Zielarstwo używki.doc

(35 KB) Pobierz

HERBATA jest wiecznie zieloną rośliną, ma skórzaste liście, małe, białe lub różowe wonne kwiaty i niewielkie brązowe zdrewniałe owoce. Wyróżnia się dwie podstawowe odmiany herbaty: chińską i asamską. Zawiera: kofeinę, niewielkie ilości witaminy C, P i K, garbniki: teinę i taninę. Działanie: bakteriobójcze, przy niedyspozycjach żołądkowych, biegunce, przeziębieniu.

HERBATA CHIŃSKA jest wysokim drzewem osiągającym wys.od  3-4m , w stanie dzikim do 8m . Liście długości do 9 cm.                                    

HERBATA ASSAMSKA jest drzewem dziko rosnącym (w Indiach i Indochinach) osiągającym wys. od 15-20 m. Liście długości d0 12 cm.      Czas zbierania herbaty zależy od tego gdzie znajduje się plantacja, np.: na Cejlonie herbatę zbiera się co 10 dni!!! Zbieraczka może dziennie zebrać ok. 30 tys. pędów. Najlepszą herbatę wyrabia się z najmłodszych listków. Jest wtedy bardziej aromatyczna .  

Liśc herbaty zawiera : kofeina-1,2-4,5 %, teofilina 0,04% olejki eteryczne-sladowe ilości

Kofeina w herbacie nazywana jest teiną. Jej ilość zawarta w filiżance herbaty dobrze wpływa na nasz organizm, nie obciąża serca ani układu krążenia. Wspomaga koncentrację  .  Garbniki , przechodzące podczas parzenia z liści herbacianych do wody działają uspokajająco na układ trawienny.

HERBATA CZARNA Listki poddawane są całkowitej fermentacji. Posiada intensywną barwę, smak i aromat, które zależne są od wielu czynników, m.in. kraju pochodzenia herbaty, czasu zbiorów i stopnia zwinięcia liści. Dzieli się na trzy podgatunki:

1)Liściowy - to herbata czarna z całych liści, najbardziej aromatyczna.                        

2)Łamany - to rodzaj wytwarzany z połamanych kawałków liści.               

3) Pokruszony - to rodzaj herbaty wytwarzany z pokruszonych liści oraz pyłu liściowego.

HERBATA ZIELONA Nie jest poddawana procesowi fermentacji, dzięki czemu zachowuje wartościowe składniki (m.in. polifenole, flawonoidy i ich pochodne, pewne ilości witamin: A, B1, B2, C, F i K oraz wiele minerałów i mikroelementów np. fluor, magnez czy potas) i jest najzdrowszą wśród herbat - zapobiega wzrostowi poziomu cukru we krwi, zwiększa odporność organizmu (ma działanie bakterio - i wirusobójcze), hamuje procesy starzenia, reguluje ciśnienie, obniża wysoki poziom cholesterolu, zapobiega nadmiernej krzepliwości krwi, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, działa przeciwzapalnie i wykazuje działanie antyrakowe. Jest dobrą alternatywą dla kawy - usuwa senność i zmęczenie, poprawia nastrój i koncentrację. Smak oraz działanie herbaty zielonej zależne są od sposobu jej zaparzenia.

HERBATY OOLONG Zbiór liści odbywa się w ściśle określonym czasie. Zaraz po zebraniu, liście pozostawiane są na słońcu. Kiedy zwiędną, zbiera się je i wytrząsa w bambusowych koszach w celu obtarcia brzegów liści. Czynności te (więdnięcie i wytrząsanie) powtarza się kilkakrotnie na przemian, do momentu, kiedy liście zyskają kolor żółtawy. Wtedy poddaje się je krótkiej fermentacji (stanowi ona 12-20% fermentacji zwykłej) i procesowi palenia. Liście tej herbaty nigdy nie są połamane przez skręcanie, są zawsze całe . Herbaty aromatyzowane powstają przez mieszanie dodatkowych aromatów z liśćmi herbat - zielonej, czarnej, lub oolong.

BIAŁA HERBATA powstaje z młodych pączków, które jeszcze nie zdążyły się rozwinąć. Zebranie takich pączków możliwe jest jedynie na wiosnę. Krzewy, z których powstać ma biała herbata, są czasami dodatkowo chronione przed słońcem – ma to zapobiec rozwinięciu się cząsteczek chlorofilu. Pączki następnie więdną i są suszone. Herbata ta produkowana jest w ograniczonych ilościach jedynie w Chinach i na Sri Lance. Sypka ma odcień lekko srebrnawy, a po zaparzeniu ma kolor jasnosłomiany. Jest to najdroższy rodzaj herbaty – ceny zależą od gatunku, niemniej w Polsce przeciętnie kosztuje ona około 100 zł za 100 g

OSTROKRZEW PARAGWAJSKI jest wiecznie zielonym drzewem dorastającym nawet do 15 metrów wysokości, ale zwykle wysokość nie przekracza 6-8 metrów. W naturalnych warunkach roślina potrzebuje 25 lat, aby osiągnąć maksymalne wymiary. Ostrokrzew dziko rośnie na terenach Paragwaju (stąd nazwa), Brazylii, Chile, Peru, Argentyny . Ma błyszczące, ząbkowane liście i drobne, białe kwiaty, z których rozwijają się czerwone, czarne lub żółte jagody. W celach spożywczych i leczniczych wykorzystywane są jednak liście ostrokrzewu. Dziko rosnący ostrokrzew ma aromatyczny, silny zapach i smak.   Plony z jednego drzewa są zbierane co trzy lata, aby zapobiec "utracie mocy" rośliny   Zawiera liczne witaminy i składniki mineralne: witaminy A, C, E, B1, B2,  , kwas nikotynowy; magnez, wapń, żelazo, sód, potas, mangan, krzem, siarkę,

KOLA ZAOSTRZONA

Drzewo doch. do wys. 10-25 m, owoce charakterystyczne w kształcie gwiaździstym, w środku 3 do 12 nasion o wielkości kasztana w kolorach  od białego do czerwonego. Drzewo może wydać do 1000 orzeszków w skali roku. Pochodzi z  Afryki.

Owoc- orzech kola

Orzech  kola posiada działanie stymulujące pobudzające, polepsza stan fizyczny i psychiczny człowieka

Zalecane przy  roztargnieniu, słabej koncentracji, przy zmęczeni intelektualnym.  .Wyciągi oraz suszony i zmielony surowiec stosowano do przygotowywani; napojów orzeźwiających. Dodaje się do Coca Coli, Pepsi Coli

KAKAOWIEC (Theobroma cacao)

Drzewo do 10-15 cm, o dużych podłużnie jajowatych liściach. Występowanie:pochodzi z Ameryki Południowej, obecnie uprawiana w strefie przyrównikowej. Siedlisko:roślina gorącego i wilgotnego klimatu, występuje w warstwie podszycia lasu tropikalnego, wymaga zacienienia i ochrony przed wiatrami. Kwiaty: wyrastające bezpośrednio z pnia lub starszych gałęzi, charakterystyczne jest przekształcenie części pręcików w prątniczki, które zrastają się z nitkami pręcików w kubeczkowaty twór otaczający luźno słupek. Owoc: wydłużona 15-20 cm jagoda żółta lub czerwona, dojrzewająca po 5-8 m-cach od zapylenia. Zawiera 20-40 dużych nasion. Biologia: pierwszy raz kwitnie po 3 latach, kwitnie w ciągu całego roku, lecz w plantacjach usuwa się kwiaty ograniczając kwitnienie do 2 razy w roku. Wykorzystanie: po odpowiedniej przeróbce otrzymuje się nasiona, które są przerabiane na proszek-kakao, z nasion otrzymuje się również tłuszcz-masło kakaowe.

Nasiona kakaowca zawierają:        

białka(13-16%) i tłuszcze((do 69%),skrobię(9%) oraz  dwa alkaloidy    o działaniu pobudzającym – teobrominę(1-4%) i kofeinę(0,3%),   Teotrombina  działa regenerująco na organizm zarówno po wysiłku fizycznym jak i psychicznym           

KAWOWIEC (Coffea)-rodzaj wiecznie zielonych krzewów i drzew z rodziny marzanowatych. Kawowce uprawiane są na plantacjach w strefie międzyzwrotnikowej Afryki, Ameryki Południowej, Azji. Najczęściej są to gatunki: Kawa arabska (arabika)-Coffea arabica 90% światowej produkcji i Kawa kongijska (robusta)-Coffea canephora 1/3 światowej produkcji. Charakterystyka: dwa rodzaje pędów jedne rosną pionowo w górę od nich odrastają pędy poziome. Liście na przemianległe, błyszczące, pojedyncze o całym lub pofałdowanym brzegu: maja krótki ogonek, osiągają długość do 35 cm. Kwiaty białe lub kremowe, rurkowate, intensywnie pachnące, pojedyncze lub zebrane w kwiatostany u nasady liści. Owoc czerwony pestkowiec z wyglądu przypominający jagodę, zawiera 2 jednostronnie spłaszczone nasiona. Działanie: kofeina-pobudza reakcję serca, poprawia przemianę materii, przejsciowo podnosi ciśnienie krwi, wzmaga zużycie tlenu, usuwa uczucie zmęczenia

 

 

                      

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin