prezydent odbył podróż po 11 stanach, promując ideę senatora. Z różnych względów podróż ta nie przyniosła żadnych skutków. Pomimo to Nelson samodzielnie kontynuował rozmowy w sprawie ochrony środowiska w 25 stanach.

W Polsce...

Polska do obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi - 22 kwietnia włączyła się w 1990 roku. Corocznie tej akcji przyświeca inne hasło. Obecne hasło to:

Z ENERGIĄ CHROŃMY ZIEMIĘ

 Nie zapominajmy, że walka o czyste środowisko nadal trwa... I tylko od nas zależy, czy ją wygramy...

O ochronie naszej przyrody przypomnieli nam uczniowie klas IV-V, którzy pod opieką Pani Doroty Smoleń przygotowali uroczystą akademię.  

 

GMINNY PRZEGLĄD

SZKOLNYCH ZESPOŁÓW TEATRALNYCH

26 kwietnia 2009 roku już po raz trzeci odbył się Gminny Przegląd Szkolnych Zespołów Teatralnych, który zorganizowały Panie Anna Bednarczyk i Wiesława Majdańska. W walce o Złotą Maskę wzięły udział cztery zespoły z terenu naszej gminy:

·         Szkoła Podstawowa Bojanów 2 z przedstawieniem Pt. „Brzydkie kaczątko”,

·         Szkoła Podstawowa w Stanach ze spektaklem „Diabelsko trudne”,

·         Szkoła Podstawowa w Maziarni z „Kotem w butach”,

·         Gminny Ośrodek Kultury w Bojanowie z przedstawieniem pt. „Aniołek w klatce”.

Jury, po długich obradach, przyznało nagrody. Bezkonkurencyjny okazał się nasz zespół teatralny „CHOCHLIKI”, który otrzymał Złotą Maskę. GOK z Bojanowa uhonorowano Srebrną Maską, a Brązową Maskę otrzymały szkoły z Bojanowa 2 i Stanów. Ponadto jurorzy przyznali szereg nagród i wyróżnień. W kategorii „Najlepszy aktor” statuetkę, dyplom i ten zaszczytny tytuł otrzymał Jarek Błądek z klasy VI za kreację Janka, a I miejsce w tej kategorii przyznano Konradowi Popkowi z klasy IV za rolę kota w butach. II miejsce w kategorii „Najlepsza rola drugoplanowa” zajął Szymon Błądek z klasy VI za rolę konia, zaś wyróżnienie za rolę królewny otrzymała Dorota Żak z klasy IV. Bardzo serdecznie gratulujemy całemu zespołowi „Chochliki” i organizatorkom przeglądu!

 

W maju serdeczne życzenia urodzinowe przyjmują:

  • Gabrysia Kruk (OP) – 4.05
  • Karolina Cuber (kl. V) – 20.05
  • Monika Poniedzielska (kl. IV) – 24.05
  • Marcin Poniedzielski (kl. IV) – 24.05

 

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RUSZ GŁOWĄ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opiekun redakcyjny: Joanna Kułaga

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin