Wśród znanych nam drobnoustrojów są również i takie.docx

(11 KB) Pobierz

Wśród znanych nam drobnoustrojów są również i takie, które żyją mimo braku tlenu - stąd ich nazwa:beztlenowce. Beztlenowcem jest pałeczka jadu kiełbasianego. Pałeczka ta może znaleźć się w różnych konserwach, szynce, kiełbasie. Żyjąc np. w konserwie wytwarza ona bardzo silny jad i zatruwa ją. Nadto wytwarza ona też i gaz. Dlatego nigdy nie należy spożywać konserwy, jeżeli stwierdzono uwypuklenie puszki konserwowej lub po przebiciu usłyszymy charakterystyczny syk wydobywającego się gazu.

Zdarza się nieraz, że zatrute konserwy jadło 5 osób, a zatruciu uległy 3 osoby. Dzieje się tak dlatego, że tylko te 3 osoby trafiły na zatrute jadem kawałki konserwy czy kiełbasy.

Objawy zatrucia jadem kiełbasianym, w przeciwieństwie do innych zatruć pokarmowych, występują dość późno, bo dopiero w 12 do 36 godzin, najdłużej do 5 dni po zjedzeniu jadu. Im młodsza jest zatruta osoba i im więcej spożyła jadu, tym wcześniej wystąpią objawy zatrucia.

Jad kiełbasiany działa silnie porażająco na mięśnie całego organizmu, a więc i przewodu pokarmowego. Tym tłumaczy się więc fakt, że w porażonym żołądku zalega zatrute pożywienie.

Jak zatem postępować w przypadku zatrucia jadem kiełbasianym ? Ratowanie zatrutego zaczynamy od płukania żołądka, jeżeli nawet od zatrucia upłynęło kilka godzin. Zatruty człowiek czuje się osłabiony i zmęczony. Leży bezwładnie i mówi z trudem. Ma zawroty i bóle głowy, zaparcie stolca, nudności i duże trudności przy połykaniu nawet płynów (jest to objaw porażenia mięśni przełyku i gardła). Temperatura ciała obniża się i to jest nieraz momentem rozpoznawczym w zatruciu jadem kiełbasianym. Do typowych objawów zatrucia jadem kiełbasianym należy też podwójne widzenie, opadnięcie powiek, duże trudności przy oddychaniu, ślinotok.

Zatruty, mimo ciężkiego stanu, jest przytomny aż do śmierci, która może nastąpić 4-8 dni po zatruciu. Jeżeli chory przeżyje 9 dni, to zwykle zaczyna zdrowieć, ale bardzo powoli.

Jeśli zatem stwierdzimy objawy nasuwające przypuszczenie, że może to być zatrucie jadem kiełbasianym, natychmiast przewozimy chorego do szpitala. Należy też zabrać resztki pożywienia. Badanie ich pozwoli ustalić rozpoznanie. W szpitalu lekarz wykonuje płukanie żołądka. Wstrzykuje się też surowicę przeciw jadowi kiełbasianemu, która jest jedynym skutecznym środkiem w zatruciu jadem kiełbasianym.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin