Reid Lisa - Oczy anioła.doc

(474 KB) Pobierz

 

Lisa Reid

Oczy anioła

Opracowała Sharon Course

Z angielskiego przełożył Piotr Mikołajczyk

KK

KLUB DLA CIEBIE

Tytuł oryginału: ANGEL EYES

Zdjęcie na okładce:

New Zeland Woman's Day

Redakcja:

Grażyna Wiśniewska

Korekta: Małgorzata Juras

Copyright © by Lisa Keid. 2001 Ali rights reserved.

Copyright © for the Polish translalion by Bauer-Weltbild Sp. z o.o. Sp. K.,

Warszawa 2002

Bauer-Weltbild Media Sp. z o.o., Sp. K. Klub dla Ciebie Warszawa 2002 \v\vw.kdc.pl

V/o dziewięćdziesiąta trzecia publikacja Klubu dla Ciebii

ISBN 8^89076-13-6

SkkiiJ i hmuinii.': Koloncl

Druk i oprawa:

Drukarnia Naukowo -Techniczna SA

Wstęp

Nazywam się Lisa Reid i przez dziesięć lat byłam niewidoma. W naszym obrazkowym świecie to szczególnie dotkliwe kalectwo. Może zabrzmi to zabawnie, jednak w ciągu ostatnich pięciu lat pozwolono mi ujrzeć więcej, niż sądziłam, że kiedykolwiek zobaczę. Nauczyłam się dostrzegać piękno w moim sercu oraz we wszystkich otaczających mnie ludziach. Przez te dziesięć lat dorosłam, bardzo wiele się nauczyłam. Wszystko, co przeżyłam, stało się dla mnie źródłem mądrości oraz wewnętrznej siły.

Po tych wszystkich latach otrzymałam niezwykle cenny dar. Znów mogę oglądać pączek róży rozkwitający w piękny kwiat.

YŚff

Rozdział 1,

Był ranek 16 listopada 2000 r. Światło słoneczne sączyło się przez zasłony w oknie, tworząc nad moim łóżkiem delikatną mgiełkę. Od dłuższego czasu nie robiłam nic poza obserwowaniem świetlnych wzorów na kołdrze. W końcu wstałam i powoli zbliżyłam się do wiszącego na ścianie lustra. Było oprawione w drewnianą ramę. Dotykając go, poczułam doskonale znane ciepło drewna i chłód szkła. Jednak osoba, którą ujrzałam w lustrze, nie była mi znana. Patrzyłam na młodą kobietę. Piękne, kasztanowe loki okalały ładną twarz. Spojrzałam w jej niebieskie oczy -głębokie i czyste. Kobieta również patrzyła na mnie, jakby zaciekawiła ją wpatrująca się w nią osoba. W pierwszym momencie wydawała się nieco przestraszona, lecz po chwili uśmiechnęła się. To był piękny uśmiech. Wprost promieniował ciepłem, którego źródłem były właśnie te oczy.

Chciałam odpowiedzieć uśmiechem, kiedy usłyszałam węszenie i stukot pazurów na podłodze mojego małego domku w Auckland. Poczułam na dłoni chłodny dotyk nosa.

- Ami, śliczności. Dzień dobry - powiedziałam, głaszcząc jedwabistą, białą głowę mojego ukochanego psa--przewodnika. - Zobacz, co twoja pani widzi.

Wskazałam na postać w lustrze. Kiedy dziesięć lat temu straciłam wzrok na skutek zagrażającego życiu guza mózgu, byłam dziewczynką. Teraz patrzyłam na dwudziestoczteroletnią kobietę, której wygląd zaparł mi dech w piersiach.

Poprzedniego wieczora pocałowałam Ami i, podnosząc się, uderzyłam głową w stolik w salonie mojego dwu-pokojowego domku. Zdarzyło się to, kiedy szykowałam kolację. Chodziłam po maleńkiej kuchni, wyczuwając dotykiem, w których garnkach już się gotuje. Muzyka sączyła się ze stojącego w sąsiednim pokoju radia. Usłyszałam stukot pazurów na drewnianej podłodze - Ami wchodziła do salonu. Postanowiłam pójść do niej. Było już dość późno, trochę nawet zbyt późno na kolację. Byłam bardzo zmęczona. Marzyłam tylko o tym, by położyć się do łóżka, musiałam jednak wcześniej coś zjeść.

Rak, z którym walczyłam wiele lat wcześniej, wciąż dawał o sobie znać - szybko ogarniało mnie zmęczenie. Często musiałam spędzać dni, odpoczywając i oszczędzając energię. Mijający dzień właściwie nie wyróżniał się z szeregu innych. Czułam się potwornie zmęczona, bardziej niż na ogół. Nie robiłam wiele poza leżeniem na sofie, słuchaniem telewizji i rozmyślaniem.

Położyłam się na sofie, by odpocząć. Usłyszałam, jak moja psina kładzie się obok na podłodze, pochyliłam się więc, aby ją pocałować. Całowałam Ami, ilekroć tylko nadarzała się okazja, dlatego bardzo często miała na łebku

ślady szminki, na ogół o pięknym odcieniu różu, w którym bardzo jej do twarzy. Kiedy podnosiłam głowę, uderzyłam w stolik. Naprawdę mocno. Drewniany kant trafił mnie dokładnie w czoło. Przez minutę czy dwie musiałam siedzieć, krzywiąc się z bólu. Byłam jednak przyzwyczajona do wpadania na różne rzeczy i nigdy nie cierpiałam z tego powodu zbyt długo. Po prostu mówiłam „auuu", po czym wracałam do przerwanego przez uderzenie zajęcia. W końcu przez dziesięć łat od utraty wzroku wielokrotnie wpadałam bądź uderzałam w różne rzeczy.

Później, po kolacji, usiadłam na betonowej ścieżce w ogrodzie, napawając się ostatnimi promieniami zachodzącego słońca. Czułam się dziwnie. Byłam nieco zamroczona, tak jakby umysł oblepiła mi gęsta mgła, jednak nie zwracałam na to uwagi. W sumie, kiedy część twojego mózgu zostaje usunięta, często miewasz dni, kiedy czujesz się nieswojo. Czując na twarzy słoneczne ciepło, odwróciłam się do jego źródła i zamknęłam oczy, mimo iż blask nie mógł mnie porazić. Poczułam sadowiącą się obok na ścieżce Ami. Przez chwilę kręciła się, próbując znaleźć najwygodniejszą pozycję.

„Prowadź mnie, Boże, przez życie i miej mnie w swojej opiece", modliłam się cicho. Właściwie nie jestem szczególnie religijna. Raczej wierzę w Boga na swój własny sposób. Nie należę do żadnej zorganizowanej religii. Przez całe moje życie ta forma wiary sprawdzała się znakomicie.

Jak zwykle poszłyśmy wcześnie spać. Ami teoretycznie powinna spać na kocu leżącym obok łóżka, zawsze jednak wdrapywała się na łóżko. Przedzierała się przez zaporę z pościeli i zwijała w kłębek na wysokości moich kolan. Bardzo rzadko zdarza się, żeby Ami opuszczała mnie choć na moment. Całe szczęście zresztą. Bez niej u mojego boku czuję się zagubiona. Zawsze zasypiam z dłonią zatopioną

w sierści na jej karku. Czuję wtedy jej ciepło, czuję się bezpieczniej, wiedząc, że cokolwiek by się nie działo, ona zawsze będzie przy mnie.

Tej nocy jednak zdarzyło się coś zadziwiającego. Zwykły, wydawałoby się, wypadek, prozaiczne uderzenie w głowę przyniosło zupełnie nieoczekiwany efekt. Sprawiło, że lekarze byli kompletnie zdezorientowani, zaś cały świat zdumiony.

Położyłam się do łóżka jako osoba niewidoma. Kiedy się obudziłam, widziałam.

. . t   *.             'tt   .«.  ->'iu

»,ir

,   4 -5*

i tw,

I'

\s l V     ' '

 

Rozdział 2.

Leżę na sofie z zamkniętymi oczami, udając, że śpię. Ale to nie jest zwykły sen. Jestem Królewną Śnieżką. Ugryzłam zatrute jabłko, a przystojny książę nadchodzi, aby mnie obudzić. Uśmiecham się do swoich myśli. Czuję, jak delikatnie całuje mnie w czoło i słyszę jego znajomy głos:

- Obudź się, Śnieżko.

To mój ojciec. Powoli otwieram oczy i spoglądam na wysokiego szatyna pochylającego się nade mną z czułością. Mam pięć lat. To wspomnienie na zawsze wyryło się w mojej pamięci jako jedna z najszczęśliwszych chwil mojego dzieciństwa. Tak odmienna od bólu, który poczułam, kiedy ojciec odszedł.

W zeszłym roku poszłam z Ami do sklepu z kasetami wideo. Ponieważ spędziłam w tym mieście całe swoje

11

życie, poznałam je na tyle dobrze, że z pomocą mojego wspaniałego psa-przewodnika trafiłam bez problemu.

- Czy dostanę u was „Królewnę Śnieżkę"? - spytałam drżącym głosem.

Na pewno się zastanawiali, po co niewidomej kaseta wideo. Pewnie doszli do wniosku, że to prezent dla jakiegoś siostrzeńca. Ale mylili się, kupiłam ją dla siebie. Tata kupił ! mi płytę z piosenkami z filmu, kiedy był w Ameryce wraz z Królewską Flotą Nowej Zelandii. Wprost mieniące się kolorami rysunki na okładce płyty były naprawdę fajne, a piosenki wręcz uwielbiałam. Ale zawsze moim ulubionym fragmentem był ten, kiedy książę ratował Śnieżkę. Zawsze wtedy wyobrażałam sobie tatę jako mojego księcia. Dzięki tej kasecie wideo znów mogłam przywołać wszystkie dobre związane z nim wspomnienia: jego ciepłe poczucie humoru, dźwięczny śmiech, różne zwariowane pomysły. Raz, na przykład, sfotografował mnie, jeszcze maleńkie dziecko, ubraną w jego kalosze i ogromny kapelusz. Z kolei kiedy mama urodziła Chrisa, mojego młodszego o osiemnaście miesięcy brata, tata kupił mnóstwo prezentów, a wszystkie ceny ponaklejał na mnie. Mamę strasznie rozbawił widok jej maleństwa całego w naklejkach.

Tata nazywał mnie swoją małą dziewczynką. Przy nim czułam się jak ktoś absolutnie wyjątkowy. Kiedy odszedł, miałam wrażenie, że to moja wina. Już nie byłam jego małą dziewczynką? Cały mój świat wywrócił się do góry nogami. Tata zostawił nie tylko mamę, ale także i mnie. Co złego zrobiłam, że mnie to spotkało?

Jak wiele dzieci przeżywających rozpad związku rodziców, niewiele rozumiałam z tego, co się między nimi działo. Tata odchodził dwukrotnie, zanim opuścił nas na dobre. Pamiętam jeden z tych dni, kiedy wrócił. Szedł ulicą uśmiechnięty od ucha do ucha. Chris i ja biegliśmy mu naprzeciw ile sił w nogach, zaś mama stała za nami, płacząc

12

na jego widok z radości. Kiedy ostatecznie odszedł, wszyscy mieliśmy łzy w oczach. Zmywaliśmy naczynia bardzo przygnębieni. Chris upuścił miskę, którą wycierał. Rozbiła się, więc zaczął płakać. Mama wzięła go na ręce i posadziła na lodówce, żeby nie zrobił sobie krzywdy. Stałam i patrzyłam na nich. Nagle wszyscy zaczęliśmy płakać, nie z powodu miski, ale dlatego, że taty nie było z nami i nie było nadziei na jego powrót. Wszyscy w tym samym momencie uświadomiliśmy sobie tę stratę i to wypełniło nasze oczy łzami. Z czasem zamiast smutku zaczęłam odczuwać gniew. Postanowiłam wyrzucić ojca z mojego życia raz na zawsze. Nie było to proste, ale taka już jestem. Od dzieciństwa należałam do osób, które głośno mówią, co myślą.

Mama, pulchna, uśmiechnięta szatynka, zawsze w okularach, urodziła mnie 28 stycznia 1976 r. w szpitalu Północnego Wybrzeża w Auckland. Teraz śmieszy mnie to, że wiele lat później, jako niewidoma osoba, tam właśnie trafiłam do pracy. Czasami życie sprawia wrażenie zapisanego gdzieś w gwiazdach, odkryłam jednak, że to nieprawda. Możesz dokonać wszystkiego, nawet niemożliwości, jeśli tylko naprawdę w to wierzysz.

Jako niemowlę byłam okropna. Żal mi mojej mamy, króra musiała zajmować się tak skorym do płaczu dzieckiem. Opowiadała mi, że zaledwie po pięciu minutach od położenia mnie do łóżeczka zaczynałam wydzierać się wniebogłosy, nie reagując na żadne próby tulenia ani karmienia. Po prostu płakałam, tak jakby sprawiało mi to przyjemność. Z kolei kiedy nauczyłam się mówić, traj-kotałam bezustannie, co musiało być równie męczące dla mojej biednej mamy.

Kiedy się urodziłam, miałam głowę pokrytą ciemno-k.isztanowym puszkiem, który nie chciał zmienić koloru

13

przez całe półtora roku. Później wyrosły z niego gęste rude kędziory, za którymi nie przepadałam, choć wszystkich wprawiały w zachwyt. Były tak gęste i piękne, że kiedy miałam dziesięć lat, fryzjerka poprosiła, abym pozowała do reklamy jej zakładu. Niestety, zrobiła z nich szopę sterczących na wszystkie strony sprężynek. Nienawidziłam tej fryzury i wprost nie mogłam się doczekać, kiedy się jej pozbędę. Myślę, że każdy byłby zmartwiony, wchodząc do fryzjerki jako dziesięcioletnia dziewczynka, a wychodząc z wyglądem szesnastolatki. Od tego czasu bardzo pilnowałam, żeby nie wyglądać na starszą niż jestem.

Devonport, gdzie się wychowałam, leży na niewielkim półwyspie i oddzielone jest od centrum Auckland morzem, co sprawia bardzo fajne wrażenie. Dziś Devonport jest jednym z najbardziej ekskluzywnych przedmieść Auckland, a jego pięknie odnowione wille z widokiem na zatokę Waitemata kosztują naprawdę ciężkie pieniądze. Ale kiedy byłam dzieckiem, wyglądało to nieco inaczej - w zwykłych domkach mieszkały zwykłe rodziny.

Jedną z naszych ulubionych zabaw było zjeżdżanie na wielkich kawałkach kartonu ze stromych, zielonych stoków Mt Victoria, wygasłego wulkanu położonego na końcu półwyspu. Pewnego razu przewróciłam się podczas zjazdu i nabiłam sobie guza. Tata był wściekły, szczególnie na mamę, która, jego zdaniem, mnie nie upilnowała. Tamten dzień na zawsze utkwił mi w pamięci. Wiele lat później uderzenie w głowę stało się zwiastunem szczęścia, ale wtedy było czymś strasznym, ponieważ doprowadziło tatę do wściekłości.

Mieszkaliśmy poza bazą marynarki, w starym, wielkim, trzypiętrowym domu z dużym, zapuszczonym ogrodem. Dom potrzebował remontu, jednak nigdy nie mieliśmy na to pieniędzy. Po prostu uwielbiałam ten dom. Nawet teraz pojawia się w moich snach. Widzę pokoje, w których

14

bawiliśmy się z Chrisem oraz schody, którymi przekradaliśmy się oglądać telewizję, kiedy mama myślała, że śpimy. Mieliśmy swój punkt obserwacyjny, z którego, przez jadalnię, mogliśmy dokładnie widzieć ekran. Zawsze kiedy zaczynali się „Policjanci z Miami", Chris wystukiwał w ścianę między naszymi pokojami specjalny sygnał, po czym potajemnie przekradaliśmy się, żeby oglądać serial.

Byłam dość typową dziewczynką. Uwielbiałam lalki Barbie, czytałam książki w stylu „Liceum Sweet Valley" lub opowieści Nancy Drew. Mój pierwszy rower był purpurowy, z różową kierownicą. Tata złożył go dla mnie własnoręcznie z różnych części. Kiedy z niego wyrosłam, tata już odszedł.

Mama, która wiązała koniec z końcem dzięki pomocy społecznej, oszczędzała na wszystkim, żeby kupić Chrisowi i mnie na gwiazdkę nowe rowery. Cała mama, zawsze dbająca bardziej o innych niż o siebie. Oboje się tego od niej nauczyliśmy. Nigdy nie zapomnę tej lekcji bezinteresownej miłości. Dzięki mamie zrozumiałam, jak ważne jest, by zawsze nosić w sercu miłość i przekazywać ją innym. Mama dawała nam tyle uczucia, że nigdy nie czuliśmy braku czegokolwiek, pomimo iż prawie nie mieliśmy pieniędzy. Zawsze mieliśmy ją: kiedy budziliśmy się każdego ranka, kiedy wracaliśmy ze szkoły, absolutnie zawsze. Była przy nas, ilekroć jej potrzebowaliśmy. Bezpieczeństwo, które dawała nam w dzieciństwie i w okresie wchodzenia w dorosłość, bardzo pomagało w radzeniu sobie z wyzwaniami, które stawiało przed nami życie.

Najwspanialsze były jednak, mimo wszystko, dni, kiedy mama dostawała zasiłek. Zabierała nas zawsze do Penny Lane w centrum Devonport. Penny Lane to rodzaj baru, czegoś pośredniego między piekarnią i kafejką. Jedliśmy wtedy wielkie kanapki z serem, szynką i ananasem, a na deser pączki z bitą śmietaną, popijając sokiem. Czuliśmy

15

się wspaniale. Na obiad szliśmy do KFC, które, nie wiedzieć czemu, nazywaliśmy Opierzoną Kaczką. Wiem, że nie była to kaczka ani, tym bardziej, nie była opierzona, jednak w ten właśnie sposób rodzina Reidów określała tę restaurację i ta nazwa została mi w pamięci do dziś.

Tata, po rozwodzie z mamą, ożenił się w końcu z inną kobietą. Dla Chrisa i mnie życie nigdy już nie miało być takie samo. Kiedy nas odwiedzał, rozmawialiśmy przez chwilę, po czym zapadało krępujące milczenie. Wtedy tata wychodził z pokoju i szedł porozmawiać z mamą. Przez krótki czas przyjeżdżał bardzo często, potem zupełnie przestał. Mieszkał ze swoją żoną po przeciwległej stronie Auckland i zaczął nalegać, byśmy to my przyjeżdżali do niego. Nie zamierzaliśmy jednak tego robić, i żadne słowa nie mogły nas od tej decyzji odwieść. Uważaliśmy, że byłoby to nielojalne wobec mamy, ponadto nie chcieliśmy mieć nic wspólnego z jego nowym życiem. W końcu ojciec posłużył się oszustwem, żeby poznać nas ze swoją nową rodziną.

Tata powiedział Chrisowi i mnie, że zabierze nas do Tęczowego Końca, wspaniałego lunaparku z cudownymi tunelami strachu. Pomysł bardzo się nam spodobał. Chcieliśmy spędzić to popołudnie tak, jak przed rozwodem. Wierzyliśmy, że ten dzień zbliży nas do siebie.

- Chcę, żebyście poznali moich dwóch przyjaciół -powiedział w samochodzie.

Byliśmy tak podekscytowani, że tylko pokiwaliśmy głowami z radością. Nie przyszło nam do głowy, że takie nieoczekiwane zaproszenie musi mieć swój ukryty cel.

Kiedy poznaliśmy „przyjaciół" taty, okazali się być dwoma nastolatkami. Już to wydało się nam nieco dziwne. Kiedy jednak w drodze powrotnej jeden z nich spytał, czy już poznaliśmy ich mamę, wszystko stało się jasne. Byli

16

synami nowej kobiety ojca. Poczułam się dotkliwie zraniona. Choć byliśmy z Chrisem bardzo młodzi, sposób, w jaki ojciec zorganizował to spotkanie, zdenerwował nas i zniesmaczył. Do dziś pamiętam, jak wściekła byłam z powodu tego podstępu i jak odebrało mi to całą radość z wycieczki.

Kiedy doświadczasz takiego bólu w tak młodym wieku, musi stać się coś złego. Nic dziwnego, że w wieku siedmiu lat przeżyłam najprawdziwsze załamanie nerwowe. Niewiele z tego okresu pamiętam, poza poczuciem zagubienia i bólu. Zostałam umieszczona na oddziale psychiatrycznym dziecięcego Szpitala Księżniczki Marii. Powtarzałam pielęgniarkom, że nie będę jadła, ponieważ boję się, że przytyję. Sądziłam, że tata odszedł od mamy, ponieważ przytyła. To była pierwsza jaskółka zwiastująca moje późniejsze problemy z jedzeniem, które niemal doprowadziły do mojej śmierci.

Dziś rozumiem, że odejście ojca sprawiło także, że miałam wielkie kłopoty z mężczyznami. Desperacko szukałam kogoś, kto pokochałby mnie dla mnie samej, szczególnie po tym, jak guz mózgu pozbawił mnie wzroku.

Okres załamania był niezwykle trudny, ale krótki. Stosunkowo szybko poradziłam sobie z problemami, w dużej mierze dzięki pomocy z zewnątrz. Niebawem wróciłam do szkoły, mogąc znów robić wszystko, co sprawiało mi przyjemność. Wciąż byłam jednak bardzo rozczarowana tym, co zrobił tata. Kilka lat po jego odejściu przelałam na kartki pamiętnika cały mój ból. Pamiętnik do dziś jest moim skarbem, nawet pomimo iż niektóre zapisy przywołują bardzo przykre wspomnienia.

Święta to czas spokoju, czas cudów. Spędziłam je z ludźmi, którzy szczerze mnie kochają. Z moją rodziną - moją

17

mamą i moim bratem. Było świetnie. Czuję się kochana i wyjątkowa. Boję się jednak, że myśląc tak, zachowuję się samolubnie. Czuję, że część moich marzeń umarła.

Tata się nie pojawił, nawet nie zadzwonił. Jest mi bardzo przykro, bo wiem, że już mnie nie kocha. Nie chce, bym była jego córką. Mój tatuś nie chce, bym była jego małą dziewczynką. Jestem jeszcze młoda i chciałabym czasami poczuć się jak dziewczynka. Czuję się zagubiona. Tata miał zawsze swój własny kąt w moim sercu, bardzo obszerny. Wypełniłam go po brzegi najsilniejszą, najszczerszą miłością. Teraz jest pusty i nie wiem, co mam robić.

Moje uczucia są paskudne. Tak bardzo kocham swoją mamę i brata, że naprawdę, do diabła, nie powinnam być samolubna i domagać się jeszcze taty. Może po prostu na niego nie zasługuję, mimo iż tak bardzo go pragnę. To prawdziwe szczęście, że mam to, co mam, pomimo iż jestem dla wszystkich takim utrapieniem. Życzę wszystkim Wesołych Świąt. Przepraszam za to, że jestem taka samolubna.

W całym tym bolesnym zamieszaniu szkoła przynosiła pewną ulgę. Chodziłam do podstawówki w Devonport, w której wdrażano specjalny program wspólnej nauki dzieci z różnych środowisk. Poznałam tam wielu przyjaciół, zarówno dziewcząt, jak i chłopców. Uwielbiam Auckland właśnie za to, że stanowi tygiel, w którym mieszają się różne kultury i ludzie.

Jako dziewczynka kochałam pisać. Byłam niesamowicie dumna z mojego pięknego charakteru pisma. Mnóstwo czasu poświęcałam też na czytanie. Siedziałam po uszy w książkach i kiedy utraciłam wzrok, ich brak odczułam szczególnie dotkliwie. Nigdy nie zapomnę dnia, kiedy okazało się, że wygrałam w ogólnoszkolnym konkursie czytelniczym. Przeczytałam wtedy „Wielkiego, przyjaz-

18

nego giganta" Roalda Dahla. Otrzymałam także doroczną nagrodę obywatelską za to, że zawsze gotowa byłam pomagać, nie żądając niczego w zamian. Nie piszę tego wszystkiego, by się chwalić. Zachowywałam się tak, ponieważ tak mnie wychowano. Odczuwałam wobec świata bezinteresowną miłość i nigdy nie oczekiwałam rewanżu. Muszę przyznać, że do końca życia zapamiętam odbiór tej nagrody. Podchodzę powoli do podestu, a wszyscy zgromadzeni na sali rodzice patrzą tylko na mnie. To jedna z najcudowniejszych chwil w moim życiu.

Niedługo przed wykryciem u mnie guza mózgu miałam wypadek na rowerze. Upadłam podczas jazdy tak nieszczęśliwie, że straciłam przytomność. Kiedy Chris mnie znalazł, leżałam na chodniku. Moja poszarzała twarz sprawiła, że pobiegł przerażony do domu.

- Mamo, mamo, Lisa nie żyje! - wrzeszczał blady jak ściana.

Nie miał pojęcia, że straciłam tylko przytomność, myślał, że naprawdę umarłam. Kiedy doszłam do siebie, ktoś pomógł mi wstać, po czym zostałam zaprowadzona do położonego nieopodal domu jednej z koleżanek. Do drzwi prowadziło kilka stopni, pamiętam jednak także i inne, prowadzące na górę schody. Później dowiedziałam się, że w tamtym domu nie było innych schodów. Do dziś zastanawiam się, czy były to schody do Nieba i czy naprawdę tak niewiele brakowało mi do śmierci, czy też miałam po prostu halucynacje wywołane uderzeniem w głowę. Cokolwiek to jednak było, przydarzyło mi się wtedy coś niesamowitego i cudownego zarazem. Myślę, że właśnie wtedy po raz pierwszy spotkałam się z moim aniołem stróżem, który opiekuje się mną do dziś. Wtedy jednak nie wiedziałam, jak bardzo będę w przyszłości potrzebować tej opieki.

Rozdział 3.

- Liso Reid, dlaczego znów piszesz pod linią?

Nauczycielka gniewała się na mnie. Bez względu na to, jak często mnie poprawiała, pisząc, nie byłam w stanie zmieścić się w linijkach. Moje słowa zawsze zawisały pod nimi. W wieku dziesięciu lat bardzo trudno pogodzić się z tym, że coś tak prostego sprawia kłopoty. Próbowałam bez ustanku. Doskonale widziałam, gdzie powinien znaleźć się długopis, ale moja ręka nie chciała mnie słuchać. Nigdy nie docierała tam, gdzie powinna. Nikomu nie mówiłam o tych kłopotach. A był to pierwszy objaw guza mózgu.

Rok później zaczęłam chodzić do gimnazjum w Belmont. Miałam stamtąd blisko do naszego domu w Devonport. Szkoła była urocza, panowała w niej bardzo przyjacielska atmosfera.

21

Pewnego dnia na ciemnobrązową podłogę klasy upadła mi jaskraworóżowa gumka. Zaczęłam jej szukać. Powinna była leżeć gdzieś koło mojej nogi, tymczasem nie mogłam jej nigdzie dojrzeć. Rozglądałam się, coraz bardziej zadziwiona jej zniknięciem.

- Hej, Lisa, jest tutaj - koleżanka wpatrywała się we mnie, jakbym była ślepa lub głupia. - Obok twojej prawej stopy.

Schyliłam się i przeszukałam podłogę palcami. Gumka leżała dokładnie tam, gdzie powinna była upaść.

Wyśmiałam całe zdarzenie, ale w głębi duszy zastanawiałam się, dlaczego nie dojrzałam czegoś, co moja koleżanka zauważyła bez żadnego problemu. To nie miało sensu. Wciąż jednak nie odważyłam się komukolwiek o tym powiedzieć, gdyż nie miałam pojęcia, co się ze mną działo.

Niedługo po zdarzeniu z gumką mama zabrała mnie na mecz rugby. Po meczu poszłyśmy napić się czegoś do budynku klubowego. Poprosiłam o lemoniadę, upiłam kilka łyków... Chciałam postawić szklankę na schodach, obok których stałam, ale nie udało mi się. Widziałam dokładnie moją szklankę, a także miejsce, w którym chciałam ją postawić, ale po prostu nie byłam w stanie. Podobnie było, kiedy chciałam odstawić szklankę na półkę. Nie mogłam trafić. W końcu wyciągnęłam rękę tak daleko, że uderzyłam o szafkę. Miałam nadzieję, że mama niczego nie zauważyła. Kiedy nie odezwała się na ten temat ani słowem, odetchnęłam z ulgą.

Nikomu nie powiedziałam też, kiedy zaczęłam tracić wzrok. Przytrafiało mi się to zupełnie niespodziewanie, coraz częściej i częściej... W jednej chwili widziałam, a już sekundę później wszystko tonęło w ciemności lub gęstej, przerażającej mgle. Starałam się żyć zupełnie zwyczajnie, robiąc sobie żarty ze wszystkich dziwnych rzeczy, które

22

przytrafiały mi się, kiedy nie wiedziałam, co się dookoła mnie dzieje. Cała ja - wieczny żartowniś.

Raz zdarzyło mi się to na przyjęciu urodzinowym mojej przyjaciółki. Bawiłam się w najlepsze, kiedy nagle wszystko pogrążyło się w ciemności. Zachwiałam się, ale natychmiast oparłam o stół, obok którego stałam. Zęby nie wzbudzać podejrzeń, szybko złapałam pierwszą rzecz, która wpadła mi w ręce.

-  Lisa, to przecież cukierek rumowy - zawołała z obrzydzeniem przyjaciółka.  Obie nie znosiłyśmy cukierków rumowych.

-  Och,  rzeczywiście.   Fuj - odłożyłam cukierek na miejsce, rozpaczliwie poszukując czegoś innego.  Odetchnęłam z ulgą, kiedy moje palce trafiły na paczkę chipsów.

Bawiłam się koszmarnie. Przez całe przyjęcie przerażała mnie myśl, że ktoś mógłby zorientować się, że nic nie widzę. Szczególnie, kiedy poszliśmy bawić się do ogrodu. Wszyscy rozbiegli się dookoła, a ja nie byłam w stanie. Nie tylko nic nie widziałam. Niemal nie mogłam poruszać nogami. Zaczęłam więc udawać, że biegam w zwolnionym tempie, jak na filmie. Wszystkim strasznie się to spodobało, jak zawsze, kiedy się wygłupiałam.

To zabawne, jak łatwo było mi ukrywać swój sekret, maskując wszystkie potknięcia śmiechem. Mama odbierała mnie ze szkoły, a ja coraz częściej szłam do samochodu na wyczucie, nie widząc, co się dookoła mnie dzieje. Nauczyłam się tego tak dobrze, że mama nie zorientowała się nawet, kiedy kilkakrotnie uderzyłam w drzwi samochodu, nie wiedząc, że już jestem u celu.

W głębi duszy byłam skołowana i przerażona. Traciłam wzrok i odzyskiwałam. Kiedy przez dłuższy czas nie miałam żadnych problemów, łudziłam się, że ode-

23

szły na zawsze. Wtedy każdy nawrót był straszliwym ciosem.

Często budziłam się ze strasznymi bólami głowy. Mama wiedziała o nich. Nie było sensu tego ukrywać, czasami bowiem czułam się tak źle, że wymiotowałam. Na ogół pomagało mi to na tyle, że mogłam iść do szkoły, udając, że czuję się po prostu świetnie, podczas gdy w rzeczywistości odchodziłam od zmysłów z przerażenia.

Podczas wakacji w lipcu 1987 r. wymiotowałam już niemal bez przerwy, także krwią. Głowa bolała mnie bardziej niż kiedykolwiek, a kłopoty ze wzrokiem powtarzały się raz za razem. Byłam przerażona i mama doskonale o tym wiedziała.

- Zabieram cię do lekarza - mama była stanowcza wobec moich oporów.

Bardzo bałam się tej wizyty, nie chciałam wiedzieć, co mi dolega. W jakiś sposób czułam, że to coś poważnego, coś, co sprawi, że poczuję się jeszcze gorzej. A dopóki nie wiedziałam, co to jest, mogłam mieć nadzieję, że pewnego dnia dolegliwości same odejdą.

Naszym lekarzem była przemiła kobieta Cathy Miller. Chodziłam z jej córką na gimnastykę. Cathy niemal natychmiast zorientowała się, co mi dolega. Wystarczyło, że zaświeciła mi w oczy niewielką żaróweczką. Zauważyła objawy guza mózgu. Dużego. Naciskał na nerwy wzroku, co sprawiało, że wypychały na zewnątrz płyn wypełniający gałki oczne. Podobny widok u kogoś tak młodego musiał ją bardzo zasmucić. Cieszę się jednak, że nie dała tego po sobie poznać. Myślę, że nie zniosłabym tego.

W dalszych badaniach uczestniczył jeszcze jeden lekarz. Najpierw siedziałyśmy w poczekalni, kiedy dr Miller zajmowała się innymi pacjentami, którzy czekali, podczas gdy ja byłam badana. Wydawało się, że trwa to całą wieczność. W końcu zostałyśmy wezwane ponownie.

24

-  Dotknij nosa.

-  Idź wzdłuż tej linii.

-  Pokaż język.

-  Spójrz tu. A teraz tam - kolejne polecenia sprawiały, że mama wyglądała coraz smutniej.

Myślałyśmy, że źródłem moich dolegliwości były oczy. Aż do czasu strasznej diagnozy. Oczy można było leczyć, zaś wszystko, co wiązało się z mózgiem, było tajemnicze i przerażające. Jeśli coś było nie tak z twoim mózgiem, na ogół było to nieodwracalne i często śmiertelne.

Bezpośrednio po badaniach wciąż jednak myślałam, że chodzi o moje oczy.

-  Tylko nie okulary, proszę - zapłakana ściskałam dłoń mamy. - Nie chcę nosić okularów.

W końcu dr Miller usiadła z nami i powiedziała, że muszę natychmiast pojechać do Szpitala Księżniczki Marii, centralnego szpitala dziecięcego, w którym ostatni raz byłam, kiedy jako siedmiolatka dochodziłam do siebie po załamaniu.

Sanitariusz, który przyjmował mnie do szpitala, był bardzo przystojny. Przypominał faceta z Ali Blacks. Tak zwyczajowo nazywa się narodową reprezentację Nowej Zelandii w rugby. Ponownie przeszłam wszystkie badania. Podczas kontrolowania moich odruchów sanitariusz złapał mnie za udo. Spojrzałam na niego ze złością.

-  Trenowałam sztuki walki - moja twarz była śmiertelnie poważna.

To była prawda. Znałam sztuki walki i nie bałam się ich stosować, nawet na przystojnym sanitariuszu. On jednak tylko się roześmiał. I myślę, że faktycznie było to dość zabawne.

Kiedy zostałam przebadana przez sanitariusza, przyjęto mnie na oddział. Wtedy zbadano mnie bardzo gruntownie. Troje lekarzy po kolei zaglądało mi w oczy, wciąż jednak

25

nikt nie powiedział nam, co się tak naprawdę dzieje. Byłam tylko jedenastoletnim dzieckiem, wiec myślałam, że to coś jak grypa. Sądziłam, że połknę kilka tabletek, może zrobią mi zastrzyk i będę mogła iść do domu, cała i zdrowa. Mama jednak doskonale wiedziała, że coś jest bardzo nie w porządku, choć nie odezwała się ani słowem. Była dla mnie prawdziwą opoką, choć wiem, jak bardzo ją martwiło, że jej mała córeczka przechodzi wszystkie te badania. Pamiętam, z jakim smutkiem wpatrywała się w puste twarze lekarzy.

Zrobiono mi tomografię komputerową, która daje dokładny obraz mózgu. Wtedy już wiedziałam, że to coś poważniejszego niż tylko oczy. Gdyby bowiem było inaczej, po co zadawano by sobie tyle trudu? Lata później, kiedy pracowałam w szpitalu, pytałam ludzi obsługujących takie aparaty, jak się czuli, widząc guza mózgu? Co mówili, kiedy osoba, której życie wisiało na włosku, pytała, czy wszystko w porządku? Odpowiadali mi, że choć było to bardzo trudne, nie wolno im było nic powiedzieć pacjentowi. Tak właśnie stało się ze mną.

Już pierwszego dnia w szpitalu mój wzrok znacząco się pogorszył. Choć tackę z obiadem położono mi na kolanach, nie byłam w stanie dostrzec, co jem, wszystko rozmywało się i nikło w ciemnościach. Wiedziałam, że powinnam coś zjeść, więc próbowałam się zmusić, jednak na niewiele się to zdało.

Jeden z lekarzy, którzy badali mnie zaraz po przyjęciu na oddział, powiedział mi w końcu prawdę.

- Znaleźliśmy go - poinformował małą, skuloną w szpitalnym łóżku dziewczynkę, owiniętą w zbyt obszerny dla jej drobnego ciałka szpitalny szlafrok. - Masz guza mózgu, Liso.

26

i

-  Och - to wszystko, co byłam w stanie wyjąkać. Szczerze mówiąc, nie wiedziałam zbyt dokładnie, co to znaczy.

Kiedy doktor wyszedł, zaczęłam w spokoju zastanawiać się nad diagnozą. Guz mózgu? To chyba niedobrze, prawda?

-  Mamo, już wiem co mi dolega! - krzyknęłam, kiedy tylko zobaczyłam w drzwiach dobrze znaną postać. -Powiedzieli, że mam guza mózgu.

-  I jak się z tym czujesz? - wyszeptała z czułością, ściskając moją dłoń. Robiła, co mogła, żeby nie okazać, jak bardzo wstrząsnęła nią ta wiadomość.

-  Było mi żal lekarza - odpowiedziałam uprzejmie. -Chyba było mu przykro, kiedy mi to mówił.

Wieczorem mama przyszła ponownie, tym razem /, Chrisem. Mój brat był bardzo smutny, kiedy dowiedział się, co mi dolega, mimo iż nie wiedział zbyt dobrze, co to znaczy. Mama i Chris przynieśli mi na kolację hamburgera z frytkami. Koniec końców, wszystkie trzy porcje zjadł mój brat, ponieważ mama i ja byłyśmy zbyt zdenerwowane, by cokolwiek przełknąć.

Mama zadzwoniła do ojca, aby powiedzieć mu o moich dolegliwościach. Nie miałam najmniejszej ochoty się / nim widzieć. Personel szpitala doskonale o tym wiedział i gdyby nawet ojciec przyjechał, nie zostałby do mnie wpuszczony.

Nazajutrz po diagnozie poddano mnie operacji. Zostałam przewieziona do Auckland, do krajowego centrum chirurgicznego. Dr Chris Furneaux, lekarz, który mnie operował, liył wówczas jednym z najlepszych neurochirurgów w kraju.

Mój guz mózgu, jak się później dowiedziałam, nazywał się astrocytoma. Kiedy rósł, a robił to bardzo szybko, jego nacisk sprawiał, że do moich nerwów wzrokowych prze-st awała dopływać krew. To prowadziło do utraty wzroku -niedostatek krwi powodował, że komórki obumierały.

27

A kiedy to następowało - nie były już w stanie się zregenerować.

Astrocytoma najczęściej atakuje móżdżek, tak też było i w tym przypadku. Typowe objawy nowotworu móżdżku to bóle głowy, wymioty oraz kłopoty z równowagą -dokładnie tak, jak działo się ze mną. Dziś leczenie takiego guza zaczyna się od chemioterapii, wówczas jednak uważano, że środki chemiczne nie są w stanie skutecznie oddziaływać na komórki mózgowe. Dlatego w moim przypadku rozwiązanie mogło być tylko jedno - operacja. Chirurg musiał wyciąć guz, koniecznie w całości, aby nie mógł się dalej rozrastać.

Dr Furneaux był bardzo miły. Opowiedział mi ze szczegółami, co mi d...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin