opracowanie.doc

(302 KB) Pobierz
Praca (ozn

Praca (ozn. W) jedna z najważniejszych wielkości mechaniki. Iloczyn skalarny wektora siły działającej na ciało i wektora przesunięcia (pod warunkiem, że przesunięcie jest prostoliniowe, a siła stała podczas przesunięcia:

W = \vec{F}\cdot\vec{s} = F\cdot s\cdot   cos\angle(\vec{F},\vec{s})


W = \int\mathbf{F}\cdot d\mathbf{s}
    1J = 1N \cdot 1m

W innych układach jednostek praca wyrażana jest w kaloriach, ergach. Wykonanie pracy może powodować zmianę energii układu. W termodynamice, praca jest obok ciepła jedną z dwu form przekazywania energii między układami lub częściami układu. Jest wielkością makroskopową, czyli związaną z zachowaniem układu jako całości. Równa jest energii, jaką układ oddaje otoczeniu przy jednoczesnej zmianie swoich parametrów makroskopowych (objętość, położenie, natężenie pola, itp). Zasadą określającą sposób wymiany energii z otoczeniem (wykonywanie pracy nad układem, wykonywanie pracy przez układ nad otoczeniem, przepływ ciepła) jest pierwsza zasada termodynamiki.

Ciepło w termodynamice to forma przekazywania energii termicznej. Relacja między energią termiczną a ciepłem jest taka sama jak między pracą i energią w mechanice. Cieplnym odpowiednikiem określenia "wykonanie pracy na układzie" jest określenie "wystąpienie przepływu ciepła". Ciepło przepływa między ciałami, które znajdują się w stosunku do siebie w nierównowadze termicznej, zwykle wtedy, gdy posiadają one różną temperaturę. W niektórych, szczególnych przypadkach może ono jednak także przepływać między ciałami o tej samej temperaturze. Czasami, przez ciepło rozumie się odczucie zadowolenia z przystosowania się organizmu do aktualnych warunków termicznych otoczenia. Naukowo to odczucie nazywa się komfortem cieplnym. Ciepło może przepływać poprzez:

·         Przewodzenie (bezpośredni kontakt układów),

·         Konwekcję (unoszenie)

·         Promieniowanie elektromagnetyczne

Jednostką ciepła w układzie SI jest dżul. W innych układach jednostek wyrażana jest przez kalorie, ergi i inne. Tradycyjnie, we wzorach fizycznych, ciepło oznacza się literą Q.

Energia to podstawowa wielkość fizyczna, opisująca zdolność danego ciała materialnego do wykonania określonej pracy (energia swobodna). W wyniku tego energia układu obniża się (symetria translacji w czasie zostaje złamana). W układach fizycznych energia zawsze osiąga minimum i jest ograniczona od dołu. Brak takiego ograniczenia mógłby oznaczać możliwość czerpania energii i wykonywania pracy bez końca (perpetuum mobile). Energię w równaniach fizycznych zapisuje się najczęściej jako E.
Jednostką energii w układzie SI jest dżul (J). Inne jednostki:

·         Kilogramometr (kGm)

·         Kilowatogodzina (kWh)

·         Kaloria (cal)

·         Elektronowolt (eV)

·         erg (erg)

Moc - jest wielkością fizyczną określającą ilość pracy wykonaną w jednostce czasu przez układ fizyczny. Jednostka WAT (W). W=J/s [kg*m2/s3]. Inne stosowane jednostki mocy: koń mechaniczny KM i koń parowy HP.

Zasada zachowania ilości substancji (bilans substancji): ilość substancji doprowadzona do układu równa się sumie ilości substancji zakumulowanej w układzie i ilości substancji wyprowadzonej z układu:

Gd=ΔGu+Gw              lub               nd = Δnu+nw

W stanach ustalonych ilość substancji w układzie nie zmienia się i wtedy zas. zach. rozpatruje się w jednostce czasu:

Gd= Gw              lub               nd = nw

Ciepło właściwe – ilość ciepła potrzebna do ogrzania do ogrzania 1 kilograma substancji o 1Kelwin. Ilość ciepła potrzebna przy ogrzewaniu (oddawana przy schładzaniu):               [J/kg*K]               ΔQ=mcΔT

gdzie c – ciepło właściwe; ΔQ – zmiana ciepła (energii); m – masa; ΔT – zmiana temperatury.

Ciepło moloweinformuje, jaką ilość ciepła należy dostarczyć 1 molowi gazu, aby go ogrzać o 1K

              [J/mol*K]

Zw. między ciepłem molowym i ciepłem właściwym: nCΔT=mcΔT (n – l. moli)

Ciepło molowe przy stałym ciśnieniu i objętości

Jeżeli gaz ogrzewany jest przy stałym ciśnieniu, to mówimy o cieple molowym przy stałym ciśnieniu. Gdy ogrzewany jest przy stałej objętości to moówimy o cieplne molowym przy stałej objętości. Dla tego samego gazu zachodzi związek między jednym a drugim, ciepłem.

cp>cv

cp=cv+R

ΔQ=nCvΔT              dla              v=const

ΔQ=nCpΔT              dla              p=const

Stała gazowa R równa jest liczbowo pracy, jaką wykonuje 1 mol gazu doskonałego podgrzewany i rozprężający się izobarycznie.

Izoprocesy gazu doskonałego: - procesy, w trakcie których jeden z parametrów gazu doskonałego pozostaje stały.



 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin