SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE ii(7).doc

(25 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE ii

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II

Małgorzata Etmańska

 

Temat ośrodkowy: W naszej klasie

 

Temat dnia: Nowy kolega

 

Zapis w dzienniku: Zachowanie wobec nowych kolegów. Ustalenie kolejności zdarzeń w utworze „Wiewiórka”. Liczby w zakresie 20. Dodawanie liczb. Grosze. Wywiad. Pisownia wielką literą imion, ich zdrobnień i przezwisk.

 

Cel ogólny: Zapoznanie z pojęciem grosza

 

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- wysłucha czytanego tekstu;

- wyszuka odpowiednich fragmentów w tekście;

- ustali kolejność wydarzeń;

- przeprowadzi wywiad;

- policzy głoski i litery w wyrazie;

- rozwiąże krzyżówkę;

- wykona obliczenia w pamięci;

- samodzielnie wykona karty pracy matematyczne.

 

Metody: podająca, praktyczna, problemowa

 

Formy: indywidualna, zbiorowa

 

Środki dydaktyczne: podręczniki, karty pracy, karty pracy przygotowane przez nauczyciela, papierowe monety,

 

Tok zajęć:

1.      Słuchanie tekstu czytanego przez nauczyciela ze zwróceniem uwagi na to, kim była tytułowa „Wiewiórka”.

2.      Wyszukiwanie w tekście fragmentu, który mówi o wyglądzie dziewczynki. Głośne odczytanie.

3.      Ustalenie kolejności wydarzeń – K. 20 ćw. 1.

4.      Wyszukiwanie w opowiadaniu wszystkich przezwisk Agnieszki i podkreślenie ich. Zwrócenie uwagi na pisownię wielką litera.

5.      Przeprowadzenie wywiadu z kolegą lub koleżanką, która na przezwisko – K. 20 ćw. 4.

6.      Zdrobnienie imion  - K. 21ćw. 1, 2.

7.      Głoski i litery w wyrazach:

    1. Zabawa na dywanie. Nauczyciel podaje piłkę do ucznia, mówiąc jakiś wyraz. Zadaniem dziecka jest podzielić wyraz na litery i na głoski.
    2. Napisanie ilości liter i głosek w swoim imieniu w formie zdrobniałej – K. 21 ćw. 3.

8.      Rozwiązanie krzyżówki – K. 21 ćw. 5.

9.      W domu – K. 20 ćw. 3; K. 21 ćw. 4.

 

MATEMATYKA

10.  Rachunek pamięciowy: Oblicz sumę np. 2 i 3, 4 i 6, … .

11.  Na dywanie. Ćwiczenia z monetami:

    1. Porządkowanie monet: 1 gr – 2 gr – 5 gr – 10 gr – 20 gr – 50 gr.
    2. Zamienianie:
      1. 10 sztuk po 1 groszu na monetę 10 groszy;
      2. 5 sztuk npo 1 groszu na monetę 5 groszy;
      3. 2 sztuki po 1 groszu na monetę 2 grosze;
      4. Itp.

12.  Zapisanie w zeszytach.

1 grosz = 1 gr

13.  Wspólne rozwiązanie - K.M. 14 ćw. 1.

14.  Samodzielne rozwiązanie zadań – K. M. 14 ćw. 2, 3, 4, 5.

15.  Wklejenie do zeszytu zadania domowego.

16.  Podsumowanie dnia i samoocena.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin