Mudry_-_Gesty_dłoni_leczące_różne_choroby(31).doc

(9018 KB) Pobierz
Mudry

 

 

 

 

 

                                                                               

 

 

 

Mudry

 

 

 

 

 

 

            

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po okresie kultu techniki i wynalazków przyszedł czas powrotu medycyny ludowej, metod leczenia i terapii wypracowanych przez setki lat. Zniszczenie starych europejskich kultur rolniczych w XX w. sprawiło, że dla wielu umiejętności znanych jeszcze dobrze naszym przodkom uległo zaprzepaszczeniu. Ten kataklizm, który kulturom ludowym przyniosła nowoczesność ominął (przynajmniej częściowo) znaczne połacie Azji. Jest to jedna z przyczyn pojawienia się w Europie i krajach genetycznie z nią związanych koncepcji i metod, które rozwijały się pierwotnie na tym terenie. Podręczniki ajurwedy, czy medycyny chińskiej, joga i techniki medytacyjne Zen są przyjmowane również w naszym kraju mimo tu i ówdzie wyrażanych zrozumiałych w tej sytuacji obaw.

Sanskryckie słowo mudra (pieczęć, znak, gest) oznacza symboliczne ułożenie dłoni i palców używane szeroko w różnych ceremoniach, tańcu oraz w rzeźbie, malarstwie i w recytacjach w Indiach i w innych krajach na dalekim wschodzie[1]. Na przykład w sztuce pozycja rąk przedstawionej postaci może symbolizować stan ducha przedstawianej postaci bądź oznaczać ważny epizod z jej życia. W ikonografii Buddy gesty rąk oznaczają często epizody z jego życia oraz typowe postawy. Mudry są obecne w całym klasycznym tańcu indyjskim. Jednak szczególną rolę pełnią w dramatach tanecznych z wybrzeża Malabaru. W połączeniu ze śpiewem tworzą komentarz do przedstawianych scen.

Zgodnie z dawnymi poglądami sekret naszego zdrowia mamy w naszych rękach. W starożytnej ayurveda[2] palce są traktowane jako punkty koncentracji życiowej energii, których działanie przenika zarówno kosmos jak i ciało ludzkie. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu palców powstaje układ, który znajduje oddźwięk zarówno w naszym ciele jak i umyśle. Każdy z palców reprezentuje jeden z rodzajów energii, podstawowych pięciu elementów, które zwykle wydziela się jako: ogień (słońce), powietrze (wiatr), niebo (pustka), ziemia, woda. Odpowiednie łączenie palców powoduje powstawanie różnych quasi energetycznych, które w różny sposób wpływają na nasz organizm. Energia, o której mowa działa w układzie, w którym ciało i umysł stanowią jedno, zatem stany naszego umysły mają wpływ na nasz organizm i odwrotnie. Mudry są już u nas znane. Stosowane w niewielkim wyborze są wsparciem dla wielu ludzi z problemami zdrowotnymi.   

Stosowanie mudr, podobnie jak joga, nie wymaga zmiany poglądów, religii itd. Jednak nie pozostaje bez wpływu na naszą mentalność. Uczy, że cywilizacja nowoczesna nie jest światem ostatecznym i że daleko nam jeszcze do końca historii.

 



 

 

 

 

Spis mudr:

 

Skóra

o        Lotos

o        Jedwab

o        Wodospad

Stawy

o        Krowia

o        Wiatr

o        Łodyga

Płuca

o        Muszla

o        Podnosząca

o        Flet Meitrei

o        Morze

Oczy

o        Życie

Słuch

o        Niebo

o        Bambus

Mózg

o        Mądrość

o        Czapka Buddy

Umysł

o        Wiedza

o        Dzwon

Serce

o        Ratująca

o        Świątynia Smoka

o        Żółw

Układ nerwowy

o        Energia

o        Drzewo

o        Cedr

Przemiana materii

o        Kosmos

o        Czara

o        Ryż

o        Woda

Stan psychiczny

o         Ziemia

o         Schody Niebiańskiej Świątyni

o         Ząb Smoka

o         Łańcuch

 

Skóra

§        Lotos

§        Jedwab

§        Wodospad

Hasu - Lotos

Lotos

Sposób wykonania:
Splatamy małe i serdeczne palce rąk. Kciuki, wskazujące i środkowe są wyprostowane i stykają się ze sobą.

Zastosowanie:
Hasu to mudra, która leczy schorzenia narządów rodnych u kobiet. Również schorzeń macicy. Pomaga też w zwalczaniu bólu podczas miesiączki.

Uwagi:
Przy leczeniu chorób przewlekłych stosować 2 razy dziennie 30-40 min. W przypadku wystąpienia bólu trzymać tak długo aż ból ustanie.

Kinu - Jedwab

Jedwab

 

Sposób wykonania:
Splatamy palce razem. Następnie kciuki, zetknięte razem, odginamy w bok. To samo robimy z małymi palcami.

Zastosowanie:
Wykonywanie tej mudry zalecane jest przy chorobach skóry. Ten układ palcy pozwala też leczyć choroby weneryczne.

Uwagi:
W stanach zapalnych leczenie polega na trzymaniu mudry 2-3 razy dziennie przez 30-40 min.

 

 

 

 

 

 

Taki – Wodospad

 

Wodospad



Sposób wykonania:
Zgięte palce (serdeczne i środkowe) splatamy razem. Palce wskazujące i małe są wyprostowane stykają się ze sobą końcówkami. Kciuki stykają się krawędziami.

Zastosowanie:
Ten układ palcy zalecany jest w przypadkach krwotoków, skaleczeń i innych uszkodzeń narządów krwionośnych. Pomaga zatamować krwawienie i przyśpiesza proces gojenia.

Uwagi:
W przypadku zranienia, mudrę należy trzymać aż do ustania krwawienia. W procesie gojenia wystarczy trzymać mudrę raz dziennie przez 40 min.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stawy

§        Krowia

§        Wiatr

§        Łodyga

 

Ushi - Krowia

Krowia



Sposób wykonania:
Wszystkie palce stykają się końcówkami. Palce prawej ręki najlepiej zgiąć w taki sposób: mały i środkowy są wyprostowane, a serdeczny i wskazujący lekko ugięte i do nich dołączamy lewą rękę. Prawy mały z lewym serdecznym, prawy serdeczny z lewym małym, prawy środkowy z lewym wskazującym, prawy wskazujący z lewym środkowym, kciuki są wolne.

Zastosowanie I:
Schorzenia stawów, ścięgien i mięśni. Mudra pozwala wyleczyć choroby kolan i łokci i innych kontuzji.

Zastosowanie II:
Leczenie nerwobóli, szczególnie zapalenia korzonków.

Uwagi:
Mudrę stosować w każdym wolnym czasie 30-60 min.

 

 

 

Fu – Wiatr

 

Wiatr



Sposób wykonania:
Wykonujemy na dwie ręce jednocześnie. Wskazujący palec opieramy o podstawę kciuka. Kciuk kładziemy na środkowej kości wskazującego palca.

Zastosowanie:
Pozwala złagodzić bóle reumatyczne. Przy systematycznym stosowaniu może nawet spowodować cofnięcie się objawów drżenia rąk i głowy.

Uwagi:
W przypadku silnego bólu staramy się utrzymać mudrę, aż do całkowitego ustąpienia bólu. Przy leczeniu systematycznym trzymać mudrę 2-3 razy dziennie 30-40 min.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kei - Łodyga

Łodyga



Sposób wykonania:
Końcówki kciuków złączamy razem. Prawy wskazujący styka się końcówką z lewym małym. Trzy pozostałe palce prawej ręki obejmują trzy palce lewej ręki.

Zastosowanie:
Mudrę tę wykonujemy przy zwichnięciu lub złamaniu kości. Działa ona zarówno przeciwbólowo w chwili złamania kości, jak i później przy leczeniu już nastawionej kończyny. Przyśpiesza ona odbudowe uszkodzonej kości.

Uwagi:
W momencie wypadku, trzymać aż do przybycia lekarza, który nastawi kości. Później podczas leczenia 2-3 razy dziennie 30-40 min.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Płuca

§        Muszla

§        Podnosząca

§        Flet Meitrei

§        Morze

 

Kai - Muszla

Muszla



Sposób wykonania:
Prawymi palcami (oprócz kciuka) obejmujemy lewy kciuk. Nakładamy lewe palce na prawe palce. Prawy kciuk styka się końcówką z lewym środkowym.

Zastosowanie:
Mudra zalecana przy schorzeniach gardła i krtani. Leczy choroby strun głosowych i poprawia siłę głosu.

Uwagi:
W stanach bólowych trzymać 2-3 razy dziennie 30-40 min. W celu zwiększenia siły głosu wystarczy codziennie 20 min.

 

 

 

 

Hiro – Podnosząca

 

 

Podnosząca


Sposób wykonania:
Splatamy palce dwóch rąk na przemian (jak nam wygodniej), tak by wskazujący był na górze i stykał się końcówką z kciukiem. Drugi kciuk wystaje do przodu.

Zastosowanie I:
Mudra, która jest niezastąpiona podczas przeziębień i zapaleń górnych dróg oddechowych. Pozwala wyleczyć katar i kaszel. Działa przeciwgorączkowo.

Zastosowanie II:
Mudra Hiro pozwala też walczyć z nadwagą.

Uwagi:
Mudrę należy trzymać 30-40 min leżąc i będąc ciepło owiniętym najlepiej wieczorem przed zaśnięciem. W przypadku nadwagi uważać, gdyż zbyt częste trzymanie powoduje odwodnienie.

 

 

 

 

 

 

Chiki Meitrei - Flet Meitrei

 

 

Flet Meitrei



Sposób wykonania:
Kciuki stykają się końcówkami. Prawy wskazujący jest pod lewym wskazującym. Lewy wskazujący opiera się środkiem palca o knuć prawego wskazującego. Prawy środkowy znajduje się na wierzchu. Lewy środkowy opiera się o środek prawego serdecznego i paznokieć jest pod prawym małym. Prawy serdeczny opiera się 2/3 długości palca o knuć lewego serdecznego. Prawy mały opiera się o paznokcie lewych środkowego i serdecznego oraz styka się z małym.

Zastosowanie:
Ten układ palców ma zbawienny wpływ na nasze płuca i oskrzela. Mudrę tę leczy się przewlekłe zmiany w tych narządach. Pozwala też zwiększyć objętość naszych płuc.

Uwagi:
Ponieważ mudra ta leczy schorzenia przewlekłe w związku z tym efekty też przychodzą po kilkudziesięciu, a nawet kilkuset powtórzeniach. Na szczęście możemy ją trzymać tak dłu...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin