Ankieta dobra.doc

(184 KB) Pobierz
1

Analiza i ocena funkcjonowania systemu opłat produktowych i depozytowych w warunkach polskich wraz z propozycjami jego modyfikacji, w tym w zakresie weryfikacji poziomów odzysku i recyklingu oraz stawek opłat produktowych

 

 

Załącznik 1

 

 

Ankieta I

Urzędy marszałkowskie

 

Prosimy o odpowiedź na następujące pytania, wynikające z dotychczasowego doświadczenia i z ustawy z dnia 11 maja 2001 r. O obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej (Dz.U. 2001, nr 63, poz. 639).

 

1.      Ilość przedsiębiorców zobowiązanych do zapewnienia odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych na terenie Województwa

2.      Ilość przedsiębiorców zgłoszonych do zapewnienia odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych na terenie Województwa, z zaznaczeniem ilości przedsiębiorców realizujących obowiązek samodzielnie

3.      Ilość przedsiębiorców zgłoszonych do realizacji obowiązku odzysku i recyklingu w stosunku do ogółu przedsiębiorców (%)

4.      Ilość przedsiębiorców działających w województwie, realizujących obowiązek przez organizacje odzysku i recyklingu

5.      Ilość organizacji odzysku zarejestrowanych na terenie Województwa oraz ilość przedsiębiorców w imieniu, których działają

6.      Ilość przedsiębiorców działających w Województwie przekazujących obowiązek odzysku i recyklingu do organizacji odzysku na terenie innych województw.

7.      Czy i które urzędy marszałkowskie z innych województw przekazują informacje dotyczące realizacji obowiązków ustawy przez przedsiębiorców działających w Województwie ?

8.      Czy konieczna jest komunikacja między urzędami marszałkowskimi w zakresie wymiany informacji o wykonywaniu przez przedsiębiorców ustawowych obowiązków?

9.      Ilość przedsiębiorców naliczających opłaty produktowe na terenie Województwa

10.  Wysokość opłaty produktowej (zł) w Województwie należnej za 2002 rok od:

·         przedsiębiorców

·         organizacji odzysku

11.  Wysokość opłaty produktowej (zł) w Województwie wpłaconej za 2002 rok przez:

·         przedsiębiorców

·         organizacje odzysku

12.  Wysokość wydatków (zł) poniesionych przez gminy z terenu Województwa w związku z podjętą przez gminy zbiórką odpadów opakowaniowych i przekazywaniem ich do odzysku i recyklingu

13.  Ile gmin, i w jakiej łącznej wysokości (zł), uzyskało dotacje z organizacji odzysku?

14.  Jakie trudności wynikały dla Urzędu w ewidencji podstawowej i sprawozdawczości rocznej prowadzonej przez przedsiębiorców. Czy zasady i tryb dokumentowania wywiązywania się z obowiązku odzysku i recyklingu przez przedsiębiorców są łatwe i zrozumiałe? Jeżeli nie, proszę napisać dlaczego.

15.  Ile sprawozdań (%) związanych z cytowaną ustawą wpłynęło terminowo?

16.  Ile sprawozdań (%) związanych z cytowaną ustawą wpłynęło rzetelnie i bezbłędnie wypełnionych?

17.  Jakie najczęstsze błędy powtarzały się w sprawozdaniu?

18.  Czy wzór na obliczenie opłaty produktowej jest zrozumiały dla przedsiębiorców?

19.  Czy i jakie problemy występują w rozróżnieniu pojęć odzysku i recyklingu? Jeżeli tak, to na czym polega niezrozumienie.

20.  Czy 0,5% wpływów z opłat produktowych jest wystarczające na pokrycie kosztów egzekucji należności z tytułu tych opłat i obsługę administracyjną systemu opłat produktowych? Jeżeli nie to jaka powinien być on wysoki?

21.  Czy zakres asortymentowy opakowań i produktów objętych opłatami produktowymi jest właściwy, czy też należałoby dokonać w nim zmian?

22.  Czy zniesienie symboli PKWiU dla opakowań byłoby pomocne czy też nie?

23.  Czy ustalone roczne i docelowe wielkości odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych są właściwe, czy też należałoby je zmienić?

24.  Czy ustalone wielkości stawek opłat produktowych i depozytowych są właściwe, czy też należałoby je zmienić?

25.  Jak interpretowany jest obowiązek odzysku i recyklingu wykonywany samodzielnie lub przez organizacje odzysku i osoby trzecie. Czy jest rozumiany jako obowiązek niepodzielny (tylko samodzielnie lub tylko przez organizacje odzysku) czy też podzielny (część obowiązków recyklingu i odzysku wykonuje org. odzysku a cześć samodzielnie przedsiębiorca)? Jaką zasadą kieruje się Urząd?

26.  Jak wysoki jest uzyskany poziom odzysku i recyklingu (tony) i udział (%) w obowiązkowym poziomie poszczególnych asortymentów opakowań u wszystkich przedsiębiorców wykonujących obowiązek w roku 2002 na terenie Województwa

27.  W przypadku przekazania obowiązku (wg ustawy) organizacji odzysku, jeżeli organizacja odzysku „zniknie” z rynku, kto powinien ponosić odpowiedzialność za niewykonanie obowiązku?

28.  Czy zdarzyły się na terenie województwa przypadki, że organizacja odzysku "zniknęła"? Jakie były konsekwencje dla przedsiębiorcy?

29.  Inne zalety lub zauważone mankamenty obowiązującego aktualnie systemu opłat produktowych i depozytowych i propozycje jego zmian.


Załącznik 2

 

Ankieta II

 

Wojewódzkie inspekcje handlowe

 

Prosimy o odpowiedź na następujące pytania, wynikające z dotychczasowego doświadczenia i z ustawy z dnia 11 maja 2001 r. O obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej (Dz.U. 2001, nr 63, poz. 639).

 

1.      Ilość zaobserwowanych (udokumentowanych) nieprawidłowości w 2002 roku dotyczących realizacji zobowiązań związanych z funkcjonowaniem opłat depozytowych na terenie Województwa

2.      Czy ustalona stawka opłaty depozytowej (30 zł od sprzedanego akumulatora ołowiowego) jest właściwa?

3.      Czy inspektorzy mają realną możliwość oceny wywiązywania się z obowiązków wynikających z cytowanej ustawy przez sprzedawców akumulatorów? Jeżeli nie to dlaczego.

4.      Czy sprzedawcy detaliczni akumulatorów ołowiowych wywiązują się z obowiązków nałożonych cytowaną ustawą?

5.      Czy przedsiębiorcy i importerzy akumulatorów ołowiowych wywiązują się z obowiązków nałożonych cytowaną ustawą?

6.      Jakie są zalety i zauważone mankamenty obowiązującego aktualnie systemu opłat depozytowych i propozycje jego zmian.


Załącznik 3

 

 

                                                                      Ankieta III

 

Wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska

 

Prosimy o odpowiedź na następujące pytania, wynikające z dotychczasowego doświadczenia i z ustawy z dnia 11 maja 2001 r. O obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej (Dz.U. 2001, nr 63, poz. 639),:

 

1.      W oparciu o wyniki przeprowadzonych kontroli prosimy o podanie:

a)      Ilości przedsiębiorców, u których przeprowadzono kontrole w zakresie realizacji obowiązku odzysku i recyklingu zgodnie z cytowaną ustawą.

b)     Ilości organizacji odzysku, w których przeprowadzono kontrole w zakresie realizacji obowiązku odzysku i recyklingu zgodnie z cytowaną ustawą.

c)      Ilości przedsiębiorców rozliczających się z obowiązku przez organizacje odzysku i osoby trzecie i ilości przedsiębiorców rozliczających się samodzielnie

2.      W oparciu o wyniki przeprowadzonych kontroli prosimy o ocenę wykonywania obowiązków w zakresie odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych przez przedsiębiorców i organizacje odzysku, w tym prawidłowego obliczania:

a)      wielkości odzysku i recyklingu odpadów

b)     wielkości należnej opłaty produktowej

3.      Czy zasady i tryb dokumentowania wywiązania się z obowiązku odzysku i recyklingu są dla przedsiębiorców łatwe i zrozumiałe? Jeżeli nie, to dlaczego.

4.      Ile sprawozdań (%) związanych z omawianą ustawą zostało rzetelnie i bezbłędnie wypełnionych?

5.      Jakie najczęstsze błędy powtarzały się w sprawozdaniu?

6.      Czy wzór na obliczenie opłaty produktowej jest zrozumiały dla przedsiębiorców?

7.      Czy i jakie problemy występują w rozróżnieniu pojęć odzysku i recyklingu? Jeżeli tak, to na czym polega niezrozumienie.

8.      Bazując na dotychczasowych doświadczeniach z przeprowadzonych kontroli wypełniania przez przedsiębiorców obowiązków w zakresie gospodarki odpadami, prosimy o ocenę:

a)      Czy zakres asortymentowy opakowań i produktów objętych opłatami produktowymi jest właściwy, czy też należałoby dokonać w nim zmian,

b)     Czy ustalone roczne i docelowe wielkości odzysku i recyklingu odpadów opakowaniow ych i poużytkowych są właściwe, czy też należałoby je zmienić?

c)      Czy ustalone wielkości stawek opłat produktowych i depozytowych są właściwe, czy też należałoby je zmienić?

d)     Czy zniesienie symboli PKWiU dla opakowań byłoby pomocne?

9.      Inne zauważone mankamenty obowiązującego aktualnie systemu opłat produktowych i depozytowych i propozycje jego zmian.

10.  Czy kopie kart przekazania odpadów i faktury VAT są wystarczającym dokumentem potwierdzającym recykling? Jeżeli nie to dlaczego.

11.  Czy klasyfikacja odpadów opakowaniowych i poużytkowych (zgodnie z katalogiem odpadów) jest prowadzona umiejętnie i rzetelnie? Jeżeli nie to, jakie występują tutaj pomyłki?

12.  Jak interpretowany jest obowiązek odzysku i recyklingu wykonywany samodzielnie lub przez organizacje odzysku i osoby trzecie. Czy jest rozumiany jako obowiązek niepodzielny (tylko samodzielnie lub tylko przez organizacje odzysku) czy też podzielny (część obowiązków recyklingu i odzysku wykonuje org. odzysku a cześć samodzielnie przedsiębiorca)? Jaką zasadą kieruje się Inspektorat?

13.  W przypadku przekazania obowiązku (wg ustawy) organizacji odzysku, jeżeli organizacja odzysku „zniknie” z rynku kto powinien ponosić odpowiedzialność za niewykonanie obowiązku?

14.  Zalety i zauważone mankamenty obowiązującego aktualnie systemu opłat produktowych i depozytowych i propozycje jego zmian.


Załącznik 4

 

 

Ankieta IV

 

Przedsiębiorcy

 

Prosimy o odpowiedź na następujące pytania, wynikające z dotychczasowego doświadczenia i z ustawy z dnia 11 maja 2001 r. O obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej (Dz.U. 2001, nr 63, poz. 639)[1]

 

1.      W jaki sposób realizowany jest ustawowy obowiązek odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych:

a)      Samodzielnie

b)     Przez Organizacje Odzysku

c)      Przez Osoby Trzecie

d)     W systemie mieszanym

2.      Czy zdarzają się przypadki, że zawarto umowę z więcej niż dwoma organizacjami na ten sam rodzaj odpadu?

3.      Czy zasady i tryb dokumentowania wywiązania się z obowiązku odzysku i recyklingu są łatwe i zrozumiałe? Jeżeli nie proszę napisać dlaczego.

4.      Czy wzór na obliczenie opłaty produktowej jest zrozumiały?

5.    Czy pojęcia odzysku i recyklingu są zrozumiałe? Jeżeli nie to na czym polega niezrozumienie.

6.    Czy obowiązek odzysku i recyklingu wykonywany samodzielnie lub przez organizacje odzysku i osoby trzecie, jest rozumiany jako obowiązek niepodzielny (tylko samodzielnie lub tylko przez organizacje odzysku) czy też podzielny (część obowiązków recyklingu i odzysku wykonuje org. odzysku a cześć samodzielnie przedsiębiorca)?

7.      Czy kopie kart przekazania odpadów i faktury VAT są wystarczającymi dokumentami potwierdzającymi recykling? Jeżeli nie to dlaczego i jakie proponuje się zmiany?

8.      Czy i jakie trudności występują w pozyskaniu przez przedsiębiorców faktury VAT w przypadku pośrednictwa osób trzecich?

9.    Czy występują trudności we właściwej klasyfikacji odpadów opakowaniowych i poużytkowych  zgodnie z katalogiem odpadów. Jeżeli nie to jakie występują tutaj pomyłki?

10.            Czy zniesienie symboli PKWiU dla opakowań byłoby pomocne?

11.            Czy zakres asortymentowy opakowań i produktów objętych opłatami produktowymi jest właściwy, czy też należałoby dokonać w nim zmian.

12.            Czy ustalone roczne i docelowe wielkości odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych są właściwe, czy też należałoby je zmienić?

13.            Czy ustalone wielkości stawek opłat produktowych i depozytowych są właściwe, czy też należałoby je zmienić?

14.            Podstawowe trudności w wywiązywaniu się z obowiązku odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych.

15.            W przypadku przekazania obowiązku (wg cytowanej ustawy) organizacji odzysku, jeżeli organizacja odzysku „zniknie” z rynku kto powinien ponosić odpowiedzialność za niewykonanie obowiązku?

16.            Zalety i zauważone mankamenty obowiązującego aktualnie systemu opłat produktowych i depozytowych i propozycje jego zmian.

 


Załącznik 5

 

 

Ankieta V

 

Organizacje odzysku, osoby trzecie

 

Prosimy o odpowiedź na następujące pytania, wynikające z dotychczasowego doświadczenia i z ustawy z dnia 11 maja 2001 r. O obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej (Dz.U. 2001, nr 63, poz. 639).

 

1.      Czy zasady i tryb dokumentowania wywiązania się z obowiązku odzysku i recyklingu są łatwe i zrozumiałe? Jeżeli nie proszę napisać dlaczego.

2.      Czy wzór na obliczenie opłaty produktowej jest zrozumiały?

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin