SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI
NAUCZYCIEL: Adrian Weredycki
KLASA: VI
TEMAT: Powtórzenie wiadomości o liczbach całkowitych.
BAZA MERYTORYCZNA:
Uczeń:
· Zna pojęcia:
- liczby ujemnej
- liczby przeciwnej do danej
- osi liczbowej
· Zna własności dodawania
• Umie wykonywać działania na liczbach całkowitych zgodnie z kolejnością wykonywania działań
· Potrafi porównywać liczby całkowite
· Wie w jakich sytuacjach życia codziennego można wykorzystać liczby ujemne
CELE:
· Utrwalenie wiadomości o liczbach całkowitych
METODY: praktyczno - aktywizująca, praca w grupach.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
· Karty pracy
ZASADY NAUCZANIA:
· zasada systematyczności (powtórzenie znanych już wiadomości)
· zasada poglądowości
TOK LEKCJI:
1. Sprawy organizacyjne (powitanie, sprawdzenie obecności)
2. Sprawdzenie zadania domowego.
3. Wprowadzenie do lekcjiN: Zapiszcie temat lekcji: Powtórzenie wiadomości o liczbach całkowitych.N: Dzieli uczniów na 4 równoliczne grupy.
Wyjaśnia uczniom regulamin konkursu:
Zadaniem drużyny jest prawidłowe rozwiązanie wylosowanych zadań.Każda drużyna losuje: - 1 zadanie I stopnia- 1 zadanie II stopnia- 1 zadanie III stopnia- 1 zadanie typu prawda/fałszKażda drużyna wybiera swojego kapitana. Kapitan:- dzieli zadania między członkami drużyny,- ustala sprawozdawcę każdego zadania,- uczestniczy w rozwiązywaniu zadań,- czuwa nad prawidłowym przebiegiem pracy drużyny,- ocenia prace członków drużyny.Czas pracy każdej drużyny wynosi 20 min.Zadania konkursowe mają różny stopień trudności. Można zdobyć: - za zadanie I stopnia - 1 punkt- za zadanie II stopnia - 2 punkty - za zadanie III stopnia - 3 punkty- za zadanie typu prawda/fałsz - 1 punkt
4. Lekcja właściwa:Zadania dla drużyn:
Zadania za 1 punkt: Zadanie 1.1Oblicz: (- 88) - (- 12) = - 76 Zadanie 1.2 Oblicz: 17 - (- 9) = 26Zadanie 1.3Oblicz: (- 15) + (- 5) = -20Zadanie 1.4Oblicz: (+ 50) + (- 25) = 25
Zadania za 2 punkty: Zadanie 2.1Temperatura wrzenia wodoru jest równa: - 253° C, temperatura wrzenia tlenu : - 183° C, a temperatur wrzenia żelaza 2800° C. O ile stopni Celsjusza temperatura wrzenia tlenu jest większa od temperatury wrzenia wodoru? Odp.: 70° CZadanie 2.2Chłopcy z piątej klasy prowadzili dziennik pogody. Pierwszego dnia o godzinie 8.00 zanotowali temperaturę - 12° C, a o godzinie 13.00 temperaturę 3° C. Wyznacz różnicę między najwyższą, a najniższą temperaturą w tym dniu.Odp.: 15° CZadanie 2.3Temperatura topnienia tlenu wynosi - 219° C, temperatura topnienia wodoru - 259° C, a temperatur topnienia żelaza 1535° C. O ile stopni Celsjusza temperatura topnienia żelaza jest większa od temperatury topnienia wodoru? Odp.: 1794° CZadanie 2.4Dziewczęta z piątej klasy następnego dnia w dzienniku pogody odnotowały o godzinie 8.00 temperaturę - 11° C, a o godzinie 13.00 temperaturę - 1° C. Wyznacz różnicę między temperaturą najwyższą, a najniższą w tym dniu.Odp.: 10° C
Zadania za 3 punkty: Zadanie 3.1Oblicz pamiętając o kolejności wykonywania działań.(- 5) + (- 12) - (- 5)2 ∙ [- (32): 8] = 83Zadanie 3.2Oblicz pamiętając o kolejności wykonywania działań.(- 17) + (- 15) - (- 3)2 + (- 65) + (+ 13) = -93Zadanie 3.3Oblicz pamiętając o kolejności wykonywania działań.16 - (- 5)+(- 4)2 ∙ [5 - (- 3)] = 149Zadanie 3.4Oblicz pamiętając o kolejności wykonywania działań.(-24): 6 - 4 + (- 2)2 - (4 - 6)= -2
Zadania typu prawda/fałsz za 1 punkt: Zadanie 1- 14 + 6 = (-5) ∙ 4? FZadanie 2(-48) - (-18) > (-15) ∙ (-2) F Zadanie 3-4 > (-240):(-60) FZadanie 4(-88)+(-12) > 88 - (-12)? F
5. Podsumowanie lekcji:Sprawozdawcy prezentują zadania i ich rozwiązania, nauczyciel wspólnie z klasą przyznaje punkty. Zwycięża drużyna, która zdobyła największą liczbę punktów. Nagrody: - I miejsce - oceny bardzo dobre- II miejsce - oceny dobre- III miejsce - plusy
mpuzyniak