SCENARIUSZ ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU
Małgorzata Etmańska
Temat wielotygodniowy: Do czego potrzebny jest prąd?
Temat dnia: Wykorzystanie urządzeń elektrycznych – czyli jak to się robi?
Cel ogólny: Uwrażliwianie na dźwięki, kształtowanie wyobraźni twórczej.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
Ø pozna nową literkę;
Ø pokaże do tej pory poznana literki;
Ø odpowiedni zareaguje ruchem na słyszane dźwięki;
Ø pokaże ruchem czynności;
Ø wytnie, pokoloruje i przyklei rysunek na odpowiedni arkusz szarego papieru.
Metody:
Ø podająca: rozmowa;
Ø praktyczna: drama, wykonanie pracy plastycznej;
Ø eksponująca: wykonanie wystawy.
Formy:
Ø indywidualna;
Ø zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
Ø książka Grzegorza Kasdepke pt.: „Niesforny alfabet”;
Ø wizytówki z imionami dzieci;
Ø płyta z utworami muzycznymi;
Ø rysunki do pracy plastycznej;
Ø 2 arkusze szarego papieru;
Ø klej;
Ø kredki;
Ø karty pracy do zakreślania literek.
Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel czyta dzieciom opowiadanie z książki pt.: „Niesforny alfabet”. Po przeczytaniu rozmawia z dziećmi na temat przeczytanego fragmentu.
2. Prezentacja nowej literki „K” - pisanej i drukowanej.
3. Wyszukiwanie w wyrazach do tej pory poznanych literek.
4. Określanie przez dzieci, na którym miejscu w wyrazie jest literka „k”.
5. Wyszukiwanie króla i królowej (dziecka, które na literkę „K” na początku imienia) oraz królewny i królewicza (dziecka , które ma w swoim imieniu literkę „k”).
6. Nauczyciel rozdaje uczniom teksty. Zadaniem dzieci jest zakreślenie odpowiednim kolorem literek:
Ø literka „a” – kolor czerwony;
Ø literka „c” – kolor niebieski;
Ø literka „k” – kolor zielony.
7. Zabawa ruchowa.
Nauczyciel włącza jakąś melodię. Zadaniem dzieci jest chodzić w jej rytmie. Nauczyciel co jakiś czas klaszcze. Zadaniem dzieci jest odpowiednie zareagowanie na ilość klaśnięć:
Ø 1 klaśnięcie – podskok;
Ø 2 klaśnięcia – skłon;
Ø 3 klaśnięcia – ukucnięcie.
8. Scenka dramowa. Nauczyciel prosi jedną chętną osobę do siebie i mówi jej na ucho jakąś czynność, jaką wykonuje się w domu. Zadaniem dziecka jest za pomocą ruchu pokazanie tej czynności.
Ø odkurzanie;
Ø gotowanie;
Ø granie na komputerze;
Ø oglądanie telewizji;
Ø rozmawianie przez telefon;
Ø suszenie włosów;
Ø prasowanie.
9. Praca plastyczna.
Nauczyciel wiesza na ścianie arkusze papieru, na których narysowane są dwa pomieszczenia – kuchnia i pokój. Rozdaje dzieciom rysunki urządzeń elektrycznych. Zadaniem dzieci jest pokolorowanie tych urządzeń i wycięcie ich, a następnie przyklejenie do odpowiednich pomieszczeń w taki sposób, aby wyposażyć każde pomieszczenie. Dzieci mogą również narysować urządzenia, o których nie było mowy podczas zajęć, jednak muszą pamiętać o tym, że urządzenia te muszą być elektryczne. Dzieci niepełnosprawne otrzymują od nauczyciela już wycięte urządzenia, a ich zadanie polega na tym, ze musza tylko pokolorować i przykleić rysunki do powieszonych arkuszy.
10. Wspólne powieszenie arkuszy na ścianie w sali.
11. Zakończenie zajęć.
ZIBI861