Najbardziej chorowite rasy psów.doc

(2525 KB) Pobierz

1. Buldog angielski

W swoim rodzinnym kraju dożywają średnio 6 lat, a przez ten czas cierpią na rozmaite choroby: od rozszczepu podniebienia stwierdzonego u ponad jednej czwartej szczeniąt, przez omdlenia pod wpływem wysiłku fizycznego, jakim jest dla nich… chodzenie, po trudności w oddychaniu i problemy skórne. Przyczyną aż 20 proc. śmierci jest wadliwe funkcjonowanie serca, niemal tyle samo powodują nowotwory oraz zaduszenie się.

 

2. Bokser

To prawdziwa parada różnych dolegliwości. Do najmniej poważnych należą stosunkowo częste alergie, dalej dysplazja stawów, kłopoty z drogami oddechowymi (przyczyną jest zniekształcony pysk). Jedną z najstraszniejszych chorób, z jakimi muszą się borykać opiekunowie tych zwierząt, jest epilepsja. Śmiertelne żniwo zbierają z kolei schorzenia serca oraz nowotwory – zwłaszcza mózgu. 

 

 

3. Cavalier King Charles Spaniel

 

 

W wieku 5 lat około połowa cavalierów ma problemy z sercem, w wieku 10-11 lat właściwie każdy. To znaczy z tych, które dożyją, bo spustoszenie sieje w tej rasie straszliwa choroba: syringomyelia. Tzw. syndrom Arnolda-Chiari to neurologiczna przypadłość, polegająca na przesunięciu się móżdżku i pnia mózgu w zbyt małej czaszce, wzrastającego ucisku i ciśnienia. Przebieg syringomyelii jest często dramatyczny, pies wyje z bólu i nie może funkcjonować, więc trzeba albo poddać go ryzykownej operacji, której ze sporym prawdopodobieństwem i tak nie przeżyje, albo uśpić. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Dog niemiecki

 

Doprowadzony do gigantycznych rozmiarów, do jakich nigdy nie był przeznaczony jego gatunek, dog nie radzi sobie z własnym ciałem. Jak u wszystkich dużych ras, występuje tu ryzyko wystąpienia dysplazji stawów biodrowych i łokciowych oraz skrętu żołądka. Prawdziwym problemem są jednak choroby serca, zbyt małego w stosunku do wielkości zwierzęcia. Dogi rzadko dożywają dziesięciu lat.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Mops

Poddane są drastycznemu inbredowi (szacuje się, że dziesięć tysięcy dzisiejszych mopsów stanowi genetyczny odpowiednik zaledwie pięćdziesięciu zwierząt), co widać po ich kondycji. Mają problemy m.in. z oddychaniem, przegrzewaniem się, wypadaniem gałki ocznej i zapaleniem spojówek, wypadającymi rzepkami kolanowymi oraz zapaleniem pofałdowanej skóry. Ciasno zawinięty ogon, u najbardziej cenionych psów nawet dwukrotnie, jest z kolei świadectwem problemów z kręgosłupem, w tym skrzywień i podatności na zwyrodnienia.

6. Basset hond

Karykaturalnie wydłużony pies jest w wysokim stopniu narażony na dyskopatię oraz paraliż, ciężkie uszy sprawiają, że w kanałach słuchowych często zagnieżdżają się bakterie beztlenowe powodujące bolesne zapalenia, widoczne spojówki mają tendencje do stanów zapalnych, a stosunkowo duża masa przy niewielkim wzroście powoduje, że basset podatny też jest na dysplazję oraz artretyzm. 

7. Pekińczyk

Z powodu miniaturyzacji pieski te mają trudności z samodzielnym porodem, występują też wady rozwojowe serca i naczyń krwionośnych. Najwięcej zagrożeń wiąże się jednak ze spłaszczeniem kufy i zmniejszeniem głowy – te czynniki są źródłem przypadłości takich jak wodogłowie, rozszczep podniebienia, omdlenia z braku tlenu oraz przegrzania, wypadanie gałki ocznej i owrzodzenie rogówki. Fałdy skóry na pyszczku łatwo stają się siedliskiem bakterii, co prowadzi do stanów zapalnych.

8. Bernardyn

Te łagodne olbrzymy ze względu na swoje gigantyczne rozmiary narażone są standardowo na skręt żołądka (jest to bardzo groźna przypadłość, śmiertelna w skutkach jeśli nie w pierwszym, to prawie zawsze w drugim przypadku wystąpienia) oraz dysplazję. Często pojawiają się też nawracające stany zapalne uszu i spojówek, zwyrodnieniowe zmiany stawów i kręgosłupa już u bardzo młodych psów, niewydolność krążenia, choroba wieńcowa, a także zawał mięśnia sercowego. 

 

 

9. Buldog francuski

Zniekształcona kufa powoduje niewydolność układu oddechowego, częste omdlenia, skłonności do przegrzewania i przemęczania. Jak wiele molosów, buldożki mają też skłonność do chorób serca, a ponadto często cierpią na dysplazję mieszków włosowych, alergie kontaktowe i inne choroby skóry (w tym stany zapalne na pofałdowanym pyszczku), histiocytarne zapalenie okrężnicy i choroby oczu.

10. Chihuahua

Najmniejsza na świecie rasa o typowych anatomicznych oznakach karłowatości (okrągła głowa, duże wyłupiaste oczy) często cierpi na choroby oczu, ma skłonności do anomalii neurologicznych, wad serca, wodogłowia, rozszczepu podniebienia oraz urazów fizycznych, z których pierwsze miejsce zajmuje zwichnięcie rzepki kolanowej.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin