08.09. Piracka wyprawa na wyspę skarbów.doc

(33 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

 

Osoba prowadząca: Agnieszka Bok

Data: 08.09.2009r.

Grupa wiekowa: 3-4 latki

Temat kompleksowy: Czym pojechaliśmy na wakacje?

Temat dnia: Piracka wyprawa na wyspę skarbów.

 

Cele operacyjne: dziecko:

- aktywnie uczestniczy w zabawach twórczych,

- rozpoznaje dźwięki ulicy,

- tworzy budowlę z klocków,

- opisuje wygląd pirata,

- zna charakterystyczne cechy związane z pirackim  życiem,

- wciela się w rolę,

- współpracuje z grupą,

- ozdabia pocztówkę.

 

Metody:

- oparte na aktywności dziecka: słuchanie odgłosów ulicy, odpowiedzi na pytania, swobodna wypowiedź, wcielanie się w rolę, budowanie z klocków, wykonywanie ćwiczeń ruchowych, rysowanie,

- oparte na aktywności nauczyciela: czytanie opowieści ruchowej, zadawanie pytań, instruktaż, objaśnianie, pochwała.

 

Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa

 

Środki dydaktyczne: płyta z nagraniem odgłosów ulicy, statki zrobione z gazety (dla każdego dziecka), klocki, ilustracja pirata, kartki w formie pocztówek.

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

1. Loteryjka dźwiękowa „Skąd pochodzą te głosy?”

Dzieci wysłuchują nagrania pt. Dźwięki ulicy. Rozróżniają pojawiające się tam odgłosy, m.in.: jeżdżących samochodów, klaksonu, sygnału karetki pogotowia.

 

2. Opowieść ruchowa przy muzyce „Podróż statkiem na wyspę skarbów”

Dzieci otrzymują papierowe statki zrobione z gazet. Trzymają je w rękach i poruszają się po sali, naśladując płynący statek.

Statek spokojnie płynie po morzu. Nagle zrywa się wiatr (dzieci zaczynają lekko dmuchać)
i zaczyna kołysać statkiem w prawo i w lewo. Fale z całych sił uderzają w bok żaglowca , urywając go (nauczyciel pokazuje, jak oderwać bok statku). Sztorm przybiera jeszcze bardziej na sile (dzieci dmuchają jeszcze mocniej) i nasz statek traci drugą burtę (oderwanie przeciwległego boku). Pasażerowie muszą założyć kamizelki ratunkowe (dzieci rozkładają gazety i zakładają je jako kamizelki). Na szczęście rozbitkowie w oddali zauważają nieznany ląd i płyną w jego kierunku. Okazuje się, że znaleźli się na bezludnej wyspie. Żeby powrócić do domu są zmuszeni zbudować nowy statek. Czeka ich ciężka praca i niebezpieczna podróż, dlatego postanawiają zbudować statek piracki.

 

3. Pogadanka – Cóż to za jacy, ci groźni piraci?

- Jak wygląda pirat? (bez jednego oka, z groźną miną, w kapeluszu i szablą u boku)

- Po jakich znakach rozpoznamy pirata? (kotwica, flaga z czaszką, szabla, opaska na oku)

- Gdzie jeszcze oprócz morza możemy spotkać piratów? (na drodze piraci drogowi)

Swobodne wypowiedzi dzieci, porównanie podanych informacji z ilustracją pirata.

 

4. Zabawy twórcze „Budujemy tratwę”

Dzieci wcielają się w piratów i zaczynają budowanie nowego statku, aby powrócić do domu. Budowlę wykonują z klocków. Grupa uczy się twórczego działania, a jednocześnie współpracy. Nauczyciel nadzoruje prace dzieci.

Gdy projekt jest już skończony piraci wchodzą na pokład i przy swym hymnie wyruszają
w podróż powrotną: Bum cyk cyk cyk rata tata nie ma to jak los pirata.

 

5. Zabawa „Bitwa morska”

Pytamy dzieci o główne zajęcia piratów (napadanie na inne statki i grabienie łupów, skarbów). Zachęcamy dzieci do zabawy w bitwę morską. Dotychczasowe kamizelki zamieniamy w kule armatnie i zaczynamy atak.

 

 

 

6. Improwizacja ruchowa „Taniec zwycięstwa”

Po zakończonej walce piraci swoje armaty zamieniają w drewno na ognisku. Tworzą
z gazetowych kul stos i tańczą dookoła taniec zwycięstwa, śpiewając piracki hymn.

Na zakończenie każdy pirat zabiera jedną papierową kulę i trafia nią do kosza.

 

7. Ćwiczenie graficzne „Pocztówka z podróży na bezludną wyspę”

Dzieci otrzymują przygotowane kartki w formie pocztówki. Ozdabiają ją ramką według własnej inwencji, w dowolnej technice plastycznej.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin