TLUMAC~1.DOC

(28 KB) Pobierz
Rozdział 5

Rozdział 5. Ludzkie potrzeby i czynniki wpływające na uczestnictwo.

 

 

 

              W rozdziałach 2 – 4 traktowaliśmy o trzech różnych, ale mimo wszystko zachodzących na siebie pojęciach: zabawie, rekreacji i czasie wolnym. Jakkolwiek są one ograniczonej wartości pozwalają poznać niektóre potrzeby jednostek i tym samym dobra społeczności. Ten rozdział składa się z dwóch głównych części. Pierwsza jest związana z ludzkimi potrzebami, druga rozważa czynniki wpływające na uczestnictwo.

              Wspólnoty usługowe wolnego czasu i rozrywki  muszą się opierać na potrzebach ludzkich. Ale mimo to politycy, urbaniści i kierownicy mają niewystarczający wgląd w ludzkie potrzeby. Jak czas wolny, zabawa i rekreacja mogą się spotkać z takimi potrzebami? Ażeby poznać to, musimy wiedzieć jak najwięcej o ludzkich potrzebach  i jakie czynniki wpływają na to, że ludzie biorą udział w spędzaniu swojego czasu wolnego. Ten rozdział zatem próbuje krótko spojrzeć na ludzkie potrzeby w relacji z czasem wolnym.

              Po pierwsze, niektóre teorie o ludzkich motywacjach przedstawiają pytanie przybierające postać: czy czas wolny potrzebuje egzystować? Po drugie, rozpoznania robione ze społecznych potrzeb  i różnic pomiędzy potrzebami, a wymaganiami są dyskusyjne, równocześnie z ich odniesieniem do czasu wolnego i jego użyteczności  społecznej. Po trzecie, rozważane są czynniki wpływające na uczestnictwo, osobiste i okazjonalne.

              Czytając ten rozdział czytelnicy będzie w stanie odróżnić potrzeby od wymagań. Będą w stanie zrozumieć jak okazja czasu wolnego, wrażliwość i dawanie sobie rady, mogą spotkać się z kilkoma              s. 105

społecznymi i psychicznymi potrzebami ludzkimi. Zrozumieją znaczenie oferowanych różnorodności rodzajów aktywności i przeżyć różnych osób, w różnych etapach życia. Czytelnicy będą również zorientowani w skali wpływu wywierającego presję na jednostki dokonujące wyboru aktywności czasu wolnego. Zawodowcy czasu wolnego zrozumieją, że nie maja żadnego wpływu na czynniki i krótki czas innych. Jednakże, będą w stanie ocenić jaki wpływ mają w terminie planowania, dostarczaniu okazji, tworzeniu odpowiedniego otoczenia oraz naczelnego serwisu i udogodnień.

 

 

 

5.1 Ludzkie motywacje i potrzeby

 

 

 

              Pierwszą prostą oceną jest to, że ludzkie potrzeby są czymś co jest brakujące i deficytowe. To by definiowało jak „każdy brak lub deficyt wewnątrz indywidualności albo nabytego czyli psychicznego”. Potrzeby są tutaj rozróżniane na działania i są widziane jako te poprzedzające je; są przyczyną motywacji właściwie motywacją siebie samego. Inni identyfikują potrzeby z motywacyjną siłą.

              Mc Dougal próbował wytłumaczyć zachowanie jako zmniejszanie tego na serie wrodzonych, ale zmodyfikowanych odruchów. Teoria odruchów obecnie jest zupełnie odrzucana, ale teoria Mc Dougal’a jest w wielu dziedzinach punktem zwrotnym w teorii motywacji. To doprowadziło do dalszej próby usiłowania naukowego opisania zachowania, odkrycia dlaczego się zachowujemy tak, a nie inaczej. To prowadziło również wielu psychologów do poszukiwania bardziej szerokiego zakresu, szerszej koncepcji, która tłumaczyłaby ludzkie motywacje. Jedną z głównych koncepcji ocalenia teorii Mc Dougal’a był celowy, kierowany cel naturalnej części największej partii ludzkich zachowań.

              Napęd jest kierowanym celem, to wyswobodzenie energii. To jest główne rozważanie bycia motywującym czynnikiem w granicach ludzkiej indywidualności. Wydają się być różnego rodzaju napędy, takie jak napęd do jedzenia, napęd do seksu, odkrywczy napęd, i tak dalej. Młodzi mówią: „Napędy są utrzymującą się motywacją, raczej świeżą stymulacją. Napędy są aktywującą energią działania”.

              Wielu psychologów, którzy dostrzegają motywacyjny aspekt w ludzkich potrzebach jak napędy łączy to z koncepcją homeostazy. Ludzie mają podstawowe potrzeby utrzymujące stwierdzoną względną wewnętrzną stabilność. Potrzeby mogą być zatem  dostrzegane w określeniu składników, które przeszkadzają stabilizacji; napędy są siłą zmuszającą jednostki do odzyskania równowagi która została utracona.

              Stabilizacja jest najprostsza do zrozumienia w terminie psychologicznych potrzeb, na przykład, ulga zimna lub głodu. Potrzeby, które są w ludzkiej naturze, jak potrzeba osiągnięcia, własnego spełnienia i akceptacji, są trudniejszym sprawozdaniem terminu stabilizacji. Niemniej, wskazywana  w dyskusjach nad rekreacją w rozdziale trzecim, reguła „psychicznej stabilności” była stosowana przez Shivers’a  jako podstawa rekreacji.

              Wszystkie ludzkie zachowania są motywowane, według teorii Freudian’a. Nic się nie dzieje bez okazji, żadne zachowania nie okażą się przypadkowe. W ten sposób często zauważamy „pomyłkę Freudian’a”, codzienne błędy, wypadki i pomyłki językowe, bliskie bycie „wypadkowym”, jest przyczyną zgodnych i nieświadomych życzeń lub intencji.              S. 106

              W terminie motywacji, Freud ukazuje dwa podstawowe napędy ludzkiego bycia: seksualność i agresja. Podstawowym napędem, który motywuje wszystkie zachowania to nieświadome działania w podstawowym poziomie psychicznego myślenia. To nie są stałe wzory zachowań, ale funkcjonowanie z „zewnętrznych’ wymagań i skrępowania – „realności’ zewnętrznego świata.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin