Scenariusz zajęć z zakresu ekologii dla dzieci 6-letnich
Temat: „Zdrowa ziemia”- rozmowa kierowana z zakresu ochrony środowiska przyrodniczego.
Cele:
- ukazanie niebezpieczeństw zagrażających środowisku przyrodniczemu z wyniku niewłaściwej gospodarki człowieka;
- poszukiwanie przez dzieci możliwości zapobiegania zagrożeniom;
- ukazanie następstw katastrofy ekologicznej;
- kształcenie umiejętności uogólnienia pojęcia „Ziemia”;
- utrwalenie rozumienia konieczności dbania o higienę układu nerwowego poprzez uprawianie ćwiczeń;
- budzenie zainteresowania otaczającym światem;
- poszerzanie zasobu słownictwa dzieci;
- rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego;
- uwrażliwienie na piękno przyrody poprzez pogłębianie przeżyć dziecięcych;
- budzenie wrażliwości na dobro i zło w postępowaniu człowieka;
- podejmowanie prac zespołowych;
Cele rewalidacyjne:
- usprawnianie koordynacji wzrokowo- ruchowej i słuchowo-ruchowej;
- - stymulowanie operacji myślowych – porównywania, wnioskowania, uogólniania;
Formy pracy:
- grupowa
Metody pracy:
- czynna – samodzielnych doświadczeń; zadań stawianych dzieciom
- słowna – rozmowa; wypowiedzi dzieci, piosenka-pląs
- oglądowa – ilustracje, obserwacja przedmiotów
środki dydaktyczne:
duża kula ziemska, ilustracje do wiersza, sylwety zwierząt i roślin, gazety i opakowania po produktach,
kaseta z muzyką relaksacyjną oraz z el. metody P. Dennisona „Kinezjologiczne nutki”
Przebieg zajęcia
Uwagi
I. zajęcia wstępne
Ćwiczenia kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona: naprzemienne leniwe ósemki, punkty na myślenie , pozycja Cooka
- wytworzenie właściwej atmosfery, uaktywnienie dzieci;
- ćwiczenia koordynacji wzrokowo- ruchowo-słuchowej;
II. zajęcia właściwe
1.Prezentacja wiersza „Nasz świat”
Patrz na kominy z dymami jak smoła
Spójrz ile śmieci rzuconych dokoła
Popatrz na auta bez końca pędzące
I nowe miasta na łąkach rosnące
Oto nasz świat – chory w ruinie
Musimy go chronić bo inaczej zginie
2. Rozmowa na temat wysłuchanego wiersza:
- Jak wygląda świat?
- Co jest przyczyną choroby świata?
- Gdzie mieszka zdrowie?
3. Ćwiczenia oddechowe „Chmurki” – dzieci rozdmuchują papierowe chmurki pod którymi ukryte są dwie ilustracje: ma jednej Ziemia – uśmiechnięta, na drugiej- smutna, chora
4. Rozmowa na temat treści ilustracji;
- Dlaczego jedna Ziemia jest uśmiechnięta a druga jest taka smutna?
- Kiedy my się uśmiechamy a kiedy jesteśmy smutni?
5. Prezentacja kuli ziemskiej. Nauczyciel wtacza na sale ogromna kule, symbolizującą kulę ziemską.
6. „Opowieść Ziemi”. Nauczyciel prezentuje opowieść ziemi dotyczącą jej historii kiedy to była czysta i szczęśliwa oraz jej obecną sytuacje kiedy człowiek ją wciąż zanieczyszcza i niszczy.
7. „Lekarze Ziemi” – dzieci „leczą” ziemie. Otrzymują od nauczycielki worki i oczyszczają kulę ziemską, zbierają śmieci.
8. Porównywanie kontrastujących ze sobą ilustracji przedstawiających środowiska przyrodnicze zanieczyszczone i wolne od zanieczyszczeń (las, miasto, rzeka).
9. „ Obdarowywanie kuli ziemskiej”- dzieci na oczyszczona przez siebie kulę ziemską przyklejają sylwety zwierząt i roślin. Ziemia tworzona przez dzieci ma być „ziemia ich marzeń”.
10. Nadanie zdrowiej Ziemi uśmiechu – naklejanie zdrowiej Ziemi pięknego uśmiechu. Wyciąganie wniosku do dalszego postępowania.
11. Tanieć wokół zdrowej Ziemi.
12. „Zdrowe jabłuszka” – dzieci myją ręce i otrzymują od nauczycielki jabłka jako prezenty- dary zadowolonej i zdrowej Ziemi.
III. Zajęcia końcowe:
„Czas odpoczynku” – dzieci kładą się na czystej łące ( na podłodze), odpoczywają słuchając muzyki relaksacyjnej.
- wprowadzenie w tematykę wiersza
- dzieci siedzą przed tablica tematyczną (ilustracje do wiersza);
- aktywizacja myślenia przez zadawanie pytań;
- wzmacnianie aparatu artykulacyjnego;
- zaciekawienie dzieci tematem zajęcia;
- nawiązanie do doświadczeń dzieci;
- aktywizowanie dzieci poprzez wprowadzenie dodatkowych bodźców wzrokowych;
- uaktywnienie wyobraźni dzieci;
- zainteresowanie tematem
- stawianie dzieci przed zadaniem wymagającym różnicowania;
- stwarzanie sytuacji zadaniowej dla dzieci;
- zaspakajanie potrzeb aktywności;
- ćwiczenie czynności myślowej- wnioskowania;
- tanieć integracyjny;
- miły akcent na zakończenie zajęć;
- ćwiczenia relaksacyjne-wyciszające:
kacperekb2005