Kiedy wydatki na zakup mebli możesz zaliczyć bezpośrednio do kosztów.doc

(37 KB) Pobierz
Kiedy wydatki na zakup mebli możesz zaliczyć bezpośrednio do kosztów

Kiedy wydatki na zakup mebli możesz zaliczyć bezpośrednio do kosztów?

Moja spółka wynajmowała wspólnie z inną spółką budynek wielolokalowy. W związku z przejęciem od tej firmy zajmowanej przez nią powierzchni spółka odkupiła od niej biurka, szafy i inne meble. Jak rozliczyć w kosztach podatkowych wydatki poniesione na zakup mebli, jeżeli cena żadnego z niech nie przekroczyła kwoty 3.500 zł netto?
Ponadto dowiesz się: Kiedy zakup mebli może być tzw. obiektem zbiorczym?

Cit-PitKlasyfikacja podatkowa wydatków poniesionych na zakup mebli jest uzależniona przede wszystkim od tego czy można je potraktować jako zestaw mebli, czy też możliwe jest potraktowanie każdego z nich jako oddzielnych elementów. A zatem jeżeli Twoja spółka zakupiła różnego typu biurka, szafy i inne meble, a ich wartość jednostkowa nie przekracza kwoty 3.500 zł, dopuszczalne będzie zaliczenie poniesionych wydatków bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.

Warto przy tym zadbać, aby na otrzymanej od sprzedawcy fakturze wyszczególnione zostały wszystkie zakupione meble wraz z właściwymi cenami jednostkowymi.

Jak rozliczysz zakup mebli tego samego rodzaju?

Podobnie będzie w przypadku zakupu mebli, które co prawda stanowią jeden typ mebli, ale poszczególne elementy nie stanowią zestawu. Jeżeli nie są one traktowane przez sprzedawcę jako całość, to przyjąć należy, że można wydatki poniesione na poszczególne elementy zaliczyć do kosztów podatkowych w sposób bezpośredni. W przeciwnym razie można narazić się na zarzut, że nie jest możliwe ustalenie kosztu pojedynczego elementu, co uzasadnia potraktowanie kupowanych mebli jako zestawu (obiektu zbiorczego).

koszty
Poznaj praktyczne rozwiązania
problemów z rozliczaniem kosztów!
kosztywfirmie.pl/BezplatnyNumer

Jak zakwalifikujesz zestaw mebli?

Inaczej będzie w przypadku gdy meble tworzą jeden połączony zestaw. W tej sytuacji uzasadnione jest potraktowanie poniesionych kosztów jako wydatków na nabycie środka trwałego. Na podstawie poglądów wyrażanych w orzecznictwie sądów administracyjnych można wskazać, że środkiem trwałym będą takie zestawy meblowe, które złożone są z wielu części składowych, np. segmentów, regałów, stołów i innych mebli, stanowiących pewną całość, która funkcjonalnie służy do prowadzenia określonego typu działalności gospodarczej. Powyższej kwalifikacji nie będzie zmieniał fakt, że w stosunku do zestawu meblowego istnieje możliwość dokonywania różnych aranżacji, np. poprzez zmianę układu, czy umieszczenie poszczególnych elementów mebli w różnych pomieszczeniach (wyrok NSA z 29 września 1999 r. sygn. akt SA/Sz 1560/98).

Czy zakup biurek do firmy zaliczysz do zestawu meblowego?

Podkreślić należy, że powyższa klasyfikacja dotyczy przede wszystkim zestawów meblowych wchodzących w skład kompleksowego wyposażenia pomieszczeń przeznaczonych do wykonywania określonej działalności, np. aptek. Z reguły nie będzie więc podstaw do potraktowania jako jeden środek trwały mebli takich jak biurka czy stoły, które stanowią wyposażenie pomieszczeń biurowych.

Kiedy zakup mebli może być tzw. obiektem zbiorczym?

Wszystkie powyższe uwagi znajdują swoje uzasadnienie w rozporządzeniu Rady Ministrów z 30 grudnia 1999 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych, do którego odwołują się przepisy ustawy o CIT dotyczące amortyzacji środków trwałych podstawową jednostką ewidencji w KŚT jest pojedynczy element majątku trwałego. Przy czym pojedynczym składnikiem majątku może być tzw. obiekt zbiorczy, np. zestaw meblowy. W związku z tym, aby rozstrzygnąć czy wydatki na meble zakupione do pomieszczeń biurowych można zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów, czy też będą one kosztem pośrednio (poprzez odpisy amortyzacyjne), należy w każdym przypadku odnieść się do charakteru kupowanych mebli.

Podstawa prawna:

·         art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.),

·         rozporządzenie Rady Ministrów z 30 grudnia 1999 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (Dz.U. nr 112, poz. 1317 ze zm.).

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin