tester sondy lambda.doc

(2730 KB) Pobierz
Tester sondy Lambda

Tester sondy Lambda

 

 

 

Wykonanie testera sondy Lambda jest bardzo proste nawet dla osób które stawiają pierwsze kroki w elektronice. Dzięki zastosowaniu układu LM 3914 który w swojej strukturze zawiera wszystkie elementy niezbędne do wysterowania LED, jedynie parę elementów zewnętrznych i mamy gotowy przyrząd.

Wykaz potrzebnych elementów:

 

Układ scalony - LM3914

Dioda - D1 dowolna krzemowa 1A służy do zabezpieczenia przyrządy przed odwrotnym podłączeniem do żródła prądu

Dioda LED - LD1 - LD10 dowolne kolory.

 

 

Kondensator elektrolityczny - 50 µf/50V

Rezystor - R1 1MΩ

Rezystor nastawny - P1,P2 4,7 KΩ ( P1 i P2 ustawiamy zakres napięciowy od 0,2 V do 1.2 V)

Wejście- sygnał badany z sondy Lambda 

 

 

Całość można zmontować na uniwersalnej płytce drukowanej, zresztą wszystkie elementy łącznie z obudową można nabyć w sklepach elektronicznych koszt nie przekroczy 30zł ! a mamy super

tester sprzedawany za 250 zł

 

 

 

 

 

 

 

 

Elektronika Hobby
Autobooster

Mała rzecz a cieszy! Dzisiaj monofoniczne radio o mocy 3W już nie wystarcza. Wysokiej jakości odtwarzacze kaset magnetofonowych, płyt CD i cała bateria głośników wymuszają stosowanie potężnych wzmacniaczy mocy, na przykład takich, Jak opisany poniżej autobooster. Jak pokazuje schemat elektryczny, nasz autobooster jest zbudowany bardzo prosto. Cała elektronika dla dwóch kanałów jest umieszczona w jednym układzie scalonym Philipsa TDA1552Q lub TDA1553Q. W układzie tym są dwie pary wzmacniaczy mocy, przy czym każda z par ma wspólne wejście, a jeden ze wzmacniaczy danej pary odwraca sygnał. Przy pełnym wysforowaniu amplituda sygnału wyjściowego jest określona przez napięcie akumulatora (14,4V) pomniejszone o ok. 1,5V (straty wewnętrzne wzmacniaczy). Jeśli więc np. napięcie na nóżce 6 wynosi 14,4V - 1,5V = 12,9V, to na nóżce 4 mamy napięcie komplementarne, czyli poziom masy +1,5V. Różnica potencjałów pomiędzy nóżkami 4 i 6 wynosi więc maksymalnie 11,4V. W porównaniu ze zwykłym stopniem mocy i sprzężeniem przez kondensator elektrolityczny mamy na głośniku dwa razy wyższe napięcie zmienne i płynie dwa razy większy prąd. Moc wyjściowa takiego układu jest czterokrotnie większa niż uzyskiwana ze zwykłego wzmacniacza.
Ze względu na własności TDA1553Q nóżki 1 i 13 są sterowane poprzez kondensatory sprzęgające; blokują one wpływ ewentualnej składowej stałej. Zadaniem potencjometrów montażowych P1 i P2 jest ograniczenie do dopuszczalnego poziomu sygnałów wejściowych (radio, odtwarzacz kaset lub CD). Obwody R1/C1 i R2/C2 tłumią zakłócenia w.cz. w liniach doprowadzających sygnał. Kondensator elektrolityczny C6 i kondensator C5 typu MKT przeciwdziałają zakłóceniom, które mogą się przedostawać przez przewody zasilające. Kondensator C7 nie ma nic wspólnego z odsprzęganiem lecz jest nieodzowny dla poprawnego działania wewnętrznego zabezpieczenia TDA1553Q. Zabezpieczenie to (nie występujące w tańszej wersji TDA1552Q) nadzoruje różnicę napięć na wyjściu i w wypadku zagrożenia ogranicza ją do 1V. C7 określa jak szybko to nastąpi i dla jego wartości jak na schemacie czas ten wynosi 0,5s.

Konfiguracja i konstrukcja 

Płytka drukowana może być łatwo obsadzona elementami. Układ scalony, ze względu na duże straty mocy, musi być dobrze chłodzony. Radiator, wymieniony w wykazie elementów, ma oporność cieplną mniejszą niż 0,8K/W i idealnie pasuje do obudowy. Nieodzowne jest dobre izolowanie układu scalonego od radiatora, np. przy pomocy podkładki mikowej lub silikonowej. Odrobina pasty przewodzącej ciepło na pewno nie zaszkodzi. Należy również pamiętać o tym, aby nie wystąpiły naprężenia mechaniczne pomiędzy radiatorem a zmontowaną płytką. Rysunek i zdjęcie tytułowe pokazuje wersję rozbudowaną boostera z dwoma odrębnymi wzmacniaczami stereo dla zestawów głośnikowych zamontowanych z przodu i tyłu naszego auta. Zanim sygnały sterujące zostaną podane do wejść wzmacniaczy, przechodzą przez zespół trzech potencjometrów stereo2. Przy pomocy P1 ustawia się balans, P2 określa siłę głosu, zaś P3 rozdziela moc pomiędzy głośnikami przednimi i tylnymi. Sygnał sterujący powinien być doprowadzony do boostera przewodem ekranowanym. Połączenia z głośnikami i zasilanie należy wykonać dostatecznie grubymi przewodami (minimum 2,5mm2). Zasilanie powinno być zabezpieczone szybkim bezpiecznikiem 7A i pobrane bezpośrednio z zacisków akumulatora.
Jeszcze jedno zalecenie: jeśli radio lub inne urządzenie, z którego chcemy sterować booster, posiada podobny wzmacniacz wyjściowy, to wykorzystujemy tylko jedno jego wyjście, łącząc go z boosterem poprzez kondensator szeregowy 470nF, drugie wyjście pozostawiając w spokoju.

Wymiary płytki: 57x53mm

Wykaz elementów:

R1, R2 - 470R
P1, P2 - 10k potencjometr montażowy
C1, C2 - 6,8nF
C3, C4 - 220nF
C5 - 100nF
C6 - 4700uF/25V stojący
C7 - 4,7uF/63V stojący
IC1 - TDA1552Q (http://www.elektronika.basnet.pl/katalog/tda1552q.zip); booster przystosowany do TDA1553Q
Radiator (SK85, 50mm)
2 zaciski AMP, kątowe, ze śrubami
4 zaciski AMP, pionowe (do podłączenia głośników)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin