Czekając na Św. Mikołaja - 4 latki .doc

(47 KB) Pobierz
Konspekt zajęć otwartych z udziałem rodziców

Konspekt zajęć otwartych z udziałem rodziców

 

Grupa:                              Dzieci 4-letnie

Temat:                             Czekając na Św. Mikołaja

Rozwijamy w dzieciach poczucie własnej wartości

 

Cele ogólne:

·         Zacieśnienie więzi między rodzicami, nauczycielkami i dziećmi,

·         Uświadomienie dzieciom ich mocnych stron,

·         Rozwijanie w dzieciach poczucia własnej wartości przez podkreślanie ich wyjątkowości, możliwość odnoszenie sukcesu,

·         Skłonienie do autorefleksji i rozwijanie pozytywnej samooceny,

·         Doskonalenie umiejętności rozpoznawania, nazywania i wyrażania emocji oraz rozpoznawania ich przyczyn,

·         Zacieśnianie więzi grupowych, identyfikowania się z grupą rówieśniczą,

·         Wdrażanie dzieci do przestrzegania norm współżycia w grupie, wprowadzanie w kulturę bycia,

·         Nabywanie przez dzieci doświadczeń w mówieniu i byciu słuchanym,

·         Doskonalenie procesów poznawczych – pamięci, uwagi, spostrzegania, porównywania, wnioskowania.

·         Rozwijanie ekspresji ruchowej, plastycznej, muzycznej.

 

Cele operacyjne:

Dziecko:

·         uświadamia sobie swoje mocne strony poprzez informację od rodzica,

·         potrafi wybrać symbole umiejętności, które wg niego są jego mocną stroną i potrafi o nich opowiedzieć

·         cieszy się z osiągniętych rezultatów własnej pracy,

·         wie w jakiej porze roku obchodzi urodziny,

·         rozpoznaje, nazywa i wyraża mimiką i ruchem ciała emocje: radość, smutek, złość, zdziwienie,

·         potrafi się przywitać z wykorzystaniem: zwrotów grzecznościowych, mimiki, gestów,

·         zna hasło i symbol grupy, potrafi zaśpiewać hymn grupowy,

·         wie jak powinno zachowywać się w przedszkolu - potrafi odczytać symbole zawarte w kodeksie grupowym,

·         uważnie słucha wypowiedzi innych – nie przerywa, czeka na swoją kolej wypowiedzi,

·         potrafi opowiedzieć o  Św. Mikołaju,

·         potrafi ułożyć obrazek z 4 części,

·         potrafi zaśpiewać piosenkę o Mikołaju,

·         ilustruje ruchem muzykę,

·         rozpoznaje wizytówkę ze swoim imieniem wśród innych,

·         przelicza elementy w zakresie 1-5 i porządkuje je rosnąco,

·         naśladuje ruchem proste czynności.

 

Metody:                            Rozmowa, praca z obrazkiem, ćwiczenia praktyczne, drama,

Formy pracy:              Indywidualna, zbiorowa, grupowa

Pomoce:              Obrazki pocięte na 4              części: kominiarz, klaun, Mikołaj,kącik lalek; karty pracy: „To jest mój kochany (-na) synek, córeczka ...”, „Jestem mistrzem w ....”, zestaw symboli z Kodeksu Biedroneczek dla każdego dziecka, List od Św. Mikołaja: z 4 kopertami z zadaniami, buźki mimiczne (radość, smutek, złość, zdziwienie), nagranie Dżingis- Khan, opowiadanie „Przygoda Mikołaja”, tablica urodzinowa z symbolicznymi oznaczeniami pór roku, wizytówki z imionami dzieci, mała piłeczka gąbkowa, pudełko – prezent z: listem, odznakami grupy dla każdego dziecka, orzeszkami owiniętymi w folię aluminiową, ulotką dla rodziców, plakat do ewaluacji zajęć

 

Przebieg zajęć:

1.     Zaproszenie rodziców do wspólnej zabawy piosenką ilustrowaną ruchem:

„Stań z nami w koło – będzie nam wesoło.

Stań z nami w koło – będzie nam wesoło.

Zatańcz z nami raz i dwa i zaśpiewaj uha ha !

              Zatańcz z nami raz i dwa i zaśpiewaj uha ha !

                            Podam ci rękę prawą, a tobie podam lewą.

                            Będziemy razem w koło tańcować.

                            Będziemy razem w koło tańcować.”

2.     Zabawa integracyjna „Dwa rzędy” – przywitanie się uczestników zajęć

Mijamy się witając:

·         uśmiechem

·         skinieniem głowy

·         gestem ręki

·         uściskiem dłoni i słowami „dzień dobry”, „Jak miło cię (pana, panią) znowu widzieć”

·         uściskiem i okrzykiem „Oh!”

3.     „Kto nas wkrótce odwiedzi? – składanie obrazków z części; praca zespołowa.

Dzieci siadają przed tablicą na której przypięte są pocięte obrazki: kominiarza, Mikołaja i klauna. Chętne dzieci dopasowują kolejne fragmenty na przygotowanych kartkach aż  złożą wszystkie obrazki. Nazywają ułożone postacie. Domyślają się kto wkrótce  będzie naszym gościem.

4.     „Co wiemy o Św. Mikołaju?” – rozmowa z dziećmi

Ustalenie zasad rozmowy – Kto chce zabrać głos podnosi rękę i po otrzymaniu od N. piłeczki wypowiada się. Pozostałe dzieci uważnie słuchają, nie przerywają koledze.

Dzieci wypowiadają się wokół zaproponowanych przez nauczycielkę tematów:

Kto to jest Św. Mikołaj? Jak wygląda? Co robi? Jaki jest?

5.     „Worek Św. Mikołaja” – ćwiczenia dramowe

Dzieci pokazują ruchem jak Mikołaj: dźwiga na plecach ciężki worek, ciągnie worek po ziemi, pcha worek, toczy worek.

6.     „Co ma Mikołaj w worku?” - wspólne śpiewanie piosenki „Mikołaju, Mikołaju”

7.     „List od Św. Mikołaja”

Dzieci domyślają się na podstawie adresu z symbolem biedronki  do kogo jest list, który znalazła pani woźna pod drzwiami przedszkola. Odczytują  nadawcę po postaci na odwrocie koperty.

N. odczytuje dzieciom list, w którym Św. Mikołaj zaprasza dzieci do wykonania wspólnie z rodzicami i nauczycielkami kilku zadań. Nagrodą za wykonanie każdego z nich będzie jeden fragment obrazka stanowiący w całości miejsce, gdzie Mikołaj schował prezent dla dzieci, rodziców i nauczycielek.

8.     „Mikołajowe zadania”

Nauczycielka przypina  na tablicy koperty z zadaniami. Dzieci przeliczają ilość kropek na każdej kopercie i porządkują je rosnąco, ustalając kolejność wykonywania mikołajowych zadań..

ZADANIE 1              „Czym podróżuje Św. Mikołaj?”

Wspólny z rodzicami taniec „Mikołajowy zaprzęg” na bazie tańca integracyjnego Dżingis-Khan

ZADANIE 2              „Co zobaczył Św. Mikołaj?”

N. opowiada historyjkę o Mikołaju przerywając ją w chwili, gdy Mikołaj wchodzi do pokoju.

Dz. losują buźkę mimiczną wyrażającą, to co wtedy czuł (radość, smutek, złość, zdziwienie).

Następnie wspólnie z rodzicami wymyślają, co Mikołaj zobaczył w pokoju.

Dzieci po kolei prezentują zakończenie historyjki. nazywając uczucie Mikołaja,  ilustrując je
mimiką i ruchem ciała oraz podając jego przyczynę - kończąc zdanie: „Mikołaj był ..., bo ...”

„Jak zachowywał się Mikołaj, gdy był...”

N. pokazuje buźkę mimiczną, a wszystkie dzieci ilustrują ją mimiką i ruchem.

ZADANIE 3              „List do Św. Mikołaja”

Rodzice – wypełniają kartę pracy „To jest mój (moja) kochany (kochana) synek (córka) ..............

       odrysowują prawą dłoń dziecka i wpisując na palcach mocny strony swojego dziecka wg    wypisanych
       kategorii (wie, zna, potrafi, lubi, jest). Potem mówi dziecku o jego pozytywnych cechach.

                     Dzieci – wypełniają po wyjaśnieniu nauczycielki kartę pracy „ Jestem mistrzem w ...”, wklejając
       wybrane przez siebie symbole umiejętności (zawarte w Kodeksie Biedroneczek), których
       przestrzeganie jest w mniemaniu dziecka jego mocną stroną. Dzieci mogą dorysować inne
       umiejętności, z których są dumne.

         Po zakończeniu pracy rodzice i dzieci przypinają swoje listy w wybranym miejscu sali.

     ZADANIE 4              „Moje urodziny”

                   Odszukanie przez dzieci wizytówki z imieniem i przypięcie jej wspólnie z rodzicem na symbolu
     odpowiadającym porze roku, w której urodziło się dziecko – na przygotowanej tablicy urodzinowej.

                  Ustalenie wspólnie z rodzicami grupowego rytuału  obchodzenia przez dzieci urodzin w 
     przedszkolu.

9.     „Gdzie schowany jest prezent od Św. Mikołaja?”

Odszukanie miejsca ukrycia pudełka z prezentem na podstawie ułożonego obrazka – szukają go dzieci, które w imieniu mają literkę M, m (początek imienia Mikołaja).

10. „Biedroneczki – to my!”

Rozdanie dzieciom znaczków grupy „Biedroneczki” – prezentu od Mikołaja

Wspólne zaśpiewanie hymnu grupy i recytacja hasła grupowego.

Wręczenie rodzicom orzeszków szczęścia i listu od Mikołaja.

11. Pożegnanie „Iskierka przyjaźni” – podziękowanie za wspólną zabawę.

12. Ewaluacja zajęć – „Na pożegnanie dokończ zdanie: „Zajęcia były .......

Rodzice zapisują swoje oceny na dużym plakacie – worku.

2

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin