scenariusz zajeć dla dzieci 3 letnich ,,W krainie bajek;,,Kopciuszek''.doc

(28 KB) Pobierz
mgr

RENATA CZUBIŃSKA

 

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW Z DNIA 03.III.2005.

  3 LATKI

 

TEMAT BLOKU: ,,W krainie bajek”.

TEMAT DNIA: ,,Dobra wróżka dla Kopciuszka”

 

 

CELE OGÓLNE:

- współdziałanie w grupie poprzez wspólne zabawy ruchowe;

- zachęcanie dzieci do wspólnej zabawy przed rozpoczęciem zajęć;

-stworzenie sposobu możliwości przewidywania tematu zajęcia na podstawie  zagadki;

- rozwijanie sprawności umysłowej poprzez ćwiczenia w rozwiązywaniu zagadek dotyczących ulubionych bohaterów bajek;

- ocena postaw bohaterów oraz ich problemów moralnych ( dobra i zła, miłości, życzliwości, opiekuńczości) na podstawie teatrzyku pacynek ,,Kopciuszek” Charles Perrault;

- uświadomienie dzieciom wartości płynących z bajki poprzez wspólną rozmowę;

- wyeksponowanie istotnej roli dobrej wróżki występującej w bajce;

- zachęcanie do prawidłowego wykorzystania elementów znajdujących się stoliku podczas pracy plastycznej;

 

CELE SZCZEGÓŁOWE:

- dziecko potrafi wspólnie bawić się ze swoimi rówieśnikami;

- dziecko potrafi przewidzieć temat zajęć na podstawie zagadki;

- dziecko zna bohaterów bajek, potrafi na podstawie skojarzeń rozwiązać zagadki;

- dziecko z zainteresowaniem ogląda teatrzyk pacynek ,,Kopciuszek” Ch. Perrault;

-dziecko odpowiada na zadawane przez nauczycielkę pytania dotyczące oglądanego teatrzyku;

- dziecko zna wartości płynące z bajki;

-dziecko prawidłowo wykorzystuje elementy wytworów plastycznych podczas pracy;

 

 

METODY:

- oglądowa: oglądanie różnego rodzaju pomocy wykorzystanych podczas zajęcia;

 

-1-

 

oglądanie sylwet bohaterów bajki;

-słowna: przekazywanie żywym słowem treści związanych z tematem; uświadomienie wartości płynących z bajki;

- zajęcia praktyczne;

 

 

FORMY:

- zbiorowa;

- zespołowa;

 

ŚRODKI:

- sylwety bohaterów bajki ,,Kopciuszek”; bajka ,,Kopciuszek” Ch. Perrault, strój wróżki; sylwetka pantofelka dla każdego dziecka; kolorowo pomalowany ryż sypki, klej, pędzelki;

 

PRZEBIEG ZAJECIA:

I. Nauczycielka wita zgromadzonych rodziców i zaprasza do wspólnego oglądania swoich dzieci podczas wspólnych zabaw oraz zajęcia.

1. Zaproszenie dzieci do wspólnej zabaw muzyczno – ruchowych o różnorodnej tematyce pt: , Przyjaciele z ekranu”; ,,Pingwinek”; ,, Tańczymy lambado”.

Nauczycielka zachęca wszystkie dzieci do brania czynnego udziału w zabawach, po czym prosi dzieci, by usiadły w grupce na dywanie.

2.Nauczycielka czyta zagadkę. Stwarza im w ten sposób możliwość przewidywania tematu zajęcia.

 

,,Jaka to dziewczynka ma roboty wiele,

A na pięknym balu gubi pantofelek?”

3. Po otrzymaniu od dzieci odpowiedzi nauczycielka nadal zadaje dzieciom zagadki poprzez własne skojarzenia dotyczące znanych przez dzieci bajek.

   ♦Co to za bajka, o dziewczynce w czerwonym ubranku, która idzie do chorej babci zanieść koszyczek pełen przysmaków, po drodze spotyka wilka?’’(Czerwony Kapturek)

  ♦Co to za bajka ,o dwójce rodzeństwa, którzy zostawieni przez rodziców w lesie napotykają domek Baby Jagi zrobiony z czekoladowych słodyczy?( Jaś i Małgosia)

♦ Co to za bajka o chłopczyku, który został wystrugany z drewna przez pewnego stolarza, chłopczyk ten ma długi nosek (Pinokio)

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin