scenariusz zajeć dla dzieci 3 letnich ,,Buda dla psa''.doc

(37 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z DNIA 09

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z DNIA 09.XI.2004.

DZIECI 3 -4 LETNIE

 

TEMAT BLOKU: ,,Mój przyjaciel pies”

TEMAT DNIA: ,, Buda dla psa”

 

 

CELE OGÓLNE:

- poznanie charakterystycznych cech zwierząt na przykładzie psa;

- nazywanie wyglądu psa dorosłego i młodego; sposobu poruszania się i odżywiania;

- rozpoznawanie głosu wydawanego przez te zwierzę;

- wprowadzenie pojęcia duży i mały;

- wprowadzenie pojęcia para, utrwalenie liczebników: jeden, dwa;

- zapoznanie z podstawowymi figurami geometrycznymi na podstawie wyglądu budy dla psa tj: koło , kwadrat, trójkąt;

- utrwalenie figur geometrycznych: koło, kwadrat, trójkąt na podstawie zabaw ruchowych;

- usprawnianie palców, rozwijanie wyobraźni poprzez prace plastyczną;

 

CELE SZCZEGÓŁOWE:

- dziecko zna cechy psa;

-dziecko nazywa wygląd psa, zna sposób jego poruszania się oraz odżywiania;

-dziecko rozpoznaje głos jaki wydaje to zwierzątko;

- dziecko sprawnie operuje pojęciami: duży, mały;

-dziecko posługuje się liczebnikami głównymi: jeden, dwa;

- dziecko zna wygląd podstawowych figur geometrycznych;

-dziecko podczas zabawy rozpoznaje poznane figury;

-dziecko prawidłowo wykonuje pracę plastyczną;

 

METODY:

-słowna: przekazywanie żywym słowem treści związane z tematem;

-oglądowa: obserwacja ilustracji dotyczących tematu;

-czynna: działania dzieci;

- zajęcia praktyczne;

 

 

-1-

 

FORMY:

- zbiorowa;

-zbiorowa zróżnicowana;

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

- ilustracja psa małego i psa dużego, ilustracja budy dla psa, piosenka ,,Piesek”-, kalendarz muzyczny; klej, blok, papier kolorowy, sylwety figur geometrycznych tj: koło, kwadrat, trójkąt; emblematy figur geometrycznych tj: koło, kwadrat, trójkąt, stojaki z figurami geometrycznymi.

 

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

I. 1.Dzieci siedzą na dywanie. Nauczycielka zaprasza ich do zabawy muzyczno- ruchowej pt: ,,Piesek”. Zachęca do improwizacji ruchów podczas śpiewania.

 

Piesek

Biegnie piesek koło pola

Przebiera łapkami,

Chodź tu piesku do przedszkola

I pobaw się z nami;

Hau, hau, hau, hau, hau, hau

Bawić z dziećmi bym się chciał

Hau, hau, hau,

Bawić bym się chciał.

 

2. Po skończonej zabawie ruchowej nauczycielka zaprasza dzieci do tablicy graficznej , na której umieszcza postać małego i dużego pieska oraz dwie miseczki i dwie kości dla psa. Zadaje dzieciom pytania.

- Jakie zwierzątko umieściłam na tablicy?

- Wskażcie ,który piesek jest mały, a który duży?

-  W czym pieski jedzą?

- Co pieski jedzą?

- Ile misek i kości jest umieszczonych na tablicy?

- W czym pieski mieszkają?

3. Nauczycielka umieszcza na tablicy budę dla psa złożoną z trzech figur geometrycznych tj: koło, kwadrat, trójkąt. Zapoznaje dzieci z wyglądem i nazwą tych figur.

 

-2-

 

Przedstawia figury geometryczne na podstawie dużych emblematów - każdą z tych figur omawia, po czym buduje z tych figur budę.

Nauczycielka prosi dzieci ,aby wstały z dywanu i zrobiły duże koło po czym prosi aby dzieci odwróciły się w stronę okna. W sali znajdują się trzy okna.

Na każdym z nich nauczycielka powiesiła duże i wyraźne figury geometryczne.

Na pierwszym oknie wiszą koła, na drugim kwadraty, a na trzecim trójkąty.

Nauczycielka zaprasza dzieci do zabawy utrwalającej znajomość figur geometrycznych. Dzieci biegają po sali, na hasło: ,, kwadrat” dzieci ustawiają się przy oknie, gdzie wiszą kwadraty; na hasło :,,koło” dzieci  ustawiają się przy oknie, gdzie wiszą koła; na hasło: ,,trójkąt” dzieci ustawiają się przy oknie gdzie wiszą trójkąty.

4.Po zabawie nauczycielka ponownie zaprasza dzieci do tablicy tematycznej, na której umieszczona jest postać małego i dużego pieska oraz dwie miseczki i dwie kości dla psa, 2 budy zbudowane z figur geometrycznych. Zadaje dzieciom pytania.

- Jaką budę ma mały piesek?

- Jaką budę ma duży piesek?

-Która kość przeznaczona jest dla dużego psa?

-Jaka miskę ma mały pies?

-Z jakich figur zbudowana jest buda?

-Która buda jest pieska dużego?

-Jaką figurę geometryczną przedstawia wejście do budy?

5.Zaproszenie do zabawy ruchowej pt: ,,Duże i małe pieski”

Dzieci zostają podzielone na dwie grupy. Jedna grupa otrzymuje emblematy na szyję z obrazkiem ,,małego psa” – druga grupa- emblematy z obrazkiem ,,dużego psa”. Z boku sali znajdują się obręcze ,,budy”. Na hasło ,,małe pieski na spacer” dzieci ,,małe pieski” czworakują: ,,duże pieski” siedzą w budzie. Na hasło ,,pieski do budy” powracają do obręczy. Analogicznie powtarzają zabawę ,,duże pieski”.

6. Zaproszenie do zabawy  muzyczno-ruchowej pt: ,, Tańczące figury”

Dzieci zostają podzielone na trzy grupy ( na szyi mają trójkąty, kwadraty, koła). Tańczą do muzyki, na przerwę zatrzymują się przed stojakami z taką samą figurą, jaka mają na szyi. Czyli do stojaka z figurą przedstawiającą ,,koło’’- podchodzą dzieci, które na szyi mają emblematy z ,,kołami’’;do stojaka z figurą przedstawiającą ,,kwadrat” - podchodzą dzieci, które na szyi mają emblematy z ,,kwadratami”; do stojaka z figurą przedstawiającą ,,trójkąt” podchodzą dzieci, które na szyi mają emblematy z ,,trójkątami”.

 

-3-

 

 

II.1. Nauczycielka zaprasza dzieci by usiadły na dywanie. Tłumaczy prace jaką za chwile będą miały do wykonania.

,,Buda dla psa” - praca plastyczna z wykorzystaniem kolorowego papieru. Zadaniem dzieci jest przyklejenie na kartkę z bloku budy dla psa z przygotowanych wcześniej trzech elementów tj: figur geometrycznych trójkąt( dach), kwadrat( podstawa budy) ,koło ( wejście do budy).

2. Ocena i wystawa wykonanych prac przez dzieci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-4-

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin