Jak bezpiecznie przejść przez ulicę scenariusz.doc

(32 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć w grupie dzieci 4, 5-latnich

Scenariusz  zajęć w grupie dzieci 4, 5-latnich.

 

Opracowanie i prowadzenie: Barbara Zagórowska

 

 

Temat: Jak bezpiecznie przejść przez ulicę?

 

Cele:

·         Dziecko określa zasady przechodzenia przez

·         Dziecko reaguje na zmiany zachodzące w muzyce

·         Dziecko wymienia zasady bezpiecznego zachowania się na drodze

·         Dziecko używa wyrazów dźwiękonaśladowczych

·         Dziecko wdraża się do zachowania szczególnej ostrożności na drodze oraz do przechodzenia przez jednię tylko w oznaczonych miejscach.

 

Środki dydaktyczne:

 

Ilustracje do opowiadania pt.: Zwierzęta na wycieczce” E. Piechy-Pietrzyk , Cd z nagraniem muzyki do zabawy .: „Jedziemy pociągiem do przedszkola”, Cd z nagraniem muzyki do zabawy .: „Rowery”, obrazek sygnalizatora świetlnego, krążki: czerwony i zielony, obrazek zebry-pasy z czarnego i białego kartonu, zawieszki z obrazkami emblematów samochodów i pieszych, krążki zielony i czerwony.

 

Przebieg:

 

1.      Zabawa z opowiadaniem pt.: „Zwierzęta na wycieczce” E. Piechy-Pietrzyk                       z wykorzystaniem ilustracji.

2.      Rozmowa na temat treści opowiadania.

3.      Zabawa ruchowa pt.: „Jedziemy pociągiem do przedszkola”, przy muzyce (Muzyczna Akademia Przedszkolaka, cz.2, muzyka M. Staniek, s.33, CD 26).

 

Przed rozpoczęciem zabawy dzieci ustawiają się w długi pociąg, który zawiezie wszystkie dzieci do przedszkola. Dzieci stoją jedno za drugim i wraz z rozpoczęciem akompaniamentu piosenki wszyscy ruszają w długą drogę. Zabawa w pociąg polega na szybkim reagowaniu na zmiany, jakie będą zachodziły w muzyce.

Przebieg zabawy:

Podczas jazdy pociągiem dzieci będę przeżywały wiele przygód, które sygnalizowane będą zmianami, jakie usłyszymy podczas akompaniamentu, a mianowicie:

- melodia zagrana na dźwiękach wysokich – pociąg jedzie po wysokim moście (dzieci puszczają ramionka swojego kolegi i unoszą rączki wysoko do góry)

- melodia zagrana na dźwiękach niskich – pociąg wjechał do tunelu (wszystkie dzieci poruszają się w przysiadzie)

- tempo wolne lub szybkie – pociąg zwalnia lub przyspiesza (dzieci dostosowują swoje kroki do tempa utworu).

4. Omówienie ilustracji sygnalizatora świetlnego, zasad jego działania i zastosowania.

5. Zabawa gimnastyczna „Rowery” – dzieci wraz z akompaniamentem wykonują ruchy pedałowania, wolno lub szybko wg propozycji z książki Muzyczna Akademia Przedszkolaka, cz. 2., s.31,  piosenka nr 25. Zabawa w pozycji leżącej oraz stojącej.

6. Rozwiązanie zagadki

W kostiumiku czarno-białym w ZOO ją zobaczyć możesz.

Przejść przez jezdnię krokiem śmiałym także ci pomoże         (zebra)

Układanie przejścia dla pieszych z pasków białego papieru i czarnego.

7. Zabawa dydaktyczna: „Przejście przez ulicę”.

N-el dzieli dzieci na dwie grupy. Pierwsza grupa to samochody, druga –piesi. Gdy prowadzący pokazuje grupie I światło zielone – „samochody” jadą, gdy pokazuje światło czerwone - „samochody” się zatrzymują, a przez ulicę przechodzą piesi.

 

       8. Zabawa Myjnia samochodowa” wg Muzycznej Pedagogiki zabawy, cz.2, s.37,

          Cd 29

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin