biol-nicienie.doc

(26 KB) Pobierz
Cechy płazińców: wydłużone, splaszczone cialo, dwubocznie symetryczne, są trójwarstwowcami, brak jamy w ciele, wnętrze wypełnia parenchyma, słabo zaznaczona głowa, w której koncentruje się ukł

Nicienie

Oskórek (kutikula)- pokrywa ciało nicieni. Chroni je przed niekorzystnym wpływem czynników środowiska zewn. lub, w przypadku pasożytów przed działaniem enzymów trawiennych żywiciela. 

Hypoderma- znajduje się pod oskórkiem, tworzy 4 podłużne, symetrycznie ułożone zgrubienia wysunięte w kier. jamy ciała, zwane wałkami hypodermalnymi.

Lnienie- okresowe zrzucanie oskórka.

Dymorfizm płciowy- dwupostaciowość samca i samicy różnią-cych się wyglądem i sposobem zachowania.

Stek- końcowy odcinek ukł. pokarmowego, do którego uchodzą przewody ukł. wydalniczego lub rozrodczego.    

 

Glistnica- choroba wywoływana przez glisty. Zapobieganie glis-tlicy polega na:1) sanitarnej ochronie gleby i gleby przed zanie-czyszczeniem odchodami ludzkimi. 2) odpowiednim unie-szkodliwieniu i obróbce ścieków używ. do nawożenia gleby. 3) ścisłym przestrzeganiu higieny os. 4) dokładne mycie owoców i warzyw. 5) przeprowadzanie okresowych badań kału u os. nara-żonych na zarażenie.

Włośnica- pierwsze stadium choroby wywoływanej przez wło-śnie. Zapobieganie polega na: 1) weterynaryjnej kontroli mięsa wieprz. i eliminowaniu mięsa zarażonego larwami. 2) unikaniu spożywania surowych/pósurowych produktów mięsnych. 3) utrzymywanie na właściwym poziomie stanu sanitarnego hodowli i higieny żywienia trzody chlewnej. 4) zabezpieczeniu świń przed dostępem do padliny zarażonych szczurów

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cykle: 1) Owsik pasożytuje w końcowym odcinku j. grubego czł. Samica składa jaja u wylotu j. grubego(co powoduje swę-dzenie u chorego i może doprowadzić do samozapłodnienia) , gdyż w tym stadium rozwojowym owsiki potrzebują tlenu. Z połkniętych jaj w j. cienkim wykluwająsie larwy, które dojrzewają w j. grubym lub wyrostku. 2) Włosień kręty jest jednym z najgroźniejszych pasożytów dla człowieka. Zarażenie następuje po zjedzeniu zakażonego mięsa świni lub dzika. W żołądku larwy zostają uwolnione z otoczek, skąd wędrują do j. cienkiego, gdzie osiągają dojrzałość płciową i kopulują. Po kopulacji samce giną a samice wnikają do węzłów limfatycznych, gdzie rodzą ok. 1500 larw. Nowo narodzone lar-wy dostają się do krwi, a potem do mięśni poprz. prąż. Po wni-knięciu do włukna mięśniowego zwijają się spiralnie i otorbiają. W tej formie mogą przetrwać nawet 50 lat, zachowując zdolność dalszego rozwoju. Cykl ten przebiega tak samo u innych zwie-rząt. 3) Glista ludzka bytuje w j. cienkim czł. Jest rozdzielno-płciowa. Po zapłodnieniu jaja wydostają się na zewn. wraz z kałem żywiciela, gdzie rozwija się larwa. Po pewnym czasie larwa po raz pierwszy lnieje i powstaje jajo inwazyjne, które może żyć wiele lat. Zarażenie następuje po połknięciu jaj. Jajo inwazyjne dostaje się do jelita. Larwy przebijają sciany naczyń krwionośnych jelita i wędrują do płuc. W pęcherzykach płu-cnych przechodzą szybki rozwój i wzrost. Z płuc dostają się do tchawicy i gardła. Tu ponownie połknięte wędrują do j. cienkiego, gdzie osiągają dojrzałość płciową. Podczas wędrówki larwa potrzebuje tlenu, w późniejszym glista żyje w środowisku beztlenowym. Kopulacja odbywa się w j. żywiciela.          

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin