konspekt_Bullerbyn.doc

(598 KB) Pobierz
Materiał programowy: Program nauczania zintegrowanego wydawnictwa NOWA ERA

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

 

Prowadząca: mgr Barbara Benisz

Klasa: III

Temat :Spotkanie w Bullerbyn

Materiał programowy: Program nauczania zintegrowanego wydawnictwa NOWA ERA

Przewidywane efekty

Uczeń             

·         oblicza iloczyny i ilorazy w zakresie 100

·         układa działanie do ilustracji

·         porządkuje liczby rosnąco

·         wskazuje dzielniki podanej liczby

·         czyta ze zrozumieniem

·         układa zdanie z rozsypanki wyrazowej

·         zna tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenie

·         wyszukuje w tekście fragmenty na określony temat

·         wypowiada się na podany temat

·         zna zasady konstruowania listu

·         stosuje wielka literę w korespondencji

·         dokonuje samooceny (sprawdzanie poprawności wykonania)

·         wykonuje obliczenia w zakresie 100, stosując kolejność działań

·         porównuje wyniki, właściwie stosuje znaki <,>

Uwaga: dwa ostatnie cele operacyjne zamieszczono z myślą o dzieciach uzdolnionych matematycznie.

Metody

pokaz, pogadanka, zajęcia praktyczne, gry dydaktyczne, praca z tekstem

Formy pracy:

zbiorowa jednolita, grupowa jednolita, indywidualna jednolita

Środki dydaktyczne:

Komputer, telewizor lub projektor multimedialny, prezentacja własna wykonane w programie PowerPoint: „Dzieci z Bullerbyn”, egzemplarze lektury, karty pracy, papier listowy, kartoniki premiujące aktywność uczniów

Przebieg zajęć:

1.     Powitanie dzieci zabawą „Witam wszystkich, którzy.....” Prowadząca kieruje do uczniów słowa przywitania. Osoby, które uważają, że te słowa skierowane są do nich  odpowiadają w umowny sposób (np. wołają „hej-ho”, machają dłonią, wykonują tupnięcie nogą, klaszczą w dłonie itp.)

Witam wszystkich, którzy dobrze się dziś wyspali

Witam wszystkich, którzy zjedli dziś w domu śniadanie

Witam wszystkich, którzy lubią zagadki

Witam wszystkich, którzy mają na sobie coś czerwonego

Witam wszystkich, którzy lubią Boże Narodzenie

Witam wszystkich, którzy lubią czytać książki

Witam wszystkich, którym podobały się przygody dzieci z Bullerbyn

2.     Uruchomienie prezentacji – „Spotkanie w  Bullerbyn”. Załącznik 7 pokaz slajdów Wypowiedzi uczniów na temat „Co można zobaczyć na wsi?”. Wymienianie cech charakterystycznych wiejskiego krajobrazu.

Uwaga: Prezentację uruchamiamy klikając dwukrotnie na ikonę pliku. Później z paska menu wybieramy Pokaz>Wyświetl pokaz lub naciskamy na klawiaturze klawisz F5. Do kolejnego slajdu przechodzimy klikając lewym klawiszem myszki w obszarze slajdu lub naciskając spację.

Slajd2              Slajd nr 2

3.     Rachunek pamięciowy – rozwiązywanie zagadek i łamigłówek matematycznych

a)     „Jaka to liczba” – nauczyciel wypowiada formułkę „O jakiej liczbie myślę” – Uczniowie zadają pytania, tak sformułowane, aby prowadzący mógł udzielić tylko odpowiedzi „Tak” lub „Nie”. Pytają na przykład:

·         czy ta liczba jest parzysta/nieparzysta?

·         czy ta liczba jest dwucyfrowa?

·         czy ta liczba jest większa od30.....40? ...itd.

·         czy ta liczba jest mniejsza od 60...50?... itd.

·         czy ta liczba dzieli się przez.......6...8...7?.....itd.

Uczniowie muszą uważnie słuchać, jakie pytania zadają inne dzieci. Gdy na przykład na pytanie Czy ta liczba jest mniejsza od 60? usłyszą odpowiedź „Nie”, nie powinni już zadawać pytania Czy ta liczba jest mniejsza od 50?

Można się umówić, że dzieci maja prawo zadać 5 pytań, jeżeli nie zdobędą wystarczającej ilości informacji i nie odgadną liczby, punkt zdobywa nauczyciel

b)     Obliczanie iloczynów za pomocą programu komputerowego „Tabliczka mnożenia”(po uruchomieniu programu klikamy na „TEST”). Załącznik 6 program tabliczka mnożenia

Uczniowie – podzieleni na dwie lub trzy grupy (mogą to np. być rzędy ławek) podają, możliwie najszybciej (mają minutę czasu), wyniki pojawiających się na ekranie działań, a nauczyciel wpisuje iloczyny w oknie programu. Na tablicy można zapisać ilość punktów uzyskanych przez poszczególne grupy. Można też zrezygnować z podziału na grupy i wtedy wyniki podaje całość klasy – chórem.

4.     Rozwiązanie łamigłówki matematycznej z hasłem (Załącznik 1 - karta pracy, poz. 1) – praca w grupach ( w każdej grupie powinno być dziecko o wysokim poziomie uzdolnień i zainteresowań matematycznych). Wykonywanie obliczeń zgodnie z kolejnością działań, wpisywanie wyników i porównywanie ich przez wpisanie znaku < lub >; wybór właściwej sylaby, ułożenie i zapisanie hasła „Dzieci z Bullerbyn”. Sprawdzenie poprawności wykonania według widocznego na ekranie wzoru – plik hasło początkowe.htm Załącznik 2

5.     Rozmowa o bohaterach lektury „Dzieci z Bullerbyn” Opowiadanie fragmentów ich przygód, które dzieci uznają za najzabawniejsze.

6.     Obliczanie iloczynów, wskazywanie właściwego wyniku przez pokolorowanie okienka na karcie pracy (Załącznik nr 1 - karta pracy, poz. 2).

domki                            Slajd nr 3

Na slajdzie nr 3 uczniowie przyglądają się domkom dzieciom z Bullerbyn. Ich zadaniem jest pomóc dzieciom „trafić” do ich domów. Na karcie pracy wyszukują właściwe działanie i kolorują go takim kolorem, w jakim jest dach domku. Potem sprawdzają poprawność wykonania według podanego wzoru (slajd nr 4)

domki2              slajd nr 4

7.     Zapisywanie w karcie pracy działań do ilustracji widocznych na slajdach. (Załącznik nr 1 - karta pracy, poz. 3) Przy każdym ze slajdów uczniowie opowiadają z jakim fragmentem lektury kojarzą im się zamieszczone na slajdach rysunki (kwiaty, owieczki, koszyki ). Po wykonaniu właściwego zapisu sprawdzają poprawność wykonania.

Slajd5              Slajd nr 5

3                            Slajd nr 6

4              Slajd nr 7

8.     Rozmowa o zwyczajach bożonarodzeniowych w Polsce, porównywanie ich ze zwyczajami w Szwecji. Wyszukiwanie w tekście lektury odpowiedzi na pytania:

·         Jak dzieci w Bullerbyn przygotowywały się do Świąt Bożego Narodzenia?

·         Jak mieszkańcy Bullerbyn obchodzili Boże Narodzenie?

9.     Praca w grupach. Redagowanie listu do wybranego bohatera lektury (dzieci wybierają, do której postaci chciałyby napisać list).  W treści uczniowie mają napisać, jak przygotowują się do świąt Bożego Narodzenia i  które polskie zwyczaje są w ich domach kultywowane. Przypomnienie o stosowaniu wielkiej litery w zwrotach: „Tobie, Ciebie, Ci, Wam, Wasze...itd.” Uczniowie mogą korzystać ze słownictwa zgromadzonego na slajdzie nr 8 (przykłady zwyczajów wigilijnych).

8              Slajd nr 8

10. Prezentacja prac wykonanych w grupach – odczytanie listów.

11. Obliczanie kosztów zakupów zabawek przeznaczonych na prezenty świąteczne dla dzieci z Bullerbyn (Załącznik nr 1 - karta pracy, poz. 4)  Uczniowie obserwują umieszczone na slajdzie ilustracje i w karcie pracy zapisują koszt zakupionych zabawek.

9              Slajd nr 9

Sprawdzenie poprawności wykonania ćwiczenia wg wzoru na ekranie (plik zabawki.htm). Załącznik 5

12. Rozwiązanie zadania – planowanie zakupów zabawek za kwotę nie większą niż 100 zł. (Załącznik nr 1 - karta pracy, poz. 5). Uczniowie dokonują wyboru zabawek, które mogliby „kupić”; na karcie pracy zapisują działanie i odpowiedź

10                            Slajd nr 10

 

13. Wyszukiwanie dzielników liczby 24 (Załącznik nr 1 - karta pracy, poz. 6). sprawdzenie poprawności wg wzoru (plik gwiazdki.htm) Załącznik 4

14. Obliczanie iloczynów i ilorazów, porządkowanie rosnąco otrzymanych wyników, ułożenie i zapisanie hasła „Dobrze mnożę, dobrze dzielę i z tego powodu się weselę” (Załącznik nr 1 - karta pracy, poz. 7); sprawdzenie poprawności wykonania wg widocznego na ekranie wzoru  (plik hasło_końcowe.htm)

Załącznik 3

15. Policzenie punktów zdobytych przez uczniów – kolorowanie domków. (Podczas lekcji, rozwiązując kolejne zadania w karcie pracy – załącznik 1, uczniowie za poprawnie rozwiązane zadanie oraz za aktywność „zdobywają” umowne żetony – mogą to być wycięte z kartonu kwadraciki). Za każde poprawnie rozwiązane zadanie uczniowie otrzymują 1 punkt ( żeton ). Dodatkowe żetony mogą otrzymać od nauczyciela za aktywność. Zliczają uzyskane punkty i kolorują odpowiednią ilość domków ( za każde 2 punkty uczeń może pomalować jeden domek ).

16. Podziękowanie za pracę na lekcji, pożegnanie

Załączniki do konspektu

Załącznik 1 – karta pracy

Załącznik  2 – hasło początkowe

Załącznik 3 – hasło końcowe

Załącznik 4 – plansza „gwiazdki”

Załącznik 5 – plansza „zabawki”

Załącznik  6 program „ tabliczka mnożenia”

Załącznik 7 pokaz slajdów

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin