Aromaterapia.doc

(22 KB) Pobierz
Aromaterapia

Aromaterapia

 

Aromaterapia to metoda medycyny naturalnej polegająca na terapii wielu dolegliwości olejkami eterycznymi z roślin stosowanymi poprzez inhalacje (kominki aromaterapeutyczne, inhalatory, nawilżacze powietrza, oraz przez skórę (masaże, kąpiele, okłady, kosmetyki).

Historia od czasów najdawniejszych wskazuje, że ludzie używali olejków eterycznych do wielu różnych celów, wśród których działania terapeutyczne były najważniejsze. Współczesne badania wykazały, że olejek różany zawiera składniki o działaniu relaksującym i nasennym. Wiele znanych w medycynie ludowej sposobów leczenia opiera się na bezpośrednim lub pośrednim stosowaniu olejków eterycznych. Wiadomo na przykład, że w czasach wielkich epidemii nie ulegali im rękawicznicy, ponieważ szczególnie w średniowieczu było w zwyczaju mocno perfumować skórzane rękawiczki. Historia opowiada też o angielskim średniowiecznym miasteczku, które uniknęło epidemii cholery, ponieważ cała ludność trudniła się uprawą i destylacją lawendy.

Wiele lat później Francuz Gatefosse potwierdził antyseptyczne działanie olejku lawendowego lecząc rannych żołnierzy w czasie pierwszej wojny światowej. Jest on twórcą określenia "Aromaterapia" i autorem pierwszej książki na ten temat.

Polska nazwa aromaterapia, w dosłownym tłumaczeniu z języka francuskiego /aromatherapie/ oznacza terapię zapachem. Nie jest to jednak określenie w pełni ścisłe. Aromaterapia wykorzystuje wiedzę zarówno o wpływie zapachu na stan emocjonalny i samopoczucie człowieka, jak również inne właściwości olejków eterycznych /bakteriobójcze, przeciwzapalne, rozkurczające, rozgrzewające/.

AROMATERAPIĘ w Polsce wprowadzili autorzy książki "Pachnąca Apteka - Tajemnica Aromaterapii" dr Władysław S. Brud i dr Iwona Konopacka-Brud.

Współcześnie aromaterapia przeżywa w ostatnim okresie wielki rozkwit. Powodem ogromnej popularności aromaterapii jako metody leczniczej jest fakt, że stosowane są w niej wyłącznie naturalne i czyste substancje roślinne nie wywołujące efektów ubocznych. Na popularność aromaterapii wpływa również bardzo wysoka skuteczność w leczeniu i w profilaktyce zdrowotnej.

 

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin