System LOB.doc

(166 KB) Pobierz
Marzena Mieszkowicz

System LÖB              - 1 -              Marzena Mieszkowicz

             

                                                               proszę                          jabłko                               dziękuję

 

System LÖB został wprowadzony i wypróbowany w ciągu wielu lat w Niemczech na osobach z poważnie zaburzoną komunikacją, w tym również na dużej grupie dzieci upośledzonych umysłowo i z autyzmem. Zasadniczo przeznaczony jest dla dzieci, które, bądź zaczynają uczyć się języka, bądź też mają większe trudności w opanowaniu reguł i zasad języka, zwłaszcza gramatyki, tj. dzieci upośledzonych i autystycznych, dzieci władających innym językiem niż ojczysty (obejmuje więc programem dzieci przedszkolne i szkolne).

Opracowany materiał obrazkowy może być dostosowywany do aktualnego stanu językowego dziecka, stąd autorzy (niestety nie znam nazwisk twórców metody) zaproponowali go w dwu wariantach, jako poziom (kurs) podstawowy oraz bardziej zaawansowany.

POZIOM PODSTAWOWY

Nauka systemem LÖB na tym etapie jest propozycją użycia zestawu 60 kart z symbolami obrazkowymi, które umożliwiają samodzielne wyrażanie życzeń i potrzeb. Obrazki są wykonane w formacie DIN A-6 i służyć mają do codziennego użytku. Ta przejrzysta kartoteka tematycznie uporządkowanych kart, w poręcznym pojemniku tekturowym wraz z zeszytem ćwiczeń - to doskonała pomoc dla nauczycieli, logopedów i rodziców. Kurs, czy poziom podstawowy obejmuje następujące kategorie symboli:

-       kategorie ogólne

-       żywność

-       przedmioty codziennego użytku

-       troska o zdrowie

-       higiena ciała

-       zabawy, gry i zajęcia

-       praca i rozrywki

-       religia i uczucia

-       właściwości i cechy przedmiotów.

Spróbuj odczytać sekwencję poniższych symboli Löb:

 

POZIOM ZAAWANSOWANY

Nauka systemem LÖB na tym poziomie obejmuje 180 pojedynczych symboli (kart-obrazków), w formacie DIN A-6. To pomoc przy nauce ważnych pojęć z podstawowego słownictwa (jest uzupełnieniem poziomu podstawowego) oraz reguł gramatycznych, ponadto dzieli każdą dziedzinę nauczania na 6 symboli jej przyporządkowanych. Zestaw ten również podzielony jest na kategorie i zawiera:

-       96 rzeczowników, a w tym:

-       24 obrazki z kategorii „dzień powszedni” w takich obszarach nauczania jak: osoby, przybory szkolne, zabawki, ubrania

-       24 obrazki żywności i różnych produktów, np.: owoce, warzywa, pieczywo, napoje, słodycze, nabiał...

-       24 obrazki z obszaru dom, np.: części domu, naczynia, meble, sprzęt elektryczny

-       24 obrazki z obszaru otoczenie (środowisko), np.: zwierzęta, rośliny, pojazdy

-       24 obrazki przymiotników, a także wyrażenia przeciwstawne: długi  krótki, itp.

-       36 czasowników w obszarach: podstawowe obowiązki i czynności, uczucia, czynności domowe i szkolne, higiena, itp.

-       12 czasowniki zwrotne

-       6 innych obrazków ilustrujących, np.: być, chcieć, móc...

-       6 obrazkowych przyimków, np.: w, na, pod...

Löb nadaje się również jako materiał pomocniczy przy ćwiczeniach wprowadzających i utrwalających nowo wprowadzanych struktur gramatycznych, podobnie jak przy zabawach słownych z zachowywaniem zasad stopniowania trudności, co oznacza, że nowe struktury zadań muszą być opracowane mając zawsze na względzie indywidualne stany osiągnięć i możliwości każdego dziecka. Zanim materiał obrazkowy zostanie wprowadzony, całość musi być opracowywana indywidualnie z każdym dzieckiem. Ważne jest przy tym, aby obrazki nie były wprowadzone „bezuczuciowo”, a więc bez rzeczowego tła, bez użycia rzeczywistych, realnych, istniejących okazów naturalnych lub przedmiotów i obrazków, a wreszcie bez kontekstu sytuacyjnego. To niezwykle ważne w pracy z dziećmi upośledzonymi, bowiem to co znacznie odbiega od rzeczywistości przestaje je interesować i niczego nie uczy.

Istotne jest również aby zwrócić uwagę na sensomotoryczność, tzn. na wprowadzenie danych pojęć w ruch, przy czym powinna być wykorzystywana cała gama ruchów całego ciała, gestów i mimiki. Takie podejście na pewno wzbudzi większą aktywność i uważność dzieci.

System Löb powinien pomagać dzieciom przy rozszerzaniu słownika i budowie struktur gramatycznych, krótko mówiąc, przy nauce rozumienia mowy potocznej. Zestawy tematycznie uporządkowanych kart-obrazków doskonale porządkują system językowy dziecka, mogą również posłużyć przy wzbogacaniu, grupowaniu i utrwalaniu słownictwa, jak również przy ćwiczeniach gramatycznych struktur mowy potocznej. Jednakże wszystkie karty-obrazki staną się dla dziecka istotne, ważne i potrzebne tylko wtedy, gdy będzie ono miało z nimi regularny i częsty kontakt. Można ich używać na różne sposoby - przykłady podaję w dalszej części - ale ważne jest, by obecność obrazków stale wzbogacać zabawami ruchowymi, muzycznymi, oraz różnego rodzaju grami językowymi. Opisów takich gier nie brakuje również w piśmiennictwie polskim.

Wprowadzanie symboli

 



                ja                  proszę              mówić             uczyć się

Komunikacja międzyludzka odbywa się zawsze z kimś, o czymś (rozmowa na jakiś temat), przy czym ważne jest opanowanie różnych zasad i form gramatycznych. Równocześnie, aby coś uwidocznić lub podkreślić, używane są wszelakie środki i sposoby:

-       mowa ciała

-       konkretne przedmioty i naturalne okazy

-       zdjęcia, ilustracje i kolorowe obrazki

-       znaki, konkretne i abstrakcyjne symbole

-       pismo, znaki pisane

Przy wprowadzaniu każdego symbolu chodzi przede wszystkim o to, aby pozwolić rozmówcy (dziecku, grupie, klasie) znaleźć znaczenie słowa. Ponieważ wszystkie symbole są przedstawione bardzo konkretnie, nie powinny powstawać żadne problemy w fazie wzbogacania słownictwa. W razie gdyby takowe się pojawiały, to warto nauczać symboli w sposób wielozmysłowy, używając konkretnych przedmiotów, sprzętów, zdjęć, itp., ponieważ poprzez wszystkie zmysły ułatwia się dziecku zrozumienie znaczeń i treści słów. Im mniej może sobie dziecko wyobrazić jakieś trudne pojęcie, np. szczęśliwy, tym więcej trzeba podawać i przywoływać konkretnych przykładów i sytuacji z codziennego życia.

Wprowadzenie symbolu mogłoby wyglądać mniej więcej w taki oto sposób.

Temat: Idziemy zrobić zakupy

Cel: Wyrażenie uczuć

Gramatyka: używanie wypowiedzi w bierniku, np. chciałabym (proszę, czy mógłbym dostać) główkę sałaty i ogórka.

Słownictwo: wszystkie słowa z obszaru artykułów żywnościowych (warzywa i owoce).

Wprowadzenie: zainscenizować sytuację lub scenkę z rzeczywistymi przedmiotami, przy pomocy krótkiej rozmowy, prostego dialogu pomiędzy sprzedawcą i kupującym.

Bezpośrednie możliwości ćwiczenia:

-       nazywać i podporządkować obrazki do prawdziwych przedmiotów i odwrotnie;

-       ćwiczenia ze słownictwem z obszaru artykuły żywnościowe (warzywa i owoce) przy użyciu obrazków;

-       skoncentrować się na użyciu biernika przy pomocy obrazków (różnicowanie form: jedno jabłko, jednego jabłka, jedną cytrynę, itp.).

Możliwości wykorzystywania symboli Löb

Przytoczone poniżej przykłady są jakby modelem różnych ćwiczeń, stąd uwaga, by obrazki dowolnie zmieniać i dopasować je do tematyki zajęć przedszkolnych lub szkolnych, oraz najczęściej używanych struktur gramatycznych.

Wzbogacanie słownictwa i jego utrwalanie przebiegać może w określonych obszarach:

RZECZOWNIK

-       dopasować obrazek do przedmiotu ( i odwrotnie);

-       dopasować kolejno pojęcie do obrazka (poprosić o to dziecko).

FORMY GIER I ZABAW JĘZYKOWYCH (więcej pojęć)

-       stworzyć współzawodnictwo, kto najczęściej i najszybciej znajdzie odpowiednie słowo, kto zbierze i wymieni najwięcej nazw w określonym przedziale czasowym (np. 1 minuta);

-       dopasować rzeczowniki do odpowiedniego rodzaju (ten, ta, to);

-       tworzyć liczby mnogie, rzeczowniki (ogórek – ogórki, sałata - sałaty);

-       odpytywać się nawzajem w grupie.

CZASOWNIKI (znaleźć określenie nazwy do obrazków)

-       można wykonywać odpowiednie do obrazka gesty) z wykorzystaniem czasowników zwrotnych;

-       gry i zabawy partnerskie z elementami współzawodnictwa.

PRZYMIOTNIKI – dopasowywać określenia do obrazków.

PRZYIMKI

-       ustalić i zaakceptować znaczenie obrazków przy pomocy gestów;

-       uporządkować obrazki według sprzeczności, np. nad, pod

Ćwiczenia i utrwalanie struktur gramatycznych

W tym obszarze nauczania obrazki powinny być układane ze sobą w różnych kombinacjach. Tym razem dzieci już nie muszą koncentrować się na wynajdywaniu słów, lecz na każdej z tworzonych struktur, zwracając przy tym uwagę na odpowiednią intonację. Pamiętajmy przy tym, że nie uczymy dzieci upośledzonych nazw części mowy, definiowania pojęć z zakresu gramatyki, ale wszelkimi sposobami trenujemy tzw. „wyczucie językowe”, poprawność konstrukcji zdaniowych.


PRZYKŁADY:

PROSTE ZDANIA (czasowniki w 3 osobie, liczba mnoga)

Sugestie praktyczne:

-       tworzyć sensowne kombinacje rzeczowników z czasownikami,

-       np.: „pies” - „biegnie” lub „położyć” – „książka”

-       budować zdania absurdalne ażeby ostatecznie poprzez wymianę obrazków skorygować zdania, np. „ptak” – „mówi” lub „dziecko”  „leci”;

-       ćwiczenia partnerskie: dziecko trzymające w dłoni oznakowaną karteczkę  (rzeczownik), szuka dziecka z karteczką (czasownik). Oboje pokazują lub mówią pełne sensowne zdanie.

ZDANIA Z PRZYMIOTNIKAMI (warto używać również przysłówka)

Możliwości ćwiczenia jak wyżej, z tym, że każdorazowo przy pomocy trzech lub więcej karteczek: przymiotnik (młody), rzeczownik (pies), czasownik (biegnie), przysłówek (szybko). Zdanie zabrzmi: młody pies biegnie szybko.

Dla zilustrowania - przykład zdania ułożonego z kart-obrazków LOB

„DZIEWCZYNKA JE JABŁKO POD STARYM DRZEWEM”

ZDANIA Z CZASOWNIKAMI ZWROTNYMI (w 3 osobie, liczby pojedynczej), np.: dziecko (rzeczownik), czesze się (czasownik).

TRYB ROZKAZUJĄCY

-       nauczyciel pokazuje karteczkę z obrazkiem (czasownik), dwoje dzieci patrzy na nią, a które z nich jako pierwsze potrafi znaleźć znaczenie, to wydaje rozkaz drugiemu, które to czynność ową powinno pokazać lub wykonać;

-       przy pokazywaniu karteczek (czasowniki) dzieci kolejno nazywają daną czynność w trybie rozkazującym. Zabawy tego typu uczą rozumienia użycia trybu rozkazującego. Przy każdej prawidłowej odpowiedzi dziecko uzyskuje daną karteczkę jako nagrodę (zbiera swoje punkty).

PRZYIMKI

-       utworzyć sensowne zdania z 4 karteczek: rzeczownik, czasownik, przyimek, rzeczownik, np.: Pies biegnie po ulicy;

-       zabawa ruchowa: nauczyciel pokazuje karteczkę (obrazek – przyimek), np. pod – dziecko - chowa się. Nauczyciel pyta: gdzie jesteś? Dziecko odpowiada: „jestem POD stołem”.

FORMY STOPNIOWANIA PRZYMIOTNIKÓW – w stopniu równym, wyższym i najwyższym:

Przykłady zdań: Pies biegnie szybciej niż dziecko. Ołówek jest dłuższy niż pióro. Ołówek jest tak długi jak pióro. Pies biegnie najszybciej. Pies jest szybki. Samochód jest szybszy. Te i podobne zdania można budować z pomocą obrazków (karteczek). Zabawy tego typu uczą konstruowania zautomatyzowanych ciągów, np.:

szybki – szybszy – najszybszy

długi – dłuższy – najdłuższy

krótki – krótszy – najkrótszy

ładny – ładniejszy – najładniejszy

ZDANIA PYTAJĄCE

-       ćwiczenia polegające na przestawianiu karteczek, np.:

-       jedzie samochód – samochód jedzie;

-       ćwiczenia partnerskie: Pierwsze dziecko (czasownik – rzeczownik), drugie dziecko (rzeczownik – czasownik). Partnerzy po usłyszeniu pytania układają zdania pytające i twierdzące;

-       dzieci siedzą w kręgu, każde z dwiema karteczkami (obrazki czasowników i rzeczowników). Jedno z dzieci rozpoczyna zabawę i pyta sąsiada poprzez swoje karteczki, a sąsiad odpowiada przy pomocy swoich karteczek.

Przykłady: Dziecko (1) Jedzie samochód? Dziecko (2) Nie, pies szczeka.

DOPEŁNIACZ

Zabawa w pytania i odpowiedzi (w kręgu). Każde dziecko trzyma każdorazowo jedno zdanie, czyli 2 karteczki (rzeczownik i czasownik). Dzieci udzielają odpowiedzi pokazując właściwe karteczki.

Przykład: Ojciec pyta dziecko. Kogo pyta ojciec?


BIERNIK

Zabawy w pytania i odpowiedzi. Przykład: Dziecko widzi ojca i pyta. Kogo widzi dziecko?

CZASOWNIKI: MIEĆ, MUSIEĆ, MÓC

Jedna z karteczek z czasownikiem, np. „chcieć” jest umieszczona na tablicy. Znaczenie „ja”, „ty”, „on” może być przedstawiane gestami.

Przykład: Ja chcę malować. Ty chcesz malować. On chce malować.

Wszelkie ćwiczenia powinno się prowadzić z uwzględnianiem czasu przeszłego, teraźniejszego i przyszłego. Przykład: Ja chciałbym malować. Ja malowałem.

Przykłady zdań:

 

 

Poprzez jednoczesny dodatek innych form komunikacji, tj. ruch, gest, mimika, znaki obrazkowe i słowny przykład terapeuty mogą być równocześnie zaktywizowane i uruchomione różne zmysły. W ten sposób dzieci upośledzone prócz akustycznego postrzegania mogą również zobaczyć, poczuć, pełniej doświadczyć ruchowo co i jak powinno być wypowiedziane. Wyjątek stanowią dzieci autystyczne, w przypadku których komunikacja odbywa się poprzez kanał zmysłu, mianowicie kanał wzrokowy (obrazki, etykiety wyrazowe, nauka naśladowania). W pracy z dziećmi upośledzonymi umysłowo zauważymy na pewno duże trudności lingwistyczne. Dlatego duże znaczenie ma stosowanie odpowiedniej intonacji i rytmu mowy. Od czego zacząć?

Solidną, a przy tym dość łatwą bazę podstawową (wyjściową) tworzą, np. dwa jednosylabowe wyrazy: pies je. Taka struktura zdania powinna być wyeksponowana gdzieś na tablicy, może być ona wystukiwana, wyklaskiwana, wychodzona. Analogicznie do tego powinny być tworzone wyrazy dwu- do czterosylabowych. Tak oto rozszerza się liczbę słów zależnie od postępów dziecka w mówieniu.

Istotną zaletą systemu obrazków Löb jest fakt, iż są one doskonałym sposobem do nauki myślenia antycypowanego, dzięki czemu dzieci mogą uniknąć trudności w odnajdywaniu słów. A oto propozycja praktycznych ćwiczeń przy rozwijaniu zdolności rozumienia i mówienia dzieci upośledzonych umysłowo z wykorzystaniem obrazków:

-       wyrażanie życzeń tylko jedną karteczką, np. pić;

-       wyrażenie życzeń dwoma karteczkami, np. ja – pić, jabłko jeść;

-       przygotowywanie struktur zdania do wyrażania życzeń i potrzeb: ja chcę, chciałbym;

-       struktury zdaniowe w trybie rozkazującym: daj mi proszę, przynieś mi proszę;

-       ćwiczenia struktur zdania trzema i więcej obrazkami;

-       tworzenie zdań pytających poprzez przestawienie słów, np. jedzie auto;

-       tworzenie form osobowych: ja, ty, on, ona, ono, m...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin